Prawo pracy
Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji
Osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji przysługuje świadczenie uzupełniające. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać to świadczenie? Ile wynosi świadczenie uzupełniające? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
9 września 2024
Czy można otrzymać świadczenie z ZFŚS na wypowiedzeniu?
Jednym z uprawnień pracownika jest możliwość korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto i na jakich warunkach może korzystać z Funduszu? Czy można otrzymać świadczenie z ZFŚS na wypowiedzeniu? Dowiesz się tego z poniższego artykułu!
6 września 2024
Wyliczenie wynagrodzenia kierowców międzynarodowych przy uwzględnieniu wirtualnych diet
W 2022 roku nastąpiła zmiana dotycząca wynagrodzenia kierowców międzynarodowych. Od tego momentu na listach płac pracodawcy uwzględniają różne świadczenia niepodlegające oskładkowaniu i opodatkowaniu, które określono nazwą diety wirtualne.
6 września 2024
Udzielenie urlopu w wyższym wymiarze - czym skutkuje?
Kodeks pracy określa wymiar urlopu wypoczynkowego, który przysługuje pracownikowi. Jednak co w sytuacji ma miejsce udzielenie urlopu w wyższym wymiarze niż faktycznie wymiar należny pracownikowi? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj konsekwencje!
6 września 2024
Ustne rozwiązanie stosunku pracy - czy to możliwe?
Dobrą praktyką jest, aby wypowiedzenie umowy o pracę zostało odpowiednio udokumentowane. Ustne rozwiązanie stosunku pracy przynosi takie same skutki jak zakończenie współpracy poprzez wręczenie jednej ze stron odpowiedniego pisma? Przeczytaj i sprawdź!
6 września 2024
Dodatek za godziny nocne a wynagrodzenie urlopowe
Czy wypłacony dodatek za godziny nocne ma wpływ na wysokość wynagrodzenia urlopowego pracownika? Owszem ma - tak więc jak należy poprawnie obliczyć wysokość wynagrodzenia urlopowego z uwzględnieniem składników zmiennych wynagrodzenia? Sprawdź sam!
6 września 2024
Niepełny wymiar czasu pracy - zasady ogólne
Praca osób, które są zatrudnione na niepełny wymiar czasu pracy, rodziła różne praktyczne problemy. Zatem obecnie jakie normy obowiązują pracownika podejmującego ową pracę i czym charakteryzuje się niepełny wymiar czasu pracy? Rozwijamy ten temat poniżej.
5 września 2024
Termin dostarczenia do ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika
Ile wynosi termin dostarczenia do ZUS zwolnienia lekarskiego pracownika uprawniającego do wypłaty zasiłku chorobowego?
5 września 2024
Kiedy podać uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony?
Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony pracodawca musi podawać obowiązkowo od 2023 roku. Czy istnieją wyjątki w tym zakresie? Jak sformułować przyczynę wypowiedzenia, aby nie budziła wątpliwości organów kontrolnych? Przeczytaj!
5 września 2024
Świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy – formalności
Świadczenie rehabilitacyjne może zostać przyznane ubezpieczonemu po spełnieniu określonych warunków. Czy przedsiębiorca także ma prawo je otrzymać? Sprawdź jakie wymogi trzeba spełniać, aby zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne dla przedsiębiorcy!
4 września 2024
Czy możliwe jest rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną?
Pracownica, która jest w ciąży objęta jest szczególną ochroną w przepisach Kodeksu pracy. Prawo jednak przewiduje pewne sytuacje kiedy rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą jest dopuszczalne. Kiedy jest to możliwe? Dowiedz się więcej!
4 września 2024
Świadectwo pracy a kilka umów w tym samym zakładzie pracy
Po zakończeniu umowy o prace, pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi świadectwo pracy. Jak prawidłowo sporządzić ten dokument kiedy w trakcie zatrudnienia pracownik miał kilka umów w jednym zakładzie pracy? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
4 września 2024
Wynagrodzenie po zakończeniu umowy zlecenia
Od 2023 roku oświadczenia płacowe składane przez zleceniobiorców podlegają regulacji. Po ustaniu stosunku prawnego płatnik przy obliczaniu zaliczki powinien pomijać oświadczenia i wnioski. Sprawdź, ile wynosi wynagrodzenie po zakończeniu umowy zlecenia!
4 września 2024
Dopełnienie podstawy do ekwiwalentu – stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy
Jakie składniki wynagrodzenia wchodzą do podstawy wymiaru ekwiwalentu i jak go wyliczyć? Co znaczy dopełnienie podstawy do ekwiwalentu i kiedy należy je zastosować? Sprawdź odpowiedzi na podstawie interpretacji Państwowej Inspekcji Pracy!
4 września 2024
Nadgodziny w zadaniowym czasie pracy
W systemie zadaniowym czasu pracy, w teorii, nie występują nadgodziny. Jednakże, w praktyce, może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał pracować więcej godzin. Czy w takiej sytuacji występują nadgodziny w zadaniowym czasie pracy? Przeczytaj!
3 września 2024