0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo pracy

Prawo pracy

Minimalne wynagrodzenie a wysokość świadczeń chorobowych w 2024 r.

Od wysokości kwoty wynagrodzenia zależy wysokość świadczeń chorobowych czyli wynagrodzenia chorobowego lub zasiłków. Natomiast płaca minimalna w 2024 r. zmieni się dwukrotnie. Sprawdź jaka będzie podstawa tych świadczeń przy wynagrodzeniu minimalnym!

28 lutego 2024

Prawo pracy

Dokumentacja pracownicza elektroniczna — jak w praktyce ją prowadzić?

Dokumentacja pracownicza elektroniczna jest coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem. Możliwe, że w przyszłości stanie się ona jedyną dopuszczalną formą prowadzenia akt osobowych. Sprawdź, jak w praktyce prowadzić dokumentację pracowniczą online.

27 lutego 2024

Prawo pracy

Oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia 2024

Jak wyliczyć wynagrodzenie pracownika po ustaniu stosunku pracy w 2024 roku? Poznaj oświadczenia płacowe po zakończeniu zatrudnienia i zasady ich stosowania w przypadku wyliczenia wynagrodzeń. Przeczytaj nasz artykuł!

27 lutego 2024

Prawo pracy

Student na umowie zlecenie a składki ZUS 2024 r.

Zatrudnianie studentów zwłaszcza w okresie wakacyjnym zyskuje na sile. Czy student na umowie zlecenie jest korzystną formą zatrudniania pracowników? Czy za studentów zawsze trzeba opłacać składki ZUS? Przeczytaj nasz artykuł a znajdziesz odpowiedź!

27 lutego 2024

Prawo pracy

Ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie a przepisy

Pracownica, która jest w ciąży ma dodatkowe uprawnienia. Jednym z nich jest ochrona przed zwolnieniem. Jak wygląda to w przypadku zleceniobiorca? Czy ochrona kobiety w ciąży zatrudnionej na umowie zlecenie wynika wprost z przepisów? Sprawdź!

26 lutego 2024

Prawo pracy

Umowa zlecenie a pozostałe stosunki pracy (umowa o pracę, umowa o dzieło)2024

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Czym się charakteryzuje? Jakie są jej wady i zalety? Czym różni się od umowy o pracę i umowy o dzieło oraz jakie są zasady oskładkowania umowy zlecenie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

23 lutego 2024

Prawo pracy

Umowa o pracę na okres próbny 2024 i jej elementy

Nowelizacja Kodeksu pracy z kwietnia 2023 r. wprowadziła zmiany w zasadach zawierania umowy na okres próbny. Okres umowy będzie mógł być wydłużony o okres nieobecności. Przeczytaj i sprawdź, co powinna zawierać umowa o pracę na okres próbny!

23 lutego 2024

Prawo pracy

Kiedy pracodawca może wypłacić wynagrodzenie postojowe w 2024 roku?

W każdym przedsiębiorstwie może zdarzyć się nieplanowana przerwa w toku pracy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi przysługuje pensja za czas przestoju? Odpowiadamy w naszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się, jak należy ustalić wynagrodzenie postojowe.

23 lutego 2024

Prawo pracy

Zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty przekaż ZUS do końca lutego!

Emeryci i renciści mają prawo podjęcia dodatkowej pracy zarobkowej. Muszą jednak pamiętać, że przekroczenie pewnych zarobków może powodować zawieszenie wypłaty świadczenia. Co roku należy składać w ZUS zaświadczenie o przychodach emeryta i rencisty.

23 lutego 2024

Prawo pracy

Ramowe obowiązki pracodawcy po nowelizacji Kodeksu pracy 2024

Stosunek pracy opiera się na wzajemnych obowiązkach pracodawcy i pracownika, określonych w Kodeksie pracy. Natomiast ramowa konstrukcja prawna zawarta jest w jednym przepisie, który uległ modyfikacjom. Jakie są zatem aktualne ramowe obowiązki pracodawcy?

22 lutego 2024

Prawo pracy

Wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca w 2024 roku

Nie zawsze pracownicy są zatrudniani na początku miesiąca. Zdarza się również, że z rożnych przyczyn nie przepracowali pełnego miesiąca. Czy wiesz, w jakiej wysokości pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca? Sprawdź!

22 lutego 2024

Prawo pracy

Urlop ojcowski 2024 - jakie są zasady jego przyznawania?

Mężczyźni, którzy zostają rodzicami, mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje tylko po spełnieniu określonych warunków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej kto może z niego skorzystać i na jakich zasadach!

21 lutego 2024

Prawo pracy

AI w firmie a związek zawodowy

Związki zawodowe w firmach coraz częściej domagają się większej kontroli nad wdrażaniem i wykorzystywaniem systemów AI, aby chronić pracowników przed negatywnymi skutkami tej technologii. Stosowanie AI w firmie a związek zawodowy - dowiedz się więcej!

21 lutego 2024

Prawo pracy

Jak obliczyć wysokość świadczenia urlopowego w 2024?

Pracownik ma prawo do otrzymywania różnego rodzaju świadczeń finansowych z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Czy wpływ na wysokość świadczenia urlopowego ma przede wszystkim wymiar etatu oraz faktyczny czas pracy w danym roku? Przeczytaj artykuł!

21 lutego 2024

Prawo pracy

Wypowiedzenie zmieniające - skutki dla pracownika i pracodawcy

Wypowiedzenie zmieniające to dokument, który pozwala pracodawcy na zmianę warunków umowy o pracę lub płacy. Wypowiedzenie to powinno być uzasadnione. W artykule wyjaśniamy, jakie skutki dla pracownika i pracodawcy wywołuje wypowiedzenie zmieniające!

21 lutego 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów