Prawo pracy
Urlop na umowie B2B - czy to możliwe?
Umowa B2B jest tak naprawdę kontraktem opartym o współpracę pomiędzy jego stronami i nigdy nie może stanowić podstawy nawiązania stosunku pracy. Czy więc urlop na umowie B2B przysługuje? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
3 października 2024
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego a nadgodziny i dodatek nocny
Jak naliczana jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego? Czy przy jej wyliczaniu należy wziąć pod uwagę wypłacone nadgodziny oraz dodatek nocny? Przeczytaj i dowiedz się jak poprawnie ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego!
3 października 2024
Zaliczki na podatek dochodowy w przypadku płacy minimalnej w 2024 roku
W 2024 roku płaca minimalna wzrosła podwójnie. W tym artykule przedstawione zostanie to, w jaki sposób wpływa to na obowiązek pobierania zaliczki na podatek dochodowy i co w takiej sytuacji z kwotą wolną podatku. Przeczytaj i sprawdź!
3 października 2024
Świadectwo pracy w formie elektronicznej
Oświadczenie złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. Czy świadectwo pracy w formie elektronicznej również jest dopuszczalne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej na temat świadectwa pracy!
3 października 2024
Zatarcie kary porządkowej w aktach osobowych pracownika
Uznanie kary za niebyłą wiąże się z usunięciem wszystkich dokumentów związanych z nałożeniem na pracownika kary z jego akt osobowych. Po jakim czasie następuje zatarcie kary porządkowej? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
2 października 2024
Wynagrodzenie godzinowe a podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
Wynagrodzenie godzinowe pozwala precyzyjniej niż w przypadku pensji według stawki miesięcznej uzależnić płacę od czasu wykonywania pracy. Jednak wpływa ono również na wyliczenie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Sprawdź jak!
2 października 2024
Zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia
Kodeks pracy wymienia trzy kategorie przewinień, na podstawie których pracodawca może zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym. Czy po ich spełnieniu zwolnienie dyscyplinarne w okresie wypowiedzenia jest możliwe? Przeczytaj więcej na ten temat!
2 października 2024
Praca zmianowa a zmiana rozkładu czasu pracy
Przepisy Kodeksu pracy szczegółowo określają zasady czasu pracy. Pracodawca w określonym terminie musi powiadomić pracowników o obowiązującym rozkładzie czasu pracy. Jak zmienić rozkład czasu pracy kiedy w firmie obowiązuje praca zmianowa? Sprawdź!
2 października 2024
Pakiet Mobilności 2024 – zmiany prawne w transporcie
Pakiet Mobilności to nazwa nadana zmianom w przepisach dotyczących transportu międzynarodowego na obszarze UE. Zmiany wprowadzane są etapami – pierwsze weszły w życie 20 sierpnia 2020 roku, z kolei ostatni etap zostanie wprowadzony w lipcu 2026 roku.
2 października 2024
Odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego
Pracownikowi, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby, przysługuje wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy. W niniejszym artykule wyjaśniamy, w jakich okolicznościach odmowa wypłaty wynagrodzenia chorobowego jest uzasadniona?
1 października 2024
Choroba na etacie a umowa zlecenie - jakie opłaca się składki?
Czy pracownik podczas zwolnienia lekarskiego nie może podejmować pracy? Kiecy na zwolnieniu lekarskim u swojego pracodawcy można zawrzeć umowę zlecenie z inną firmą? Dowiedz się, z czym wiąże się choroba na etacie a umowa zlecenie u innego pracodawcy!
1 października 2024
Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej - oskładkowanie i opodatkowanie
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odzieży roboczej, jeśli warunki pracy tego wymagają. W takiej sytuacji zatrudnionemu może przysługiwać ekwiwalent za pranie odzieży roboczej. Czy od tego świadczenia pobiera się ZUS i PIT? Sprawdź!
30 września 2024
Umowa o pracę na okres próbny a limit czasowy
W Kodeksie pracy ustalono maksymalne limity czasu trwania umowy o pracę na okres próbny. Ich przekroczenie może rodzić dla pracodawcy i pracownika pewne konsekwencje. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się ile może trwać umowa o pracę na okres próbny!
30 września 2024
Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - ile wynosi ich limit?
Praca w godzinach ponadwymiarowych zwykle skutkuje nadgodzinami, za które pracownik powinien otrzymać rekompensatę w postaci czasu wolnego lub dodatkowego wynagrodzenia. Ile mogą wynosić nadgodziny dobowe i średniotygodniowe? Sprawdź!
30 września 2024
Zatrudnianie obywateli Ukrainy od 1 lipca 2024 roku
Od 1 lipca 2024 roku zmieniły się zasady zatrudniania obywateli Ukrainy. Wszystko wskutek niedawnej nowelizacji, która została podpisana przez Prezydenta RP. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda zatrudnianie obywateli Ukrainy w Polsce.
30 września 2024