Serwis Księgowy
Kiedy możliwa jest sprzedaż gruntów rolnych przez przedsiębiorcę?
W obrocie gospodarczym często dochodzi do transakcji gruntami rolnymi, których atutem jest niższa cena w stosunku do działek budowlanych. Jakie konsekwencje podatkowe może wywołać sprzedaż gruntów rolnych, jeśli dokonuje jej przedsiębiorca? Sprawdź!
6 stycznia 2018
Zwrot składek zdrowotnych w KPiR - jak zaksięgować?
W jaki sposób należy zaksięgować zwrot składek zdrowotnych? Poznaj zasady opłacania składek zdrowotnych i obowiązujące przepisy. Kiedy nie ma obowiązku opłacania składek zdrowotnych? W jaki sposób ubiegać się o zwrot? Dowiedz się więcej czytając artykuł!
26 grudnia 2021
Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym a rozliczenie podatkowe
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonują zakupu różnych środków trwałych. Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym stanowi często problem z rozliczeniem na gruncie podatkowym. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
6 marca 2019
Księga przychodów i rozchodów - wszystko o jej prowadzeniu
Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowana na zasadach ogólnych przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia KPiR. Jak powinna wyglądać poprawnie prowadzona księga przychodów i rozchodów oraz kto powinien ją prowadzić? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
28 marca 2019
Leasing a dzierżawa - jakie są między nimi różnice?
Zazwyczaj słowniki internetowe wskazują dzierżawę jako synonim leasingu - i na odwrót. Jednak pojęcia te nie są tożsame. Dowiedz się, czytając nasz artykuł czym się różni leasing od dzierżawy. Zobacz też jak przepisy regulują te pojęcia!
17 grudnia 2020
Podatki w kosztach uzyskania przychodu - czy to możliwe?
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z obciążeniami podatkowymi. W praktyce podatnicy bardzo często zadają sobie pytanie, czy mogą uwzględnić podatki w kosztach firmowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy podatki mogą być kosztem!
6 kwietnia 2020
Ubezpieczenie OC lekarza a koszty uzyskania przychodu
Prowadzisz indywidualną praktykę lekarską? Czy wiesz, że lekarze podobnie jak adwokaci mają obowiązek posiadania OC zawodowego. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy wydatek na ubezpieczenie OC lekarza może zostać uznany za koszty uzyskania przychodu?
16 marca 2021
Kredyt mieszkaniowy a koszty uzyskania przychodu
Jedną z metod finansowania zakupu mieszkania jest kredyt mieszkaniowy. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup mieszkania, które będzie wykorzystywane w firmie powinni wiedzieć, że czasem odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów firmy. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Usługi podwykonawcy a zapisy w ewidencjach księgowych
Korzystanie z usługi podwykonawcy jest często stosowaną praktyką przedsiębiorców. Czy wiesz, w jaki sposób prawidłowo ująć koszty związane z tą transakcję w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? Którą kolumnę KPiR wybrać? Koniecznie przeczytaj!
13 lipca 2022
Sprzedaż przez internet - co z kasą fiskalną?
Sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności i rolników ryczałtowych musi zostać nabita na kasę fiskalną, jednak w niektórych przypadkach można skorzystać ze zwolnienia. Czy sprzedaż przez internet wymaga posiadania kasy fiskalnej? Sprawdź!
21 stycznia 2022
Kasa fiskalna dla dietetyka - czy zawsze jest obowiązkowa?
Zgodnie z ustawą podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani do posiadania kasy rejestrującej. Przepisy przewidują jednak pewne zwolnienia. Sprawdź, czy kasa fiskalna dla dietetyka jest obowiązkowa!
24 maja 2020
Rozliczenie zniszczenia środka trwałego - warto wiedzieć!
Praktycznie każdy przedsiębiorca posiada w swoim majątku środki trwałe. Co w przypadku, gdy środek trwały ulegnie zniszczeniu a jego naprawa nie jest opłacalna Dowiedz się, jak rozliczenie zniszczenia środka trwałego powinno zostać przeprowadzone!
17 grudnia 2021
Potwierdzenie zapłaty jako podstawa do ujęcia wydatku w kosztach
Aby wydatek mógł być kosztem uzyskania przychodu, powinien być m.in. odpowiednio udokumentowany dowodem księgowym. Czy w niektórych przypadkach podstawą ujęcia wydatku w kosztach może być potwierdzenie zapłaty? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w artykule!
25 kwietnia 2021
Remont środka trwałego przed wprowadzeniem go do ewidencji
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć środek trwały, który wymaga remontu. By móc go wprowadzić do ewidencji środków trwałych, konieczna jest jego naprawa. Dowiedz się, jak rozliczyć koszty poniesione na remont środka trwałego!
17 stycznia 2022
Rabat jako przychód podlegający opodatkowaniu?
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często w celu pozyskania nowych klientów udzielają rabatów aby zwiększyć lojalność klientów. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, Czy przyznany rabat powinien zostać potraktowany jako przychód podatkowy!
27 grudnia 2021