Serwis Księgowy
WZ jako dowód księgowy - księgowanie zakupu towarów w KPiR
Wydanie zewnętrzne (WZ) jest dowodem magazynowym wystawianym przez magazyniera i dokumentuje rozchód towarów lub wyrobów gotowych w momencie wydania ich na zewnątrz magazynu. Czy można na jego podstawie dokonać zapisów w księdze przychodów i rozchodów?
15 lipca 2024
Pusta faktura - uważaj na konsekwencje podatkowe!
Czym jest pusta faktura? Co grozi podatnikowi, który wystawił tego typu dokument? Czy nabywca ma prawo w takiej sytuacji do odliczenia podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, z jakimi konsekwencjami wiąże się wystawienie pustej faktury!
11 lipca 2024
Zasada ostrożnej wyceny w ustawie o rachunkowości
Podatnicy, którzy prowadzą księgi rachunkowe zgodnie z ustawą o rachunkowości powinni stosować zasadę ostrożności. Czy wiesz na czym polega zasada ostrożnej wyceny w księgach rachunkowych i jak prawidłowo ją stosować? Wyjaśniamy w artykule!
5 lipca 2024
Zakup mebli w księgach rachunkowych - jak zaksięgować?
Jednostka, która nie przyjęła jeszcze do użytkowania danego budynku może zakupić do niego meble, które będą wbudowane bądź wolnostojące. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć taki zakup mebli w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!
4 lipca 2024
Zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej a kapitał
Niekiedy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą decydują się na przekształcenie swojej działalności gospodarczej. Przekształcenie to zmiana formy prawnej prowadzenia działalności gospodarczej. Sprawdź, jak ustalić kapitał!
3 lipca 2024
Przeszacowanie środka trwałego - jak go dokonać?
Jednostki na koniec roku aktualizują wycenę posiadanych w majątku firmowym środków trwałych. Taka konieczność może wynikać również w przypadku wystąpienia nieprzewidzianego zdarzenia. Czy wiesz, jak wygląda przeszacowanie środka trwałego w praktyce?
2 lipca 2024
Korekta zeznania rocznego a możliwość skorzystania z ulg podatkowych
Podatnicy, którzy zobowiązani są do złożenia zeznania rocznego mogą wypełnić je błędnie, pomijając ulgi, które chcieliby odliczyć. Czy korekta zeznania rocznego uprawnia do odliczenia pierwotnie nieuwzględnionych ulg podatkowych? Wyjaśniamy!
1 lipca 2024
Odpowiedzialność fundacji rodzinnej i fundatora za podatki
Fundacja rodzinna jak wynika z jej definicji to osoba prawna utworzona w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Jak natomiast wygląda odpowiedzialność fundacji rodzinnej za podatki? Przeczytaj i sprawdź!
28 czerwca 2024
Dokumentacja cen transferowych - co grozi za jej brak?
W przypadku podmiotów powiązanych dokonujących pomiędzy sobą transakcji konieczna może okazać się dokumentacja cen transferowych. Czy wiesz, co grozi za brak jej sporządzenia oraz niezłożenie informacji o cenach transferowych, gdy ta jest wymagana?
27 czerwca 2024
Ewidencja w KPiR przychodów i kosztów podatkowych
Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest uproszczoną formą prowadzenia rachunkowości. Na jej podstawie obliczany jest dochód stanowiący podstawę obliczenia podatku. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ewidencja w KPiR, aby prawidłowo rozliczyć się z US!
27 czerwca 2024
Pozostałe koszty operacyjne - warto wiedzieć
Pozostałe koszty operacyjne to koszty niezwiązane bezpośrednio z prowadzoną działalnością. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co zaliczamy do pozostałych kosztów operacyjnych oraz jak prawidłowo przeksięgować je na rachunek zysków i strat!
26 czerwca 2024
Księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku – zasady prowadzenia
Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych może dotyczyć przedsiębiorstwa w spadku. Dowiedz się, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe przedsiębiorstwa w spadku, jakie są obowiązki spadkobierców oraz kiedy należy zamknąć i ponownie otworzyć te księgi!
25 czerwca 2024
Odchylenia od cen ewidencyjnych – czym są?
Niektóre jednostki w celu wyceny zapasów towarów i materiałów stosują stałe ceny ewidencyjne. W przypadku, gdy ceny ewidencyjne różnią się od rzeczywistych, powstają odchylenia od cen ewidencyjnych. Sprawdź, w jaki sposób dokonać ich wyliczenia.
25 czerwca 2024
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego - jak dokonać?
Zatwierdzenie sprawozdania finansowego to kluczowy moment w procesie zamykania roku obrotowego. Jest to formalna akceptacja przedstawionych danych finansowych przez uprawniony organ. Sprawdź, na czym polega ta procedura oraz jakie obowiązują terminy!
21 czerwca 2024
Wycena aktywów i pasywów - jak jej dokonać?
Wycena aktywów i pasywów przypada nie rzadziej niż na dzień bilansowy. Czy wiesz, jakie są zasady dokonania prawidłowej wyceny aktywów i pasywów na dzień bilansowy zgodnie z ustawą o rachunkowości? Sprawdź, jak dokonać wyceny na koniec roku obrotowego!
20 czerwca 2024