Serwis Księgowy
Kontynuacja amortyzacji po przekształceniu w spółkę z o.o.
Przedsiębiorca ma możliwość przekształcić działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy może do niej wnieść środki trwałe z działalności? Czy możliwa jest kontynuacja amortyzacji po przekształceniu w spółkę z o.o.? Na pytania odpowiadamy w artykule!
8 kwietnia 2022
Zakup uszkodzonego sprzętu z przeznaczeniem na części zamienne
Przedsiębiorcy często gromadzą środki trwałe, które są częścią majątku firmy. Gdy środek trwały psuje się, często występuje konieczność wymiany jego części. Jak ewidencjonować zakup uszkodzonego sprzętu przeznaczonego na części zamienne?
25 czerwca 2022
Spółka jawna jako podmiot powiązany na gruncie PIT i VAT
Spółka jawna jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców m.in. z uwagi na proste rozliczenia podatkowe. Z artykułu ”Spółka jawna jako podmiot powiązany” dowiesz się, czym są wspomniane podmioty powiązane oraz kiedy spółka jawna jest takim podmiotem.
5 kwietnia 2022
Deklaracje podatkowe - wszystko co warto wiedzieć
Płacenie podatków to jeden z głównych obowiązków osób prowadzących działalność. Czy wiesz, które deklaracje podatkowe i w jakich terminach należy składać do urzędu a które zobowiązania podatkowe wystarczy uregulować bez wysyłania dodatkowych formularzy?
1 lipca 2022
GTU 12 - oznaczenie usług niematerialnych w JPK V7!
Na skutek wprowadzonych zmian w podatku VAT, podatnicy zobowiązani są do oznaczania wybranych transakcji w strukturze JPK V7. Czym jest GTU 12? Dowiedz się, w jakich sytuacjach czynni podatnicy VAT są zobowiązani do stosowania kodu GTU 12!
21 września 2022
Wykup inwestycji w obcym środku trwałym a amortyzacja
Prowadząc działalność można wykorzystywać własne środki trwałe, wpisane do ewidencji, bądź te należące do kogoś. Ponadto przedsiębiorcy często inwestują w obce środki trwałe. Jak rozliczyć wykup inwestycji w obcym środku trwałym? Czy można go amortyzować?
1 kwietnia 2022
Amortyzacja samochodu wniesionego do spółki cywilnej jako wkład wspólnika
Wniesienie wkładu przez wspólników spółki cywilnej to pozwala na szybsze rozkręcenie biznesu. Na jakich zasadach odbywa się amortyzacja samochodu wniesionego do spółki cywilnej przez jednego ze wspólników i jak ustalić wartość początkową? Sprawdź!
28 marca 2022
Kasa fiskalna online dla usług cateringowych
Usługi cateringowe, które polegają na sprzedaży gotowych posiłków, zdobywają coraz większą popularność zwłaszcza w największych miastach. Czy kasa fiskalna online dla usług cateringowych jest obowiązkowa? Czy mogą one skorzystać ze zwolnienia? Przeczytaj!
28 marca 2022
Transakcje łańcuchowe w UE a miejsce opodatkowania dostawy towarów
Transakcje łańcuchowe w UE mają miejsce, gdy uczestniczą w nich udział trzy podmioty pochodzące z krajów UE. By mówić o takich transakcjach należy w pierwszej kolejności ustalić miejsce opodatkowania dostawy towarów. Jak tego dokonać? Dowiedz się!
25 czerwca 2022
Jacht w środkach trwałych – w jaki sposób amortyzować?
Jacht w środkach trwałych to ciche marzenie wielu przedsiębiorców. Najczęściej firmy posiadają w ewidencji środków trwałych m.in. samochód, czy komputer. A jak wygląda kwestia jachtu? Kiedy możliwe jest wprowadzenie jachtu do ewidencji ŚT? Sprawdź!
27 marca 2022
Indywidualny mikrorachunek podatkowy w przykładach!
Obecnie PIT, CIT i VAT zapłacisz do urzędu skarbowego wyłącznie za pomocą mikrorachunku podatkowego. Indywidualny mikrorachunek podatkowy wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku. Przeczytaj artykuł i sprawdź kogo dotyczy ten obowiązek!
6 kwietnia 2022
Formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej
W Polsce istnieje kilka form prowadzenia działalności gospodarczej. Wybór takiej formy do jedna z pierwszych decyzji, jaką musza podjąć nowi przedsiębiorcy. Poznaj dostępne formy organizacyjno-prawne działalności i sprawdź jakie mają wady i zalety!
21 sierpnia 2022
Amortyzacja dzieła sztuki - czy jest możliwa?
Do środków trwałych w firmie można zaliczyć składniki majątku, które wykorzystuje się w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety do środków trwałych nie można zaliczyć każdego zakupu. Amortyzacja dzieła sztuki - czy to możliwe?
16 marca 2022
Działalność gospodarcza na gruncie rolnym a podatek od nieruchomości
Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej może być zarówno nieruchomość, jak i grunt rolny. W przypadku gruntu rolnego kwestią wątpliwą jest wysokość podatku. Działalność gospodarcza na gruncie rolnym - jak jest opodatkowana?
25 czerwca 2022
Zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby
Fotowoltaika to proces służący wytwarzaniu energii elektrycznej z promieni słonecznych, która może być następnie magazynowana, użytkowana na własne potrzeby lub sprzedawana. Czy możliwe jest zwolnienie z akcyzy energii wyprodukowanej na własne potrzeby?
20 maja 2022