Serwis Księgowy
Jakie są skutki podatkowe cash poolingu?
Cash pooling jest usługą finansową, która umożliwia płynne zarządzanie finansami spółek należących do jednej grupy kapitałowej. Obecnie w Polsce dopiero zyskuje ona na popularności. Jakie wyróżniamy skutki podatkowe cash poolingu? Odpowiadamy!
23 września 2022
Budowa budynku na wydzierżawionym gruncie – podatek VAT i PIT
Przedsiębiorcy często dokonują inwestycji w ramach działalności. Zdarza się, że inwestycje mogą być dokonywane w obcym środku trwałym, czyli na wydzierżawionym gruncie. Sprawdź, jak powinna zostać rozliczona budowa budynku na wydzierżawionym gruncie!
25 czerwca 2022
Zakaz amortyzowania lokali mieszkalnych
Projekt Polski Ład wprowadza spore zmiany podatkowe. Oprócz formy opodatkowania przychodów z najmu prywatnego zmianie ma ulec amortyzacja nieruchomości. Polski Ład wprowadza zakaz amortyzowania lokali mieszkalnych – co to oznacza dla podatników?
21 grudnia 2022
Interpretacja podatkowa w trakcie kontroli - czy stanowi ochronę?
Po otrzymaniu informacji o wszczęciu kontroli podatkowej w firmie, zadaniem podatnika jest rozpoczęcie przygotowań, które polegają na weryfikacji prowadzonej księgowości. Czy interpretacja podatkowa w trakcie kontroli podatkowej jest w ogóle możliwa?
13 maja 2022
Sprzedaż amortyzowanej nieruchomości po przejściu na ryczałt
Przedsiębiorca, który w majątku firmowym posiada nieruchomość musi mieć świadomość, że zmiany Polskiego Ładu wpłynęły na jej sprzedaż. Sprawdź, jak zmieniła się sprzedaż amortyzowanej nieruchomości po zmianie formy opodatkowania na ryczałt!
13 maja 2022
Historia operacji bankowych jako dowód księgowy
Co do zasady wydatki, aby mogły stanowić koszt uzyskania przychodu muszą zostać właściwie udokumentowane. Czy dowodem księgowym może być zatem historia operacji bankowych? Na pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej.
13 maja 2022
Podstawa opodatkowania ryczałtem - jak ustalić?
Przedsiębiorca już na początku swojej drogi musi stanąć przed istotną decyzją i wybrać jedną z pięciu form opodatkowania. Przedsiębiorcy, którzy nie ponoszą znacznych kosztów często wybierają ryczałt. Jaka jest podstawa opodatkowania ryczałtem? Przeczytaj
13 maja 2022
Przekształcenie działalności a korzystanie z poprzedniej kasy fiskalnej
Przekształcenie działalności to coraz częściej stosowana przez przedsiębiorców możliwość. Niesie ona ze sobą wiele formalności do dopełnienia oraz wymaga sprawdzenia kilku kwestii m.in. czy możliwe jest korzystanie z poprzedniej kasy fiskalnej. Sprawdź!
7 marca 2022
Odszkodowanie za szkody w środku trwałym
Majątki wprowadzone do ewidencji środków trwałych mogą ulegać zniszczeniu a podatnik w zaistniałej sytuacji ma prawo do ubiegania się o odszkodowanie związane ze środkiem trwałym. Czy odszkodowanie za szkody w środku trwałym są zwolnione z opodatkowania?
21 lutego 2022
Zapłata za usługę z użyciem bonu turystycznego w księgach
Program Polski Bon Turystyczny wszedł w życie w 2020 roku i umożliwił on zapłatę za różnego rodzaju usługi, w tym również usługi turystyczne. Przedstawiamy jak prawidłowo powinna zostać rozliczona zapłata za usługę z użyciem bonu turystycznego w księgach!
15 czerwca 2022
Umorzenie i spłata subwencji PFR w księgach rachunkowych
Subwencja otrzymana z Polskiego Funduszu Rozwoju, to pożyczka której otrzymanie, umorzenie i spłatę należy udokumentować w ewidencji księgowej. Sprawdzamy, jak powinno zostać wykazane umorzenie i spłata subwencji PFR w księgach rachunkowych. Sprawdź!
1 czerwca 2022
Ulga na zakup kasy wirtualnej a czynni i zwolnieni podatnicy VAT
Kasa wirtualna ma postać oprogramowania, czyli może być zainstalowana na tablecie, smartfonie lub komputerze. Jaka jest różnica pomiędzy kasą fiskalną online a kasą wirtualną? Kogo dotyczy ulga na zakup kasy wirtualnej? Sprawdź jak z niej skorzystać!
15 czerwca 2022
Połączenie spółek a zasady rachunkowości - warto wiedzieć!
Połączenie spółek a zasady rachunkowości to dwa powiązane zagadnienia. Są one szczególnie istotne, ponieważ wpływają na prawidłowość rozliczenia i ujmowania zdarzeń w księgach rachunkowych. W artykule przedstawiamy zatem dopuszczalne metody rozliczania!
15 lutego 2022
Wartości niematerialne i prawne w księgach rachunkowych - warto wiedzieć!
Wartości niematerialne i prawne są jedną ze składowych aktywów, które to stają się coraz ważniejsze w przedsiębiorstwach. Jak prawidłowo ujmować wartości niematerialne i prawne w księgach rachunkowych? W artykule przedstawiamy księgowanie tych składników!
11 lutego 2022
Odłączenie części środka trwałego i przyłączenie go do innego
Długoterminowe odłączenie części środka trwałego może powodować zmianę wartości początkowej składników majątku. W jaki sposób ustalić wartość początkową środka trwałego, od którego odłączono jego część? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
30 maja 2022