Serwis Księgowy
E-paragony – co należy o nich wiedzieć!
W Polsce, w ramach postanowień ustawy o zmianie szczegółowych rozwiązań związanych z COVID-19 wprowadzono e-paragony, które można wystawić za zgodą nabywcy tylko w szczególnych przypadkach. Dowiedz się, w jakich przypadkach jest możliwe ich stosowanie!
14 kwietnia 2022
Likwidacja środka trwałego nieumorzonego a koszty podatkowe
Środki trwałe rozliczane są w kosztach podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne. Zdarza się czasem, że przedsiębiorca dokonuje likwidacji środków trwałych, zanim zostaną całkowicie zamortyzowane. Dowiedz się, czym jest likwidacja środka trwałego!
8 lutego 2022
Zawieszenie działalności gospodarczej a KPiR i VAT
Co do zasady, przedsiębiorca który nie zatrudnia pracowników może zawiesić działanie firmy na czas określony lub nieokreślony. Czy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z obowiązku prowadzenia KPiR i składania deklaracji VAT? Sprawdź!
27 marca 2022
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych wytwarzających towary do walki z koronawirusem
W celu zwalczania epidemii koronawirusa zostało wprowadzonych wiele nowych regulacji prawnych. Dowiedz się na czym polega jedna z nich - jednorazowa amortyzacja środków trwałych zakupionych w celu wytworzenia towarów niezbędnych do walki z COVID-19!
1 listopada 2020
Kasa fiskalna a drukarka fiskalna - podobieństwa i różnice!
Kasa fiskalna a drukarka fiskalna - z artykułu dowiesz się na czym polega ewidencjonowanie obrotów za pomocą kasy fiskalnej! Sprawdzisz, czym jest drukarka fiskalna oraz czy paragon wystawiany z kasy fiskalnej różni się od tego z drukarki fiskalnej!
16 lipca 2021
Dofinansowania o charakterze mikropożyczki - praktyczne wskazówki!
Najważniejsze cechy dofinansowania o charakterze mikropożyczki dla beneficjentów! Sprawdź, kto może wnosić o mikropożyczkę i jak wygląda etap składania wniosków! Dowiedz się, jakie wymagania ciążą na przedsiębiorcach ubiegających się o dofinansowanie!
17 lutego 2021
Rozliczenie najmu mieszkań przez wynajmującego w ramach działalności gospodarczej
Rozliczenie najmu mieszkań w ramach działalności gospodarczej odbywa się na zasadach ogólnych lub liniowo. Przeczytaj i dowiedz się, jak rozliczyć koszt nabycia lokalu oraz wydatki związane z jego utrzymaniem! Sprawdź co zrobić, gdy lokal zostaje pusty!
16 lutego 2022
Korekta pustej faktury - czy jest dopuszczalna?
W obrocie gospodarczym może zdarzyć się sytuacja wystawienia tzw. "pustej faktury", która nie potwierdza rzeczywistej sprzedaży, jak należy wówczas postąpić? Czy korekta pustej faktury jest możliwa? Sprawdź zasady rozliczania i korygowania pustych faktur!
16 lutego 2022
Sprzedaż online a wysyłka paragonów pocztą
Każdy sprzedawca ma obowiązek wystawić paragon fiskalny do każdej sprzedaży. Jednak są pewne wyjątki, gdzie sprzedaż odbywa się bez konieczności wydania paragonu. A jak jest ze sprzedażą online? Dowiedz się, czy jest konieczna wysyłka paragonów pocztą!
23 października 2020
Awaria kasy fiskalnej - sprawdź co dalej
Co ma zrobić przedsiębiorca, w sytuacji gdy jego kasa fiskalna odmówiła posłuszeństwa? Czy jest jakaś możliwość, dzięki której nie musiałby przerywać sprzedaży? Sprawdź w naszym artykule, jakie skutki rodzi awaria kasy fiskalnej w działalności!
17 stycznia 2022
Rozliczanie kosztów dostawy przy sprzedaży wysyłkowej
Dokonując wysyłki zakupionego towaru, przedsiębiorcy niejednokrotnie zastanawiają się w jaki sposób właściwie przeprowadzić rozliczanie kosztów dostawy. Czy powinny znaleźć się na fakturze jako osobna pozycja czy zostać wliczone w cenę? Wyjaśniamy!
17 września 2021
Odłączenie części składowej środka trwałego a wpływ na amortyzację
Bardzo często składnikami majątku przedsiębiorców są środki trwałe. Co należy zrobić w przypadku gdy nastąpi odłączenie części składowej środka trwałego? Czy taka sytuacja ma wpływ na odpisy amortyzacyjne oraz na jego wartość początkową? Sprawdź!
23 października 2020
Firmowe straty spowodowane koronawirusem – czy można ująć je w kosztach?
Wielu przedsiębiorcom firmowe straty spowodowane koronawirusem zaburzyły płynność finansową. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jakie przesłanki muszą spełniać wydatki poniesione w dobie pandemii, aby móc zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodu!
14 kwietnia 2021
Podwyższenie kapitału zakładowego jako forma dofinansowania spółki!
Niekiedy spółka handlowa wpada w problemy finansowe i konieczne jest jej dokapitalizowanie. Czy wydatki związane z podwyższeniem kapitału zakładowego stanowią koszt podatkowy? Dowiedz się, jak uratować spółkę poprzez podwyższenie kapitału zakładowego!
5 lipca 2022
Zwrot nadpłaconych składek społecznych – rozliczenie z ZUS i US
Każdy pracodawca, zatrudniając pracownika zobowiązany jest do uiszczania świadczeń publicznoprawnych. Co w przypadku, gdy pracodawca dokona nadpłaty składek? Sprawdź, w jakim terminie następuje zwrot nadpłaconych składek społecznych oraz komu przysługuje!
25 maja 2022