Serwis Księgowy
Najem a obowiązek posiadania kasy fiskalnej – czy jest konieczny?
Najem a obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Czy konieczne jest posiadanie kasy fiskalnej przy świadczeniu takich usług? Przeczytaj artykuł i sprawdź, w jakich przypadkach możliwe jest uniknięcie obowiązku ewidencjonowania przychodu na kasie fiskalnej.
26 marca 2022
Opłata skarbowa może stanowić koszt uzyskania przychodów
W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy ponoszą różnego rodzaju wydatki, w skład których wchodzą opłaty skarbowe. Czy wiesz, czym jest opłata skarbowa oraz czy może ona stanowić koszt uzyskania przychodu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
17 stycznia 2022
Utrata zwolnienia z kasy - kiedy trzeba zainstalować ją ponownie?
Utrata zwolnienia z kasy fiskalnej obliguje podatnika do jej zakupu i ewidencjonowania na niej sprzedaży na rzecz osób prywatnych nie prowadzących działalności gospodarczej. Jednak co w przypadku likwidacji działalności i ponownego jej otwarcia? Sprawdź!
27 stycznia 2021
Jak księgować błędne paragony w księdze przychodów i rozchodów?
Przedsiębiorcy, którzy mają obowiązek rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej, często mają styczność z omyłkowo nabitymi paragonami, a także zwrotami i reklamacjami zgłaszanymi przez klientów. Jak księgować błędne paragony w takich sytuacjach? Przeczytaj!
17 stycznia 2022
Ulga na zakup kasy fiskalnej a zawieszenie działalności
Przy zakupie urządzenia rejestrującego, ukłonem w stronę podatników jest tzw. ulga na zakup kasy fiskalnej. Co w przypadku zawieszenia działalności? Jakie konsekwencje niesie to za sobą? Czy przedsiębiorca może wówczas skorzystać z ulgi? Sprawdź!
3 maja 2022
Zakup kasy fiskalnej sfinansowany dotacją a ulga
Przedsiębiorcy rozpoczynający ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej mają możliwość skorzystania z ulgi na jej zakup. Mogą także sfinansować jej zakup dotacją. Dowiedz się, czy zakup kasy fiskalnej sfinansowany dotacją pozwala na skorzystanie z ulgi.
13 listopada 2021
Ulga na zakup kasy rejestrującej a podmiot zwolniony z VAT
Czy ulga na zakup kasy rejestrującej obejmuje również podatników zwolnionych z VAT? Gdzie i w jakim terminie należy złożyć wniosek o ulgę i co powinien zawierać? Czy wiesz, jak należy rozliczyć otrzymaną ulgę? Dowiedz się więcej, czytając nasz artykuł!
1 grudnia 2021
Zwolnienia z kasy fiskalnej w 2020 roku
Ministerstwo Finansów co pewien czas ogłasza nowy tekst rozporządzenia w sprawie zwolnienia z kasy fiskalnej. Dowiedz się, jakie najważniejsze zwolnienia przewiduje bieżący tekst rozporządzenia oraz jakie warunki należy spełnić, aby móc z nich skorzystać!
17 lutego 2021
Stawka amortyzacji po zmianie przeznaczenia lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy
Budynki to środki trwałe, które podlegają amortyzacji. Jaka obowiązywać będzie stawka amortyzacji po zmianie przeznaczenia lokalu mieszkalnego na lokal użytkowy? Przeczytaj artykuł i sprawdź zasady ustalania stawek amortyzacyjnych w przypadku budynków.
25 czerwca 2022
Rozliczenie sprzedaży środków trwałych a zawieszenie działalności
Pomimo zawieszenia działalności przedsiębiorca ma prawo do wykonywania niektórych czynności związanych z firmą. Jednym z nich jest sprzedaż składników majątku. Dowiedz się, co się z tym wiąże i jak powinno wyglądać rozliczenie sprzedaży środków trwałych!
28 grudnia 2021
Kwartalne rozliczenie VAT – kiedy należy wysłać strukturę JPK?
Każdy podatnik, który prowadzi ewidencję VAT zakupu i sprzedaży zobowiązany jest wysyłać strukturę JPK. Co zawiera struktura JPK ? Czy podatnicy stosujący kwartalne rozliczenie VAT mają obowiązek przekazywać ją co miesiąc? Odpowiedź w artykule!
25 czerwca 2022
Amortyzacja środków trwałych w czasie zawieszenia działalności w związku z COVID-19
Czy amortyzacja środków trwałych w czasie zawieszenia działalności w związku z COVID-19 umożliwia zaliczenia ich wartości w kosztach podatkowych? Zawieszenie działalności gospodarczej z powodu wprowadzonych obostrzeń -sprawdź zasady jakie obowiązują!
19 października 2021
TT_WNT, czyli WNT u drugiego w kolejności podatnika w transakcji trójstronnej uproszczonej
WNT u drugiego w kolejności podatnika w transakcji trójstronnej uproszczonej wymaga specjalnego oznaczenia go na gruncie VAT. Natomiast od października 2020 roku transakcję tę należy wykazać w nowym JPK_V7. Sprawdź, jak stosować symbol TT_WNT w nowym JPK!
30 października 2020
Jednolity plik kontrolny JPK V7 – jakie przyniósł zmiany?
W celu usprawnienia systemu podatkowego, ustawodawca wprowadził nową strukturę JPK, która zastąpiła obowiązkowe deklaracje VAT oraz JPK VAT. Czym jest jednolity plik kontrolny JPK V7? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, kiedy zostały wprowadzone zmiany!
16 lutego 2022
Zakup środka trwałego z montażem od klienta z UE
Jakie skutki podatkowe na gruncie podatku VAT wywołuje zakup środka trwałego z montażem od klienta z UE? Na czym polega montaż towaru? Kto jest podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
17 listopada 2021