Serwis Księgowy
Transakcje łańcuchowe w JPK V7 - jak należy wykazywać?
W jaki sposób transakcje łańcuchowe w JPK będą wykazywane? Czy analogicznie jak transakcja trójstronna?
8 października 2021
Prawo jazdy pracownika opłacone przez pracodawcę, a koszty firmy
Czy prawo jazdy pracownika sfinansowane przez przedsiębiorcę można ująć w koszty firmy. Sprawdź czy w przypadku rozwiązaniu umowy lub odejścia pracownika z pracy możemy liczyć na zwrot poniesionych kosztów i czy będzie to wówczas przychód firmy.
23 października 2020
Wartość początkowa środka trwałego - jaki wpływ ma współwłasność?
Przedsiębiorcy coraz częściej wprowadzają do firmowej ewidencji środków trwałych składniki prywatnego majątku. Dowiedz się, jak powinna być ustalona wartość początkowa środka trwałego, gdy jest on współwłasnością majątkową obojga małżonków lub wspólników!
25 czerwca 2022
Przekazanie towaru handlowego na środek trwały
Możliwe jest zaistnienie sytuacji, w której przedsiębiorca zmienia zdanie odnośnie kwalifikacji danego składnika majątku. Czy wiesz, w jaki sposób następuje przekazanie towaru handlowego na środek trwały? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
27 sierpnia 2021
Wystąpienie ze spółki jawnej a zwrot wkładu - warto wiedzieć
Zakładając spółkę jawną wspólnicy wnoszą do niej aport w formie pieniężnej i niepieniężnej, przez co stanowią one majątek początkowy spółki. Wspólnicy mogą występować ze spółki jawnej, zatem możliwy jest też zwrot wkładu. Jakie niesie to skutki podatkowe?
27 kwietnia 2022
Czy raty leasingowe stanowią KUP w przypadku użyczenia samochodu?
Raty leasingowe za samochód mogą stanowić jeden z podstawowych kosztów podatkowych. W praktyce bywa, że przedsiębiorca użyczy samochodu innej osobie – zwykle członkowi rodziny. Czy w takiej sytuacji raty leasingowe stanowią koszt podatkowy? Sprawdź!
12 kwietnia 2022
Jednorazowa amortyzacja maszyn i urządzeń
Jednorazowa amortyzacja jest korzystną metodą optymalizacji podatkowej. Pozwala ona na uzyskanie wysokich kosztów podatkowych, które wpłyną na zmniejszenie podstawy opodatkowania. Jakie są zasady skorzystania z jednorazowego odpisu amortyzacyjnego?
25 czerwca 2022
Nowa struktura JPK FA RR - co zawiera?
Nabywca płodów rolnych od rolnika ryczałtowego ma obowiązek wystawienia faktury VAT RR w celu udokumentowania transakcji. Od 1 września 2019 r ustawodawca zezwolił na jej elektroniczną formę, w związku z tym ustanowiona została nowa struktura JPK FA RR.
9 czerwca 2021
Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów przez podmiot zwolniony z VAT
Jeśli przedsiębiorcy korzystający ze zwolnienia z podatku VAT dokonują transakcji z kontrahentami z UE, powinni zarejestrować się do VAT UE. Jednak wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów stanowi wyjątek od tej reguły. Dowiedz się więcej na ten temat!
1 listopada 2020
Moment ujęcia opłaty środowiskowej w kosztach podatkowych
Podatnicy, którzy na skutek swojej działalności wprowadzają do środowiska gazy, pyły czy ścieki, są co do zasady zobowiązaniu do uiszczenia opłaty środowiskowej. W jaki sposób określić moment ujęcia opłaty środowiskowej w kosztach podatkowych? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Ewidencja wyposażenia - zasady prowadzenia
Ewidencja wyposażenia obejmowała rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną działalnością, niezaliczone do środków trwałych. Czy wiesz, od kiedy nie masz obowiązku prowadzenia ewidencji wyposażenia? Sprawdź, jakie zasady dotyczyły tej ewidencji!
16 lutego 2022
Przedsiębiorca korzysta z Google AdSense – jak rozliczyć?
Dzięki Google AdSense możliwe zarabianie przez dopasowanie reklam do witryny internetowej w prowadzonej działalności. Zatem prowadząc własną stronę internetową przedsiębiorca może pozyskać dodatkowy dochód. Sprawdź jak rozliczyć przychód z Google AdSense?
23 maja 2022
Zakup miejsca postojowego a jego amortyzacja
Przedsiębiorcy często dokonują zakupu miejsc parkingowych przeznaczonych dla samochodów firmowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak należy rozliczyć zakup miejsca postojowego oraz w jaki sposób prawidłowo powinna przebiegać jego amortyzacja!
5 kwietnia 2022
Przekazanie towarów - darowizna, reklama, potrzeby firmy
Towarami handlowymi są towary przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Czy możliwe jest wykorzystanie towarów handlowych na inne cele? Wyjaśniamy, jak poprawnie rozliczyć przekazanie towarów w darowiźnie, na reklamę lub na potrzeby firmy! Sprawdź szczegóły!
28 lutego 2022
Prezent jubileuszowy dla pracownika – darowizna czy nieodpłatne świadczenie?
Ponieważ między pracodawcą a pracownikiem dochodzi do wielu rodzaju świadczeń, jednym z problematycznych rozliczeń i właściwej kwalifikacji może być prezent jubileuszowy dla pracownika. Stanowi on darowiznę czy przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń?
10 maja 2022