Ewidencje księgowe
Ujęcie w KPiR towaru wniesionego aportem do spółki jawnej przez wspólnika
Towar wniesiony do spółki osobowej powinien zostać w odpowiedni sposób zaksięgowany w ewidencji księgowej. Jak zatem dokonać zapisów w KPiR? Przeczytaj i sprawdź, jak wygląda ujęcie w KPiR towaru wniesionego aportem do spółki jawnej przez wspólnika!
6 lutego 2023
Jednoosobowa działalność gospodarcza na pełnych księgach rachunkowych
Wykonywanie działalności gospodarczej w jakiejkolwiek formie zawsze wymaga rzetelnego prowadzenia rachunkowości firmowej. Czy jednoosobowa działalność gospodarcza jest zobowiązana zatem do prowadzenia pełnej księgowości? Odpowiadamy w artykule!
17 stycznia 2023
Likwidacja środka trwałego - ewidencja w księgach rachunkowych
Przedsiębiorca w wyniku utraty przydatności może wycofać z użytkowania dany składnik majątku przedsiębiorstwa. Taki fakt należy odpowiednio zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Sprawdź, jak wygląda likwidacja środka trwałego w księgach rachunkowych!
9 stycznia 2023
Towary handlowe a zmiana ich przeznaczenia
Przedsiębiorca prowadzący działalność polegającą na sprzedaży, dokonując zakupu towarów, ewidencjonuje tę czynność jako koszt. Warto jednak mieć na uwadze, że jeśli towary handlowe zmienią przeznaczenie, przedsiębiorca musi udokumentować ten fakt!
19 grudnia 2022
Zakup garażu jako wydatek na własne cele mieszkaniowe
Sprzedając nieruchomość przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego nabycia możesz uniknąć podatku jeśli środki ze sprzedaży przeznaczysz na cele mieszkaniowe. Czy możemy potraktować zakup garażu jako wydatek na własne cele mieszkaniowe?
29 września 2022
Czy zakup sejfu stanowi koszt podatkowy w działalności?
Co do zasady za koszty uzyskania przychodu uznaje się wydatki, które zostały poniesione w związku z uzyskaniem przychodu. Czy przedsiębiorca może zatem ująć w kosztach firmowych zakup sejfu? Sprawdź, jakie w tym zakresie pojawiają się interpretacje!
28 lipca 2022
Materiały pomocnicze – ewidencja w księdze przychodów i rozchodów
Zastanawiasz się, czym różnią się materiały pomocnicze od podstawowych oraz jak należy je prawidłowo zaksięgować? A może otrzymałeś materiały zanim przysłano fakturę i nie wiesz, czy możesz ująć je w KPiR? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.
25 listopada 2022
Działalność usługowa w księgach rachunkowych
Przedsiębiorstwo usługowe zobowiązane do prowadzenia pełnych ksiąg ma obowiązek rzetelnego ewidencjonowania zdarzeń, które umożliwiają ocenę sytuacji majątkowo-finansowej. Sprawdź, jak powinna być rozliczana działalność usługowa w księgach rachunkowych!
4 lipca 2022
Sprzedaż zabytkowej nieruchomości a nowe zwolnienie z podatku
Przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w nieruchomości zabytkowe w celu zabezpieczenia kapitału.. Zdarza się jednak, że przedsiębiorca decyduje się na sprzedaż zabytkowej nieruchomości. Czy w tej sytuacji przychód ze sprzedaży podlega opodatkowania?
1 lipca 2022
Rejestracja samochodu a wpis pojazdu do ewidencji środków trwałych?
W przypadku zakupu używanego samochodu na użytek firmy, przedsiębiorca ma prawo pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne. Czy rejestracja samochodu ma wpływ na wpis pojazdu do ewidencji środków trwałych? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
19 maja 2022
Czy opłaty za przejazd autostradą podlegają 75% limitowi kosztów?
Prowadzenie działalności wydaje się niemożliwe bez posiadania samochodu. Często zdarza się, że w związku z użytkowaniem pojazdu ponoszony jest koszt związany z opłatą autostradową. W jakiej wysokości powinny być rozliczone opłaty za przejazd autostradą?
10 maja 2022
Koszty uboczne w księdze podatkowej - co warto wiedzieć?
Koszty uboczne należy rozumieć jako wszelkie wydatki związane z zakupem towarów i materiałów, takie jak koszty transportu, załadunku i wyładunku czy też koszty ubezpieczenia w drodze. Jak prawidłowo ewidencjonować krajowe transakcje w PKPiR? Sprawdź!
6 maja 2022
Jak wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta?
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej rozszerzają zakres dokonywanej sprzedaży o rynki zagraniczne. Jak dokumentować sprzedaż dla nabywców zagranicznych? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy można wystawić paragon bez NIP dla zagranicznego kontrahenta!
1 czerwca 2022
Kod MPP w JPK_V7 – wszystko, co musisz wiedzieć
Jak oznaczane są płatności z zastosowaniem MPP w JPK_V7? Kiedy należy stosować MPP? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy w przypadku każdej faktury z adnotacją „mechanizm podzielonej płatności” konieczne jest stosowanie odpowiedniego oznaczenia w JPK_V7.
21 kwietnia 2022
Zerowy PIT – w jakich sytuacjach należy składać deklaracje podatkowe?
Zdarza się, że podatnik mimo uzyskiwanego dochodu nie odprowadził od niego podatku. Czy w takiej sytuacji mamy obowiązek rozliczyć się przed urzędem skarbowym? Sprawdziliśmy, czy zerowy PIT zobowiązuje podatnika do złożenia rocznego zeznania podatkowego!
19 kwietnia 2022