Ewidencje księgowe
Podsumowanie kolumn w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Każdy przedsiębiorca prowadzący księgę przychodów i rozchodów musi pod koniec roku podatkowego sporządzić roczne podsumowanie kolumn. Jednak, w jaki sposób to zrobić? Sprawdź, od czego jest to zależne. Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
20 lipca 2022
GTU 12 - oznaczenie usług niematerialnych w JPK V7!
Na skutek wprowadzonych zmian w podatku VAT, podatnicy zobowiązani są do oznaczania wybranych transakcji w strukturze JPK V7. Czym jest GTU 12? Dowiedz się, w jakich sytuacjach czynni podatnicy VAT są zobowiązani do stosowania kodu GTU 12!
21 września 2022
Historia operacji bankowych jako dowód księgowy
Co do zasady wydatki, aby mogły stanowić koszt uzyskania przychodu muszą zostać właściwie udokumentowane. Czy dowodem księgowym może być zatem historia operacji bankowych? Na pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej.
13 maja 2022
Zapłata za usługę z użyciem bonu turystycznego w księgach
Program Polski Bon Turystyczny wszedł w życie w 2020 roku i umożliwił on zapłatę za różnego rodzaju usługi, w tym również usługi turystyczne. Przedstawiamy jak prawidłowo powinna zostać rozliczona zapłata za usługę z użyciem bonu turystycznego w księgach!
15 czerwca 2022
Umorzenie i spłata subwencji PFR w księgach rachunkowych
Subwencja otrzymana z Polskiego Funduszu Rozwoju, to pożyczka której otrzymanie, umorzenie i spłatę należy udokumentować w ewidencji księgowej. Sprawdzamy, jak powinno zostać wykazane umorzenie i spłata subwencji PFR w księgach rachunkowych. Sprawdź!
1 czerwca 2022
Obrót materiałowy i towarowy w ewidencji księgowej
Materiały oraz towary nabyte w działalności gospodarczej są tzw. rzeczowymi aktywami obrotowymi. Co ważne, obrót materiałowy i towarowy należy odpowiednio ewidencjonować w celu kontroli przychodów, rozchodów, czy kontroli stanu. Dowiedz się więcej!
8 lutego 2022
Czym jest oraz co zawiera księga rachunkowa?
Do obowiązków każdego przedsiębiorcy należy prowadzenie ewidencji przychodów i kosztów. Ewidencja ta może być prowadzona w KPiR lub w tzw. księdze rachunkowej, używanej przez firmy będące na pełnej księgowości. Co zawiera księga rachunkowa? Sprawdź!
15 lipca 2022
Sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej – konsekwencje podatkowe
Rejestrowanie dokonywanych sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej staje się obowiązkiem coraz większej grupy przedsiębiorców. Dla tych którzy stosują sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej przewidziane są kary. Jakie konsekwencje podatkowe to rodzi?
3 lutego 2022
Przychód z teleporady - sposób rozliczenia i ewidencjonowania
W czasie pandemii koronawirusa w większości zaprzestano wizyt u lekarza, które zostały zastąpione teleporadami. Gwarantują one bezpieczeństwo zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. Sprawdź, jak lekarz powinien rozliczyć uzyskany przychód z teleporady!
3 lutego 2022
Stawka VAT dla wstępu na zajęcia taneczne
Sprzedaż wstępu na zajęcia taneczne zobowiązuje przedsiębiorcę do zastosowania właściwej stawki VAT. Ile wynosi stawka VAT dla wstępu na zajęcia taneczne? Odpowiadamy w artykule, w którym poruszamy również kwestie obowiązku posiadania kasy fiskalnej!
1 lutego 2022
Zniszczenie paragonu a prawo sprzedawcy do przesłania faktury w formie elektronicznej
Ewidencjonując sprzedaż na kasie fiskalnej sprzedawca ma obowiązek przekazać paragon nabywcy. W artykule przeanalizujemy problem - zniszczenie paragonu a prawo sprzedawcy do przesłania faktury w formie elektronicznej - czy jest to prawidłowe postępowanie?
15 lipca 2022
Czy koszty pracownicze wpływają na wartość inwestycji?
Przedsiębiorcy realizujący inwestycje w zakresie środków trwałych wytworzonych we własnym zakresie mogą mieć wątpliwości czy koszty pracownicze wpływają na wartość inwestycji? W artykule przeanalizujemy wpływ tego rodzaju kosztów na inwestycje!
7 kwietnia 2022
Przystąpienie do kredytu a ulga mieszkaniowa
Przepisy regulujące zwolnienia podatkowe muszą być interpretowane w sposób ścisły. Reguła ta dotyczy również ulgi mieszkaniowej. Czy przystąpienie do kredytu jest równoznaczne z zaciągnięciem kredytu i umożliwia skorzystanie z tej ulgi? Sprawdź!
30 marca 2022
Spłata wspólnego kredytu a podatek od darowizny
Bardzo często w dzisiejszych czasach kredyt nabywa się wspólnie, czy to z małżonkiem, czy z członkami dalszej rodziny. Nie rzadko również takie osoby spłacają zobowiązanie wobec banku. Czy spłata wspólnego kredytu w takiej sytuacji jest darowizną? Sprawdź
19 listopada 2021
Otrzymanie zapłaty w bitcoinach - skutki podatkowe
Kryptowaluty stały się popularną formą inwestycji. Coraz częściej podatnicy chcą nimi również płacić za usługi i towary. Widząc to, część przedsiębiorców umożliwiła regulowanie płatności za pomocą bitcoinów. Jak rozliczyć otrzymanie zapłaty w bitcoinach?
9 listopada 2021