Ewidencje księgowe
Telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy – czy jest to możliwe?
Przedsiębiorcy realizujący działalność w domu ponoszą różne koszty niezbędne do prowadzenia firmy. Jednym z nich może być zakup telewizora. Czy można ująć telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
10 marca 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera - przypadki szczególne
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera nie musi być trudna. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz, jak prawidłowo powinna być zaewidencjonowana wymiana części i ich sprzedaż, ulepszenie komputera czy dokupienie myszki, klawiatury i monitora.
1 kwietnia 2021
Sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową – skutki w PIT i VAT
Sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową jest sytuacja nietypową i nie zawsze jest oczywiste jak taka sprzedaż powinna być opodatkowana. W tym artykule wyjaśniamy jakie zastosować stawki podatków VAT i PIT oraz od jakich czynników zależy ich wysokość!
30 czerwca 2022
Zadatek pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży mieszkania
Sprzedaż mieszkania wiąże się z uzyskaniem przychodu opodatkowanego PIT. Strony bardzo często decydują się na umowę przedwstępna i wpłatę zadatku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy otrzymany zadatek pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży mieszkania!
10 marca 2022
Różnice kursowe faktur wystawionych w dwóch walutach jak je obliczyć?
Współpracując z zagranicznymi kontrahentami, zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje fakturę wystawioną w obcych walutach. Przeliczenie faktury na walutę krajową często powoduje, że powstają różnice kursowe. Jak prawidłowo ująć te wartości? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Koncesja w KPIR - jak powinna zostać ujęta?
Uzyskanie koncesji niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się niejednokrotnie z dodatkowymi wydatkami, które zobowiązany jest pokryć przedsiębiorca. Jak powinna zostać zaksięgowana koncesja w KPIR? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
30 czerwca 2022
Przemieszczanie towarów - kiedy nie rozpoznajemy WDT?
Coraz częściej przedsiębiorcy sprzedają swoje towary poza granicami kraju. W jaki sposób należy rozliczać przemieszczanie towarów do magazynów mieszczących się za granicą? Czym jest magazyn call-off stock? Przeczytaj i sprawdź kiedy dochodzi do WDT.
25 czerwca 2022
Podatek akcyzowy od piw po terminie przydatności do spożycia
Pandemia ograniczyła funkcjonowanie m.in. branży restauracyjnej, czy też działalność barów. Przedsiębiorcy nie byli w stanie sprzedać napojów alkoholowych, w tym piw. Sprawdź jak odliczyć podatek akcyzowy od piw po terminie przydatności do spożycia.
18 marca 2022
Opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta - jak księgować?
W praktyce gospodarczej działając w imieniu i na rzecz swojego klienta, podmiot reprezentujący często ponosi koszty w postaci opłat sądowych. Przy czym koszty te zostaną mu zwrócone. W jaki sposób rozliczyć opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta?
30 czerwca 2022
Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej oraz inne rozrachunki z pracownikami
Podróż służbowa oraz delegacja pracowników, zobowiązuje przedsiębiorcę do pokrycia kosztów z nią związanych. Jak prawidłowo zaksięgować koszty podróży służbowej? Sprawdź, jak wygląda ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej!
17 stycznia 2022
Metoda wyłączenia z progresją - kiedy się ją stosuje?
Metoda wyłączenia z progresją jest jedną z dwóch metod, którą stosuje się w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania dochodów z zagranicy. Na czym polega metoda wyłączenia z progresją? Kto jest zobowiązany ją stosować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
26 sierpnia 2022
Instalacja LPG samochodu firmowego - jak rozliczyć?
Instalacja LPG samochodu firmowego jest alternatywą dla przedsiębiorców szukających redukcji kosztów paliwa. Taki wydatek może stanowić bezpośredni koszt lub być ulepszeniem środka trwałego - sposób rozliczenia wydatku zależy od kwoty. Sprawdź!
10 grudnia 2020
Jak ewidencjonować zwrot zaliczki na kasie fiskalnej? Warto wiedzieć!
Przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż na rzecz osób fizycznych i rolników na kasie fiskalnej. Co zrobić w przypadku gdy pomimo zapłaconej zaliczki nie dojdzie do transakcji? Jak zewidencjonować zwrot zaliczki na kasie fiskalnej? Sprawdź!
8 marca 2022
Inwentaryzacja towarów w księgach rachunkowych - ujęcie niedoborów i nadwyżek towarów
Inwentaryzacja towarów w księgach rachunkowych jest jedną z czynności związanych z prowadzeniem działalności. Przy dokonywaniu danej czynności może wystąpić nadwyżka albo niedobór towarów. W artykule odpowiemy, jak wygląda ich rozliczenie.
21 czerwca 2022
B_SPV_DOSTAWA w jakich sytuacjach oznaczamy w pliku JPK_V7?
W ramach działalności sprzedaję towary wymienialne na bony jednego przeznaczenia. Czy w związku z nowym obowiązkiem oznaczania transakcji w pliku JPK_V7 muszę stosować oznaczenie B_SPV_DOSTAWA wobec faktur sprzedaży?
25 czerwca 2022