Ewidencje księgowe
Wydatki na modernizację budynku w kosztach - w jaki sposób je ujmować?
Czy modernizacja powinna być utożsamiana z remontem? Czy wydatki na modernizację budynku w kosztach są prawidłowym sposobem kwalifikacji kosztów? Odpowiedź na te i pozostałe pytania dotyczące modernizacji środka trwałego znajdziesz z naszym artykule!
23 stycznia 2021
Przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy - określanie terminów
Przedwczesne wystawienie faktury zachodzi, gdy nie doszło do dostawy. Istnieje kilka możliwości, w których może dojść do takiej sytuacji. Dowiedz się, kiedy zostaje wystawiona przedwczesna faktura a rezygnacja z dostawy nastąpi po jej wystawieniu.
19 stycznia 2022
Korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą - zasady wystawienia
Dokonując zakupu towarów lub usług nabywca ma możliwość skorzystania z udzielonego rabatu, jeżeli zapłata nastąpi w przyśpieszonym terminie. Czym jest skonto? Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy korekta skonta zbiorczą fakturą korygującą jest możliwa!
7 września 2021
Usługi podwykonawców - prawidłowa klasyfikacja w PKPiR część 2
Zakupując usługi podwykonawców, podatnicy często mają problem z prawidłowym ujęciem ich w ewidencji PKPiR. W zależności od rodzaju i przeznaczenia, usługi te mogą być ujęte jako materiały lub towary handlowe. Dowiedz się, jak zaksięgować taki wydatek!
8 lutego 2022
Usługi podwykonawców - jak ująć w KPiR? część 1
Przedsiębiorcy bardzo często korzystają z usług podwykonawców. Mogą one dotyczyć kupowanych towarów handlowych, czy być związane z materiałami, jak również pośrednio z prowadzoną działalnością. Jak zatem usługi podwykonawców powinny zostać ujęte w KPiR?
17 stycznia 2022
Towary wrażliwe na gruncie VAT – prawidłowa ewidencja i obrót
Prowadzisz firmę i spotykasz się z pojęciem towarów wrażliwych? Czy wiesz czym są i jak ewidencjonować towary wrażliwe na gruncie VAT? W jaki sposób je prawidłowo opodatkować? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć towary wrażliwe!
1 listopada 2020
Rok podatkowy a rok obrotowy - jakie są różnice?
Rok podatkowy a rok obrotowy to dwa pojęcia, często pokrywające się ze sobą. Jednak nie należy stosować ich zamiennie. Prowadząc działalność gospodarczą warto znać różnicę między nimi. Czym różni się rok podatkowy od roku obrotowego? Przeczytaj i sprawdź!
14 lutego 2022
Zasady przechowywania dokumentacji księgowej w PKPiR
Podatkowa księga przychodów i rozchodów służy do ewidencji zdarzeń gospodarczych przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych. Przedsiębiorco sprawdź, co jest podstawą zapisów w księdze oraz jakie są zasady przechowywania dokumentacji księgowej!
4 lutego 2021
Czym jest wyposażenie i jak je księgować?
Czym jest wyposażenie? Czym jest ewidencja wyposażenia i jakie są jej elementy? Jak prawidłowo zaksięgować wyposażenie? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego o wyposażeniu oraz jak zaksięgować je w systemie wfirma.pl.
30 września 2021
Owoce i warzywa dla pracowników - czy stanowią przychód?
Czy oferując ogólnodostępne owoce i warzywa dla pracowników należy rozpoznać przychód z nieodpłatnych świadczeń?
17 stycznia 2022
Ewidencjonowanie leasingu - wszystko co powinieneś wiedzieć
Umowy leasingu należą do bardzo popularnych źródeł finansowania majątku zarówno w mniejszych, jak i bardzo dużych podmiotach. Czym dokładnie jest leasing oraz jak powinno przebiegać prawidłowe ewidencjonowanie leasingu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
1 grudnia 2021
Księga przychodów i rozchodów - kto powinien ją prowadzić?
Podatkowa księga przychodów i rozchodów - kto powinien ją prowadzić? Jakie formy opodatkowania podatkiem dochodowym występują w Polsce? Czym jest działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym? Przeczytaj i dowiedz się więcej!
2 czerwca 2020
Carsharing – czym jest i jak go rozliczyć?
Carsharing jest usługą polegającą na samoobsługowym wypożyczeniu pojazdu na określony czas. Jest dostępna w większych miastach i zdobywa coraz większą popularność. Sprawdź, jakie korzyści płyną z carsharingu i jak go rozliczyć w działalności gospodarczej!
29 sierpnia 2021
Zakup towaru za symboliczną złotówkę a koszt uzyskania przychodu
Zdarzyć się może, że przedsiębiorcy zachęceni promocją dokonają zakupu towaru za złotówkę. Jednak czy taki zakup zawsze jest korzystny? Jak rozliczyć zakup towaru za symboliczną złotówkę? Czy będzie on rodził przychód? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
17 stycznia 2022
Koszty używania samochodu zastępczego – jak je rozliczyć?
W przypadku kiedy samochód użytkowany w firmie ulegnie wypadkowi, przedsiębiorca na czas naprawy może otrzymać samochód zastępczy. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy możesz ująć koszty używania samochodu zastępczego w KPIR oraz jak je rozliczyć!
25 czerwca 2022