Ewidencje księgowe
Wystawienie paragonu bez NIP dla przedsiębiorcy
Wystawienie paragonu bez NIP skutkuje brakiem możliwości wystawienia faktury. Czy w takiej sytuacji możliwe jest skorygowanie paragonu o dodanie NIP nabywcy? W artykule omawiamy kwestie związane z błędnie wystawionym paragonem a możliwością korekty!
30 czerwca 2022
Ewidencja księgowa środka trwałego w budowie - warto wiedzieć!
Co do zasady środki trwałe podatnicy ujmują w ewidencji środków trwałych. Co jednak w przypadku składników majątku, które dopiero powstają? Jak należy ewidencjonować środki trwałe w budowie? Sprawdź, ewidencja księgowa środka trwałego w budowie!
25 czerwca 2022
Świadczenie usług na rzecz konsumentów z innych krajów a obowiązek kasy fiskalnej
Świadczenie usług na rzecz obywateli Polski wiąże się obowiązkiem rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej. Czy w przypadku sprzedaży na rzecz konsumentów z innych krajów występuje obowiązek posiadania kasy fiskalnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
30 czerwca 2022
I63 jako oznaczenie szczególnej procedury importu towarów w JPK V7
Kupujesz towary spoza UE? Dokonujesz ich zwrotów celem reklamacji lub zawierasz umowy o dodatkowe prace na zakupionych materiałach z kontrahentem spoza UE? Sprawdź, na czym polega procedura celna I63 i kiedy należy stosować oznaczenie I63 w nowym JPK V7!
19 kwietnia 2021
Zmiany WDT dotyczące dokumentacji
Zmiany WDT w dokumentacji dostaw wymuszają posiadanie dodatkowych dokumentów potwierdzających dokonanie dostawy towarów, aby mieć prawo do zastosowania stawki 0%. Jakie dokumenty należy posiadać zgodnie z rozporządzeniem? Przeczytaj w naszym artykule!
25 czerwca 2022
Telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy – czy jest to możliwe?
Przedsiębiorcy realizujący działalność w domu ponoszą różne koszty niezbędne do prowadzenia firmy. Jednym z nich może być zakup telewizora. Czy można ująć telewizor w mieszkaniu w kosztach firmy? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
10 marca 2022
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera - przypadki szczególne
Ewidencja samodzielnie złożonego komputera nie musi być trudna. Zapoznaj się z naszym artykułem i dowiedz, jak prawidłowo powinna być zaewidencjonowana wymiana części i ich sprzedaż, ulepszenie komputera czy dokupienie myszki, klawiatury i monitora.
1 kwietnia 2021
Sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową – skutki w PIT i VAT
Sprzedaż gruntu z rozpoczętą budową jest sytuacja nietypową i nie zawsze jest oczywiste jak taka sprzedaż powinna być opodatkowana. W tym artykule wyjaśniamy jakie zastosować stawki podatków VAT i PIT oraz od jakich czynników zależy ich wysokość!
30 czerwca 2022
Zadatek pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży mieszkania
Sprzedaż mieszkania wiąże się z uzyskaniem przychodu opodatkowanego PIT. Strony bardzo często decydują się na umowę przedwstępna i wpłatę zadatku. Przeczytaj artykuł i sprawdź, czy otrzymany zadatek pozwala uniknąć PIT przy sprzedaży mieszkania!
10 marca 2022
Różnice kursowe faktur wystawionych w dwóch walutach jak je obliczyć?
Współpracując z zagranicznymi kontrahentami, zdarza się, że przedsiębiorca otrzymuje fakturę wystawioną w obcych walutach. Przeliczenie faktury na walutę krajową często powoduje, że powstają różnice kursowe. Jak prawidłowo ująć te wartości? Sprawdź!
30 czerwca 2022
Koncesja w KPIR - jak powinna zostać ujęta?
Uzyskanie koncesji niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się niejednokrotnie z dodatkowymi wydatkami, które zobowiązany jest pokryć przedsiębiorca. Jak powinna zostać zaksięgowana koncesja w KPIR? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
30 czerwca 2022
Przemieszczanie towarów - kiedy nie rozpoznajemy WDT?
Coraz częściej przedsiębiorcy sprzedają swoje towary poza granicami kraju. W jaki sposób należy rozliczać przemieszczanie towarów do magazynów mieszczących się za granicą? Czym jest magazyn call-off stock? Przeczytaj i sprawdź kiedy dochodzi do WDT.
25 czerwca 2022
Podatek akcyzowy od piw po terminie przydatności do spożycia
Pandemia ograniczyła funkcjonowanie m.in. branży restauracyjnej, czy też działalność barów. Przedsiębiorcy nie byli w stanie sprzedać napojów alkoholowych, w tym piw. Sprawdź jak odliczyć podatek akcyzowy od piw po terminie przydatności do spożycia.
18 marca 2022
Opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta - jak księgować?
W praktyce gospodarczej działając w imieniu i na rzecz swojego klienta, podmiot reprezentujący często ponosi koszty w postaci opłat sądowych. Przy czym koszty te zostaną mu zwrócone. W jaki sposób rozliczyć opłaty sądowe poniesione w imieniu kontrahenta?
30 czerwca 2022
Ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej oraz inne rozrachunki z pracownikami
Podróż służbowa oraz delegacja pracowników, zobowiązuje przedsiębiorcę do pokrycia kosztów z nią związanych. Jak prawidłowo zaksięgować koszty podróży służbowej? Sprawdź, jak wygląda ujęcie w księgach rachunkowych kosztów podróży służbowej!
17 stycznia 2022