Ewidencje księgowe
Dzierżawa dystrybutora wody - ewidencja w księgach rachunkowych
Dzierżawa dystrybutora wody w niektórych typach działalności może okazać się koniecznością. Czy wiesz, jak ewidencjonować w księgach rachunkowych wydatki poniesione na dzierżawę dystrybutora wody i zakup wody? Wyjaśniamy w artykule!
4 października 2024
Nieodpłatne nabycie towaru a remanent końcowy
Towary nabyte nieodpłatnie w działalności gospodarczej powinny zostać prawidłowo wykazane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jak wykazać nieodpłatne nabycie towaru w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz remanencie końcowym? Wyjaśniamy!
1 października 2024
Konta syntetyczne i analityczne w księgach rachunkowych
Odpowiednie ustalenie planu kont jest kluczowym elementem dla prowadzenia ewidencji, jaką jest księga rachunkowa. Czy wiesz, czym są konta syntetyczne i analityczne? Jakie są między nimi różnice i jak prawidłowo ustalić plan kont? Wyjaśniamy w artykule!
1 października 2024
Jak rozliczyć rabat potransakcyjny w księgach rachunkowych?
Rabat potransakcyjny to zniżka udzielana po zakończeniu transakcji. Jego ewidencja w księgach zależy od momentu otrzymania faktury korygującej. Dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć rabat potransakcyjny, aby zachować zgodność z przepisami rachunkowymi.
25 września 2024
Koszt polisy w księgach rachunkowych - jak zaksięgować?
Jednymi z podstawowych wydatków przedsiębiorcy są koszty polis ubezpieczeniowych, które zabezpieczają majątek firmowy. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć koszt polisy w księgach rachunkowych? Sprawdź, czy taki wydatek powinien zostać rozliczony w czasie!
17 września 2024
Rezerwy na zobowiązania w księgach rachunkowych - jak wykazać?
Rezerwy na zobowiązania powinny być prawidłowo wykazywane w ewidencjach podatkowych. Czy wiesz, jakie są zasady tworzenia i rozwiązywania rezerw na zobowiązania oraz jak wygląda ich prawidłowa prezentacja w bilansie? Wyjaśniamy w artykule!
16 września 2024
Faktura uproszczona – czym jest i jak ją wykazać w JPK V7
Elementy, które powinna zawierać faktura VAT ściśle określa ustawa o podatku od towarów i usług. W niektórych sytuacjach podatnicy nie muszą wystawiać faktur z pełnymi danymi. Dowiedz się, czym jest oraz jakie dane powinna zawierać faktura uproszczona!
5 września 2024
Domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych - na czym polega?
Domniemanie prawdziwości ksiąg podatkowych to przywilej, z którego mogą korzystać podatnicy prowadzący księgi podatkowe w sposób rzetelny i niewadliwy. Czy wiesz, kiedy można podważyć prawdziwość ksiąg podatkowych i jakie ma to konsekwencje? Wyjaśniamy!
3 września 2024
Paragon z NIP jako podstawa ujęcia wydatku w kosztach
Nie tylko faktury czy rachunki stanowią dowody księgowe. W niektórych przypadkach taką rolę spełnia także paragon z kasy fiskalnej. Kiedy paragon z NIP może być podstawą ujęcia wydatku w kosztach? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
2 października 2024
Materiały i towary czy może pozostałe wydatki - ewidencja w KPiR
Każdy przedsiębiorca ponosi koszty związane z działalnością gospodarczą, jednak niekiedy zastanawia się, czy zakwalifikować wydatek jako materiały i towary, czy może są to pozostałe wydatki. Sprawdź, jak poprawnie ujmować wydatki! Przeczytaj artykuł!
30 sierpnia 2024
Faktury prognozujące w księgach rachunkowych - jak ująć?
Bieżące zużycie mediów takich jak woda, gaz, czy prąd często rozliczane jest na podstawie prognoz. Czy wiesz, jak ująć prawidłowo faktury prognozujące w księgach rachunkowych? W jaki sposób dokonać poprawnego księgowania? Wyjaśniamy w artykule!
20 sierpnia 2024
Koszty finansowe rozliczane w czasie w księgach rachunkowych
Jednostki, które ponoszą koszty dotyczące przyszłych okresów zobowiązane są do ich prawidłowej ewidencji. Czy wiesz, jak należy prawidłowo zaewidencjonować koszty finansowe rozliczane w czasie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!
8 sierpnia 2024
Koszt polisy w księgach rachunkowych - jak wykazać?
Wydatki ponoszone na ubezpieczenie majątku firmowego stanowią jedne z podstawowych kosztów przedsiębiorcy. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć koszt polisy w księgach rachunkowych? Czy taki wydatek powinien zostać rozliczony w czasie? Wyjaśniamy!
7 sierpnia 2024
Koszty i przychody bankowe w KPiR - jak je zaksięgować?
W celu rozliczania płatności za transakcje przedsiębiorcy wykorzystują konta bankowe. Czy prowadząc działalność trzeba posiadać firmowe konto, czy można korzystać z prywatnego rachunku? Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać koszty i przychody bankowe w KPiR!
5 sierpnia 2024
Co to jest działalność nierejestrowana i jak ją prowadzić?
Działalność nierejestrowana to korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą na małą skalę. Poznaj zasady, obowiązki i korzyści związane z prowadzeniem działalności nierejestrowanej, aby dopełnić wszystkich formalności!
23 lipca 2024