Ewidencje księgowe
Wartości niematerialne i prawne – definicja i ewidencja księgowa
Wartości niematerialne i prawne to aktywa trwałe obejmujące m.in. prawa majątkowe, licencje, znaki towarowe, patenty i koszty prac rozwojowych. Kluczowe dla bilansu, wymagają prawidłowej wyceny, ewidencji i amortyzacji zgodnie z przepisami. Sprawdź!
27 stycznia 2025
Wycena VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość – ujęcie księgowe
Wycena VAT od wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość może mieć różny charakter i formę. W jakim kraju polski podatnik powinien opłacić podatek od zagranicznego towaru nabytego na odległość? Odpowiadamy w artykule, sprawdź
10 stycznia 2025
Ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych – rozliczenie składek
Ubezpieczenie grupowe to popularny benefit pracowniczy. Częściowe finansowanie przez pracodawcę i pracownika wymaga odpowiedniej ewidencji księgowej. Dowiedz się, jak prawidłowo ujmować składki w księgach rachunkowych zgodnie z przepisami ustawy.
2 stycznia 2025
Nieprawidłowe zastosowanie 9% stawki CIT - korekta podatku za lata ubiegłe
Nieprawidłowe zastosowanie 9% stawki CIT wiąże się z dokonaniem korekty w księgach rachunkowych za ubiegłe lata. Wprowadzane zmiany muszą być zgodne z przepisami i sprawozdaniami finansowymi. Jak należy to zrobić? Dowiesz się z artykułu. Sprawdź!
30 grudnia 2024
Dokumentacja związana ze sprzedażą na kasie fiskalnej - wskazówki
Dokumentacja związana ze sprzedażą na kasie fiskalnej! Dowiedz się, jakie obowiązki dokumentacyjne dotyczą podatników korzystających z kas rejestrujących, jak przechowywać paragony i raporty oraz jakie zasady obowiązują dla kas online i tradycyjnych.
24 grudnia 2024
Różnice kursowe w estońskim CIT - jak wykazać?
Stosowanie estońskiego CIT wymaga specjalnego podejścia w księgach rachunkowych, które dotyczą między innymi zakresu różnic kursowych. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się w jaki sposób ustalane są i ewidencjonowane różnice kursowe w estońskim CIT.
17 grudnia 2024
Należności sporne na koniec roku obrotowego
Należności sporne stanowią element majątku jednostki gospodarczej, w związku z czym konieczne jest ich prawidłowe wykazanie w bilansie na koniec roku obrotowego. Ab tego dokonać, w pierwszej kolejności należy przeprowadzić inwentaryzacje rozrachunków.
16 grudnia 2024
Środki trwałe wniesione w formie aportu - sposób ewidencji
Aport to rodzaj wkładu do spółki, który ma formę niepieniężną. Przedmiotem takiego wkładu mogą być m.in. środki trwałe. Czy wiesz, jak prawidłowo ująć w księgach rachunkowych środki trwałe wniesione w formie aportu do spółki? Wyjaśniamy w artykule!
13 grudnia 2024
Rezerwy na świadczenia pracownicze - ewidencja i właściwe konto kosztów
Rezerwy na świadczenia pracownicze to nic innego jak przyszłe zobowiązania wynikające z tytułu różnych świadczeń należnych każdemu pracownikowi. Jakie jest właściwe konto i jak należy je ewidencjonować w księgach handlowych? Sprawdź!
11 grudnia 2024
Błędy w księgowaniu kosztów wykryte po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
Zagadnienie dokonywania korekt w księgach rachunkowych jest bardzo obszerną tematyką. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jak należy postąpić, gdy błędy w księgowaniu kosztów zostały wykryte po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.
10 grudnia 2024
Ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług podlegającej wykazaniu w bilansie
Poprawne ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług, jest ważnym elementem prezentacji sytuacji finansowej firmy. Jak wygląda ustalenie kwoty należności z tytułu dostaw i usług podlegającej wykazaniu w bilansie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!
9 grudnia 2024
Rezerwy na świadczenia pracownicze w kosztach wytworzenia produktów
Rezerwy na świadczenia pracownicze wpływają na koszt wytworzenia produktów tylko wtedy, gdy dotyczą bezpośrednio pracowników produkcyjnych. Kiedy dokładnie dochodzi do takiej sytuacji? Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
5 grudnia 2024
Rabat potransakcyjny otrzymany po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok
Rabat potransakcyjny może być udzielony również wtedy, gdy sprawozdanie finansowe za ten rok zostało już zatwierdzone. Niemniej jednak wymaga to szczegółowej analizy i weryfikacji. Przeczytaj artykuł by dowiedzieć się więcej!
3 grudnia 2024
Budynek wybudowany na sprzedaż a darowizna
Czy wiesz, że budynek wybudowany na sprzedaż nie jest środkiem trwałym? Dowiedz się, jakie to ma skutki podatkowe, jak prawidłowo rozliczyć koszty jego budowy w KPiR i co zrobić w przypadku darowizny. Sprawdź szczegóły, aby uniknąć błędów w księgowości!
29 listopada 2024
Rabat potransakcyjny w Księdze Przychodów i Rozchodów
Rabat potransakcyjny to obniżenie ceny towarów lub usług udzielane po zakończeniu transakcji. Z perspektywy kupującego oznacza konieczność odpowiedniego ujęcia w KPiR na podstawie otrzymanej faktury korygującej. Sprawdź, kiedy i jak ująć taki rabat!
25 listopada 2024