Ewidencje księgowe
Zaliczka otrzymana na dostawę w kolejnym roku obrotowym w księgach rachunkowych
Dokonanie dostawy towarów często poprzedzone jest wpłatą zaliczki przez nabywcę. Dowiedz się, jak w księgach rachunkowych powinna być ujęta zaliczka otrzymana na dostawę w kolejnym roku obrotowym, a także jak rozliczyć taką zaliczkę w bilansie!
27 lutego 2024
Jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża z możliwością korygowania
Zaliczka na poczet przyszłych usług turystycznych występuje w postaci marży szacunkowej. Na gruncie ustawy o VAT zastanowimy się, jak wykazać w pliku JPK V7 sprzedaż VAT marża i ująć w niej ewentualną korektę na podstawie późniejszych rzeczywistych kwot.
21 lutego 2024
Użyczenie w księgach rachunkowych - ewidencja
Umowa użyczenia co do zasady ma charakter nieodpłatny. Powoduje ona jednak powstanie przychodu po stronie biorącego z tytułu nieodpłatnych świadczeń. Czy wiesz, jak prawidłowo wykazać użyczenie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy w artykule!
15 lutego 2024
Solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej - czy jest możliwe?
Analizujemy zakres czynności kosmetycznych wyłączonych z obligatoryjnego posiadania kasy fiskalnej. Odpowiadamy czy solarium a zwolnienie z kasy fiskalnej jest prawnie uzasadnione oraz jakie warunki muszą zostać spełnione by korzystać z tego zwolnienia!
15 lutego 2024
Remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego na gruncie PIT
Prowadzisz działalność gospodarczą w wynajmowanym mieszkaniu i planujesz remont? Masz wątpliwości czy wydatki poniesione na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego stanowią koszty uzyskania przychodów w działalności? Sprawdź, jak rozliczyć remont!
12 lutego 2024
Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego - ewidencja księgowa
Samochód elektryczny może stanowić środek trwały w przedsiębiorstwie. Natomiast takie wykorzystanie związane jest z wydatkami. Wydatki na zakup i eksploatację samochodu elektrycznego, jak powinna wyglądać ich ewidencja księgowa? Sprawdź
30 stycznia 2024
Jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy - omówienie!
Nie wszystkie przepisy dotyczące sposobu funkcjonowania systemu KSeF są przejrzyste. Jedną z nich jest kwestia jak w KSeF odróżnić konsumenta od przedsiębiorcy w zakresie wystawiania e-faktur. Przeanalizowaliśmy przepisy i odpowiadamy na to pytanie.
25 stycznia 2024
Potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w odniesieniu do zasad KPiR
Analizujemy zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w kontekście, gdy występuje potwierdzenie zapłaty z banku jako dokument księgowy w pozarolniczej działalności gospodarczej. Odpowiadamy czy owe potwierdzenie może stanowić substytut faktury!
24 stycznia 2024
Dotacja na środek trwały w budowie w ujęciu rachunkowym
Przedsiębiorca może otrzymać dotację na środek trwały, który jest dopiero na etapie budowy. Czy wiesz, jak powinna zostać zaprezentowana dotacja na środek trwały w budowie w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy, jak dokonać rozliczenia takiej dotacji!
19 stycznia 2024
Kod IED w pliku JPK_V7 - kiedy należy stosować?
Przy składaniu deklaracji JPK VAT według przepisów podatnik zobowiązany jest do posługiwania się specjalnymi oznaczeniami w zależności od transakcji. W artykule opisaliśmy przypadki w których należy stosować kod IED w pliku JPK_V7.
17 stycznia 2024
Inwentaryzacja należności – ewidencja w księgach rachunkowych
Inwentaryzacja należności na koniec roku obrotowego jest jednym z obowiązków jednostek prowadzących księgi rachunkowe. Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić inwentaryzację należności, a także co zrobić w razie stwierdzenia nieprawidłowości.
11 stycznia 2024
Korekta błędów w księgach rachunkowych - jak jej dokonać?
Niekiedy zdarza się sytuacja w której nieunikniona jest korekta błędów w księgach rachunkowych. Czy wiesz, jak wygląda skorygowanie błędu za rok ubiegły, gdy złożono już sprawozdanie finansowe? Czy koniecznym jest cofanie się wstecz? Wyjaśniamy!
10 stycznia 2024
Ewidencja wypłaty dywidendy wspólnikom - jak wykazać wypłaconą dywidendę?
Wspólnicy spółki z.o.o. mają prawo do udziału w wypracowanym, rocznym zysku wynikającym ze sprawozdania finansowego. Dywidendy wypłaca się proporcjonalnie do posiadanych udziałów. Jak wygląda ewidencja wypłaty dywidendy wspólnikom? Odpowiadamy!
9 stycznia 2024
Wycena bilansowa środków pieniężnych na rachunku walutowym a ewidencja w księgach
Cały proces tworzenia informacji generowanych w księgach i sprawozdaniu finansowym wiąże się z pomiarem wartości składników bilansowych. Jak będzie wyglądać ewidencja, kiedy miejsce ma wycena bilansowa środków pieniężnych na rachunku walutowym? Sprawdź!
3 stycznia 2024
Zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego w 2025 roku
Umowa najmu to taka, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać przedmiot najmu do używania najemcy, w zamian za wynagrodzenie w postaci czynszu płaconego przez najemcę. Czy zgłoszenie umowy najmu do urzędu skarbowego w 2025 roku jest konieczne? Sprawdź!
11 marca 2025