Ewidencje księgowe
Odchylenia od cen ewidencyjnych – czym są?
Niektóre jednostki w celu wyceny zapasów towarów i materiałów stosują stałe ceny ewidencyjne. W przypadku, gdy ceny ewidencyjne różnią się od rzeczywistych, powstają odchylenia od cen ewidencyjnych. Sprawdź, w jaki sposób dokonać ich wyliczenia.
25 czerwca 2024
Złożenie deklaracji do niewłaściwego urzędu - jakie konsekwencje?
Podatnicy zobowiązani są do składania deklaracji do odpowiedniego urzędu. Dowiedz się, co w sytuacji gdy ma miejsce złożenie deklaracji do niewłaściwego urzędu! Czy taka deklaracja jest skuteczna? Czy na podatnika mogą zostać nałożone kary? Sprawdź!
18 czerwca 2024
Wykreślenie nieruchomości mieszkalnej z ewidencji a skutki podatkowe
Pomimo zakazu amortyzacji podatkowej lokali mieszkalnych, wiele z nich nadal widnieje w ewidencji środków trwałych. Sprawdź, jakie konsekwencje podatkowe może mieć wykreślenie nieruchomości mieszkalnej z ewidencji i czy wpływa to na podatek dochodowy PIT!
18 czerwca 2024
Niskocenne składniki majątku a ewidencja w księgach rachunkowych
Wyposażenie to składniki majątku, które spełniają definicję środków trwałych, ale ze względu na niską wartość są ewidencjonowane inaczej. Jakie uproszczenia można stosować ewidencjonując niskocenne składniki majątku w księgach rachunkowych? Sprawdź!
13 czerwca 2024
Likwidacja zapasów w księgach - jak prawidłowo dokonać ewidencji?
Likwidacja zapasów jest nieodłącznym elementem zarządzania rzeczowymi aktywami obrotowymi w jednostkach gospodarczych. Dowiedz się, jak ujęta powinna być likwidacja zapasów w księgach rachunkowych i jak ją prawidłowo udokumentować!
10 czerwca 2024
Sprzedaż gruntu niezabudowanego – jak rozliczyć?
Jak rozliczyć sprzedaż gruntu niezabudowanego? Kiedy sprzedaż gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich przypadkach możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania takiej sprzedaży podatkiem VAT.
6 czerwca 2024
Opłaty za najem mieszkania przy ryczałcie a rozliczenie przychodu
Przy prowadzeniu najmu prywatnego, podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu nie mają możliwości pomniejszać przychodu o koszty. Czy wówczas Opłaty za najem mieszkania przy ryczałcie, ponoszone przez najemce stanowią przychód podatnika? Sprawdź!
21 maja 2024
Odpisy aktualizujące w księgach rachunkowych
Odpisy aktualizujące należności powinny być dokonywane w księgach rachunkowych na podstawie zasady ostrożności wyceny. Wyjaśniamy, jak prawidłowo zaewidencjonować w księdze handlowej odpisy aktualizujące oraz, czy mogą one stanowić koszt podatkowy!
20 maja 2024
Użyczenie samochodu przez wspólnika spółce z o.o. - jak rozliczać?
Samochód użytkowany w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością może być prywatną własnością jednego ze wspólników. Czy wiesz, z czym wiąże się użyczenie samochodu przez wspólnika spółce z o.o. i jak dokonać prawidłowego rozliczenia? Sprawdź!
17 maja 2024
Wydatki związane z pracą zdalną w ewidencji księgowej - najważniejsze informacje
Praca zdalna, popularna ze względu na pandemię COVID-19, stała się częstą praktyką. Czy wiesz w jaki sposób powinieneś ująć wydatki związane z pracą zdalną w ewidencji księgowej? Przeczytaj artykuł i sprawdź, jaki jest obowiązek pracodawcy w tym zakresie!
14 maja 2024
Ujęcie w księgach kosztów obsługi rachunku walutowego - co musisz wiedzieć!
Niekiedy w firmie korzystamy z rachunków walutowych, aby obsługiwać transakcje zagraniczne. Więc operacje, w tym opłaty za obsługę rachunku walutowego, musimy przeliczyć na złote. Jak przedstawić ujęcie w księgach kosztów obsługi rachunku walutowego?
18 kwietnia 2024
Przejście z księgi podatkowej na pełną księgowość - kiedy obowiązkowe?
Po przekroczeniu limitu przychodów koniecznym może okazać się przejście z księgi podatkowej na pełną księgowość. Czy wiesz, kiedy wymagana jest zmiana ewidencji podatkowej oraz w jaki sposób prawidłowo ją przeprowadzić? Wyjaśniamy w artykule!
4 kwietnia 2024
Wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej - ewidencja księgowa
W dzisiejszym artykule omówione zostaną zasady rozliczania i księgowania wypłaty zaliczek na poczet zysku w spółce jawnej, która ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych. Jak powinna wyglądać ewidencja rozrachunków pomiędzy spółką a jej wspólnikami?
14 marca 2024
Ewidencja VAT OSS – zasady prowadzenia i przechowywania
Prowadzisz sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej w ramach procedury VAT OSS? Sprawdź, jak powinna wyglądać ewidencja VAT OSS niezbędna na potrzeby wygenerowania deklaracji rozliczeniowej VIU-DO!
13 marca 2024
Ewidencja przychodów na ryczałcie - jak powinna wyglądać?
Na czym dokładnie polegają zalety ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i kiedy podatnik może się na niego zdecydować? Jak powinna wyglądać ewidencja przychodów na ryczałcie? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
11 marca 2024