Księgowość firm
Łączenie spółek a obowiązki księgowe i podatkowe
Łączenie spółek można przeprowadzić zgodnie z przepisami wykorzystując jeden z dwóch modeli. Omawiamy je na podstawie kodeksu spółek handlowych, ustawy o rachunkowości oraz ustawy o CIT. Sprawdź w naszym artykule!
4 stycznia 2024
Paragon z NIP-em a faktura uproszczona w 2024 roku
Paragon z NIP-em nabywcy na kwotę wskazaną przez ustawodawcę zawiera wszystkie niezbędne dane do uznania go za fakturę uproszczoną. Jakie zatem warunki musi spełnić paragon z NIP-em, aby mógł stanowić fakturę uproszczoną w 2024 roku? Odpowiadamy!
2 stycznia 2024
Przejście na pełną księgowość - kto jest zobowiązany?
Prowadzenie działalności gospodarczej zobowiązuje do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgach podatkowych. Czy wiesz, kiedy koniecznym będzie przejście na pełną księgowość? Jaki jest limit przychodów? Wyjaśniamy w artykule!
1 stycznia 2024
Umowa franczyzy a spis z natury - czy jest obowiązkowy?
Czy wiesz, na czym polega franczyza, kto jest właścicielem sprzedawanych towarów, co stanowi zysk franczyzobiorcy oraz jak wygląda umowa franczyzy a spis z natury? Czy w przypadku spisu z natury występują jakieś uproszczenia? Odpowiadamy w artykule!
29 grudnia 2023
Remanent, czyli inwentaryzacja na koniec grudnia
Na koniec grudnia każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury - inne nazwy to remanent oraz inwentaryzacja. Przeczytaj, jak sporządzić spis z natury na koniec roku!
27 grudnia 2023
Zamknięcie działalności gospodarczej przez internet
Prowadzenie firmy wiąże się z ryzykiem niepowodzenia. Zamknięcie działalności gospodarczej może wówczas okazać się jedyną słuszną decyzją. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy jest to możliwe do zrobienia przez internet!
22 grudnia 2023
Remanent, czyli spis z natury za 2024 rok!
Jednym z podstawowych obowiązków, prowadzących działalność gospodarczą jest przeprowadzenie remanentu na koniec roku podatkowego oraz w innych określonych przypadkach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinien zawierać remanent i kiedy go sporządzić!
15 listopada 2024
Pomoc de minimis w 2024 roku - limit zwiększony! - sprawdź, czy i ile możesz dostać?
Pomoc de minimis to forma wsparcia publicznego. Kto może z niej skorzystać i jaki zakres środków unijnych obejmuje? Sprawdź, w jakich przypadkach przysługuje jednorazowa amortyzacja oraz możliwość umorzenia pomocy de minimis w 2024 roku!
13 grudnia 2023
Wigilia firmowa jako koszt podatkowy - czy to możliwe?
W okresie świątecznym pracodawcy często decydują się na organizację kolacji dla pracowników, aby ocieplić atmosferę w pracy. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy wigilia firmowa jako koszt może zostać zakwestionowana przez organy skarbowe!
7 grudnia 2023
Remanent, czyli spis z natury na koniec roku
Na koniec grudnia każdego roku podatkowego podatnicy prowadzący księgę przychodów i rozchodów zobowiązani są do sporządzenia spisu z natury - jest to tzw. remanent lub inwentaryzacja. Dowiedz się, jak prawidłowo sporządzić spis z natury na koniec roku!
6 grudnia 2023
Wycena należności na koniec roku obrotowego
Wycena należności na koniec roku obrotowego jest procesem polegającym na określeniu wartości tych aktywów na dany dzień. Czy wiesz w jakim celu jest ona dokonywana? Od czego uzależnione są odpisy aktualizujące w księgach rachunkowych? Sprawdź sam!
6 grudnia 2023
NIP europejski - kto ma obowiązek jego posiadania?
Zawierając transakcje z kontrahentami z innych krajów UE, przedsiębiorcy powinni pamiętać, że są zobowiązani aby posiadać NIP europejski. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy w każdym przypadku konieczna jest rejestracja przedsiębiorcy do VAT-UE!
1 sierpnia 2024
Dowód zakupu - kiedy faktura a kiedy paragon?
Prawie każdy przedsiębiorca w swojej działalności gospodarczej wystawia fakturę sprzedaży lub paragon fiskalny. Różnice w obu dokumentach są widoczne gołym okiem. Mimo prowadzenia księgowości przez inną osobę trzeba wiedzieć kiedy faktura a kiedy paragon?
17 listopada 2023
Jednoosobowa działalność gospodarcza a podatek od nieruchomości
Prowadzenie działalności w zakupionym lokalu lub prywatnym mieszkaniu rodzi obowiązek opłacania odpowiedniego podatku do urzędu miasta lub gminy. Kto oraz w jakiej wysokości płaci podatek od nieruchomości przy działalności gospodarczej? Sprawdź!
16 listopada 2023
Sprzedaż nieruchomości w ramach działalności a prywatnie – różnice
Na gruncie podatku sprzedaż nieruchomości może należeć do różnych źródeł przychodu. W zależności czy dokonana jest sprzedaż nieruchomości w ramach działalności, czy sprzedaż dotyczy majątku prywatnego różnić się będzie mechanizm opodatkowania. Sprawdź!
10 listopada 2023