Księgowość firm
Faktura za leasing w księdze przychodów i rozchodów
Podczas zawierania umowy o leasing operacyjny u przedsiębiorców prowadzących KPIR mogą pojawić się wątpliwości. Jak powinna zostać ujęta w księdze przychodów i rozchodów faktura za leasing lub opłata wstępna? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
19 czerwca 2024
Wznowienie działalności z datą wsteczną - czy to możliwe?
W trakcie prowadzenia działalności przedsiębiorcy napotykają różne trudności, które czasami powodują konieczność zawieszenia działalności. Na jaki maksymalny okres można zawiesić firmę oraz czy możliwe jest wznowienie działalności z datą wsteczną?
19 czerwca 2024
Transakcja sporadyczna - czym jest i czego dotyczy?
Transakcja sporadyczna to pojęcie, którego nie da się odnaleźć zarówno w przepisach ustawy o VAT, ani w regulacjach unijnych. Gdzie zatem szukać informacji na jej temat? Czy transakcja sporadyczna i transakcja pomocnicza to tożsame pojęcia? Sprawdź!
19 czerwca 2024
Okulary korekcyjne i soczewki - czy można ująć w kosztach podatkowych?
Zakup okularów korekcyjnych lub soczewek dla pracowników jest niekiedy obowiązkiem przedsiębiorcy. Jak ująć go w kosztach przedsiębiorstwa? Czy okulary korekcyjne dla przedsiębiorcy można ująć w koszty? Dowiedz się więcej na ten temat czytając artykuł!
7 października 2024
Wadliwe prowadzenie ksiąg przez biuro rachunkowe - kto odpowiada?
Wadliwe prowadzenie ksiąg może nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Czy wiesz, kto ponosi odpowiedzialność za wadliwe prowadzenie ksiąg, jeżeli księgowość firmy prowadzi biuro rachunkowe? Kto odpowiada za szkodę przedsiębiorcy? Wyjaśniamy!
18 czerwca 2024
Towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy - ujęcie w KPiR
Niejednokrotnie zdarza się, że przedsiębiorcy przekazują zakupiony towar na cele prowadzonej działalności. Jak rozliczyć towar handlowy przekazany na potrzeby wewnętrzne firmy? Czy powstaje wtedy obowiązek podatkowy VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!
17 czerwca 2024
Zakup kampera na gruncie podatku VAT i PIT
Zakup kampera stał się ze względu na wygodę podróżowania popularny wśród przedsiębiorców. Pojawia się zatem pytaniem jak rozliczyć taki zakup na gruncie VAT oraz PIT. Na początek warto określić cel wykorzystywania pojazdu.
12 czerwca 2024
Jakie obowiązki ma spółka nieruchomościowa w kontekście podatków?
W artykule omówiono wprowadzenie instytucji spółek nieruchomościowych do polskiego systemu podatkowego. Celem tego jest poprawa efektywności poboru podatku od zbycia udziałów przez nierezydentów. Jakie obowiązki podatkowe ma spółka nieruchomościowa?
11 czerwca 2024
Kamper w działalności gospodarczej a koszty
W dobie pandemii kamper w działalności gospodarczej przestał być czymś wyjątkowym. Część przedsiębiorców decyduje się na zakup kampera w celu wynajmu czy też wykorzystania go w działalności jako mobilne biuro. Czy takie wydatki mogą być kosztem?
11 czerwca 2024
UPL-1 po likwidacji firmy - wszystko co musisz wiedzieć!
Podatnicy składający deklaracje podatkowe, mogą ustanowić pełnomocnika w tym zakresie. UPL-1 to formularz, który to umożliwia. Pełnomocnictwo może być też udzielone w ramach przedsiębiorstwa. Czy UPL-1 po likwidacji firmy będzie obowiązywać? Przeczytaj!
7 czerwca 2024
Samochód osobowy w leasingu - rozliczenie VAT
Użytkujesz samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego? Dowiedz się, w jaki sposób rozliczyć samochód osobowy w leasingu operacyjnym. Kiedy przysługuje pełne odliczenie podatku VAT, a kiedy tylko częściowe? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
5 czerwca 2024
Sprzedaż ZCP w zerowej grupie podatkowej a obowiązek raportowania MDR
W kontekście obowiązku raportowania schematów podatkowych (MDR) do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), istotnym zagadnieniem jest, czy sprzedaż ZCP w zerowej grupie podatkowej mogą podlegać obowiązkowi raportowania. Sprawdź!
31 maja 2024
Kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus - czy jest możliwa?
Do czego uprawnieni są funkcjonariusze w ramach kontroli celno-skarbowej? Czy dopuszczalna jest kontrola przesyłek pocztowych podatników przez fiskus? Przeczytaj artykuł i poznaj zasady przeprowadzania rewizji przesyłek pocztowych!
29 maja 2024
Księga przychodów i rozchodów - wszystko co warto wiedzieć!
Księga przychodów i rozchodów jest ewidencją księgową, która służy ujmowaniu operacji gospodarczych w formie uproszczonej. Kto powinien prowadzić KPiR? Kto może zostać zwolniony z tego obowiązku? Jak ewidencjonować w niej zdarzenia gospodarcze? Sprawdź!
17 września 2024
Wartość godziwa w księgach rachunkowych - jak ją ustalić?
Wartość godziwa to pojęcie, które występuje w ustawie o rachunkowości w części odnoszącej się do ogólnych zasad wyceny aktywów i pasywów. Czy wiesz, kiedy zastosowanie ma ustalenie wartości godziwej oraz jak prawidłowo je przeprowadzić? Wyjaśniamy!
21 maja 2024