Księgowość firm
Odnaleziona faktura kosztowa - czy można ją zaksięgować?
W toku prowadzenia działalności w natłoku obowiązków może zdarzyć się, że przedsiębiorca zapomni zaksięgować fakturę. Czy odnaleziona faktura kosztowa może zostać zaksięgowana w kolejnych okresach? Jak to zrobić na gruncie VAT i PIT? Przeczytaj i sprawdź!
11 października 2024
Kara umowna w walucie obcej w księgach rachunkowych - ewidencja
Zabezpieczeniem interesów przedsiębiorcy w zakresie niewywiązania się z warunków umowy czy należytego jej wykonania może być kara umowna. Czy wiesz, jak zaewidencjonować karę umowną w walucie obcej w księgach rachunkowych? Wyjaśniamy na przykładzie!
11 października 2024
Zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu - rozliczenie
Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak rozliczyć zawieszenie działalności gospodarczej a koszty leasingu w trakcie jego trwania? Czy ujęcie takich kosztów jest możliwe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie koszty można ująć w trakcie zawieszenia!
9 października 2024
Koszty reprezentacji i reklamy a koszt uzyskania przychodu
Koszty reprezentacji i reklamy od wielu lat budzą kontrowersje w odniesieniu do ich rozliczenia. Sprawdź, kiedy wspomniane wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów i kiedy możliwe jest odliczenie podatku VAT. Odpowiedź znajdziesz w naszym w artykule!
9 października 2024
Brak faktury a możliwość ujęcia wydatku w kosztach
Podstawowym dokumentem księgowym bez wątpienia jest faktura. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca nie otrzyma tego dokumentu? Czy brak faktury przekreśla możliwość ujęcia poniesionego wydatku w kosztach podatkowych? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
9 października 2024
Ujęcie w kosztach opłaty wstępnej za samochód w leasingu operacyjnym
Czy wiesz, jak powinno wyglądać ujęcie w kosztach opłaty wstępnej w przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak księgować koszty leasingu samochodu o wartości powyżej 150 000 zł!
8 października 2024
Odsetki z tytułu opóźnionej opłaty - kiedy stanowią koszt?
Przedsiębiorco, spóźniłeś się z zapłatą zobowiązań? W takiej sytuacji kontrahent ma prawo do naliczenia odsetek karnych. Sprawdź, czy odsetki z tytułu opóźnionej opłaty mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Odpowiedź znajdziesz w artykule!
8 października 2024
Wydatki o charakterze osobistym w kosztach firmowych
Podatnik może ująć w kosztach firmowych jedynie te wydatki, które mają związek z prowadzoną przez niego działalnością czyli związane są z uzyskaniem przychodu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie wydatki o charakterze osobistym można ująć w kosztach.
8 października 2024
Najem - działalność gospodarcza czy najem prywatny?
W praktyce wiele osób zajmuje się najmem nieruchomości, czerpiąc z tego zyski. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo rozliczyć najem prywatny oraz najem prowadzony w ramach działalności gospodarczej! Jaką formę opodatkowania wybrać?
25 września 2024
Księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika z umów o pracę
Przedsiębiorcy zatrudniający pracowników w ramach stosunku pracy mogą ująć w kosztach wypłacane wynagrodzenia wraz z należnymi z ich tytułu składkami ZUS. Czy wiesz, jak wygląda księgowanie składek społecznych finansowanych przez płatnika? Sprawdź!
24 września 2024
Limit płatności gotówką - ile wynosi kwota limitu w 2024?
Regulowanie zobowiązań gotówką jest bardzo powszechną formą płatności. Jednakże w przypadku transakcji B2B mamy do czynienia z limitem transakcji gotówkowych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, w jakich sytuacjach należy uważać na limit płatności gotówką!
12 września 2024
Faktura korygująca – księgowanie na przykładzie
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy często otrzymują lub wystawiają faktury korygujące. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, w jaki sposób powinna być prawidłowo zaksięgowana faktura korygująca po stronie nabywcy i sprzedawcy.
11 września 2024
Działalność nierejestrowana 2024 - jaki jest limit przychodu?
Zgodnie z bieżącymi przepisami, wraz ze wzrostem płacy minimalnej wzrósł również limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Czy wiesz ile wynosi limit przychodu w 2024 roku, do wysokości którego nie trzeba zakładać działalności gospodarczej?
10 września 2024
Wysokość diety w podróży służbowej przedsiębiorcy a zapewnione wyżywienie
Przedsiębiorcy bardzo często w związku ze swoją działalnością wyjeżdżają w podróże służbowe. W jaki sposób należy wyliczyć wysokość diety w podróży służbowej przedsiębiorcy przy zapewnionym wyżywieniu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
10 września 2024
Zakup paliwa za granicą a koszt uzyskania przychodów w działalności
Zakupiłeś paliwo za granicą i zastanawiasz się, jak rozliczyć tą transakcję? Czy do zaksięgowania wydatku wystarczy jedynie posiadany paragon, czy może trzeba wykonać dodatkowe formalności? Przeczytaj i sprawdź, jak zaksięgować zakup paliwa za granicą!
4 listopada 2024