Księgowość firm
Odszkodowanie za odwołany lot lub opóźniony lot - poznaj swoje prawa
Często podróżujesz służbowo i zdarzyło Ci się spędzić kilka godzin na lotnisku z powodu opóźnienia lotu? A może Twój lot został odwołany w ostatniej chwili i musiałeś zrezygnować z podróży? Sprawdź, czy przysługuje Ci odszkodowanie za odwołany lot!
25 czerwca 2022
Zwrot nakładów na wynajmowany lokal - prawidłowa ewidencja
Przedsiębiorco! Prowadzisz własną działalność gospodarczą i często zdarza Ci się ponosić wydatki na poczet cudzego lokalu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy możesz ubiegać się o zwrot nakładów na wynajmowany lokal w okresie trwania umowy!
25 czerwca 2022
Multisport dla pracowników jako koszt pracodawcy i przychód pracownika
Jesteś przedsiębiorcą i oferujesz swoim pracownikom świadczenia socjalne? A może sam z nich korzystasz? Przeczytaj i sprawdź, czy masz prawo ująć zakupione karty Multisport dla pracowników jako koszt firmowy oraz czy będą one przychodem dla pracownika!
25 czerwca 2022
Umowa agencyjna – wszystko co warto wiedzieć!
Przedsiębiorco, zastanawiasz się, na czym polega umowa agencyjna i kto może ją zawrzeć? Na jakiej podstawie należy wykazać przychód z umowy agencyjnej? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, kiedy można podpisać umowę agencyjną i co oznacza jej zawarcie!
2 marca 2022
Numer EORI - kto jest zobowiązany do jego posiadania? cz.2
Przedsiębiorco dokonujesz importu lub eksportu towarów spoza Unii Europejskie i dokujesz odpraw celnych? Sprawdź, w jaki sposób krok po kroku dokonać rejestracji oraz utworzyć konto na platformie PUESC, a także jak uzyskać numer EORI. Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Numer EORI - kto jest zobowiązany do jego posiadania? cz. 1
Podatnik chcący dokonywać eksportu oraz importu poza granicami Unii Europejskiej zobowiązany jest do posiadania identyfikatora EORI. Czym jest numer EORI? Jakie cechy musi posiadać? W jaki sposób otrzymać taki numer? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
18 lutego 2022
Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu?
Dzięki kreatywnej księgowości możliwe jest w sposób zgodny z przepisami osiągnięcie zamierzonego rachunkowego celu np. zwiększenia straty czy wyniku zysku. Przeczytaj i sprawdź, czym jest kreatywna księgowość oraz czym się różni od księgowości agresywnej!
10 stycznia 2021
Jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych - dla kogo (cz.2)
Majątek trwały jest podstawowym wyposażeniem wielu firm, przedsiębiorcy nabywają środki trwałe ujmując je w kosztach poprzez amortyzację. Wyróżniamy kilka form amortyzacji, ale czy możliwa jest jednorazowa amortyzacja nowych środków trwałych? Sprawdź!
17 stycznia 2022
Czy odszkodowanie dla byłego pracownika stanowi KUP?
Pracodawca, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, może wypłacić odszkodowanie dla byłego pracownika. Czy zatem wypłata odszkodowania stanowi koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy? Ile wynosi wysokość odszkodowania? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
22 stycznia 2021
JPK_VDEK - jakie informacje będą przekazywane w tym pliku?
Aktualnie podejmowane przez Ministerstwo Finansów działania mają na celu uszczelnienie tzw. "luki podatkowej" VAT. Dotąd możliwe było złożenie deklaracji zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Jakie będzie teraz? Co to jest JPK_VDEK?
23 października 2020
Utrata prawa do korzystania z preferencyjnej stawki CIT - przyczyny
Przedsiębiorco, prowadzisz działalności i opodatkowujesz swoje dochody preferencyjną stawka CIT w wysokości 9%? Sprawdź, jakie występują w tym zakresie ograniczenia oraz czy może nastąpić utrata prawa do korzystania z preferencyjnej stawki CIT!
12 lutego 2020
Podatek od darowizny przekazanej przez przedsiębiorcę - rozliczenie!
Przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na przekazywanie różnego rodzaju darowizn organizacjom pożytku publicznego, domom dziecka lub swoim pracownikom. Jak należy rozliczyć podatek od darowizny przekazanej przez przedsiębiorcę? Odpowiedź w artykule!
4 lutego 2022
Sprzedaż nieruchomości po wycofaniu z działalności - jak rozliczyć?
Przedsiębiorcy, często wprowadzają do działalności swój majątek prywatny, zdarza się również, że wycofują składniki majątku firmowego na cele prywatne. Przeczytaj i sprawdź, jak rozliczyć sprzedaż nieruchomości po wycofaniu z działalności gospodarczej!
4 maja 2020
Przekwalifikowanie towaru na środek trwały - o czym należy pamiętać?
Prowadząc działalność gospodarczą może się zdarzyć, że zakupiony przedmiot, który początkowo miał być towarem handlowym nie został sprzedany i jest wykorzystywany w firmie powyżej roku. Czy możliwe jest przekwalifikowanie towaru na środek trwały? Sprawdź!
24 lipca 2019
Błędne określenie daty powstania obowiązku podatkowego – import usług
Określenie momentu obowiązku podatkowego może wzbudzać wątpliwości, zwłaszcza gdy na fakturze wszystkie daty różnią się od siebie. Jak wówczas ustalić właściwy moment? Czy błędne określenie daty powstania obowiązku podatkowego powoduje konsekwencje?
22 czerwca 2022