Jednym z podstawowych obowiązków, prowadzących działalność gospodarczą jest przeprowadzenie rocznego remanentu. Remanent ma na celu wewnętrzną kontrolę realnej wartości stanu magazynowego firmy. Uzyskane w ten sposób dane konfrontuje się z dokumentami potwierdzającymi ich ilość.
Czego dotyczy remanent oraz kiedy należy go sporządzić?
Remanent dotyczy półwyrobów, wyrobów gotowych, towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych oraz odpadów i braków. Sporządza się go na zakończenie każdego roku podatkowego. W oparciu o KPIR oraz różnicę pomiędzy remanentem z początku i końca roku podatkowego oblicza się realny dochód lub stratę podatnika. Dokumentami potwierdzającymi ilość posiadanych materiałów są faktury, dokumenty magazynowe i raporty kasowe.
Poza corocznym obowiązkiem sporządzania remanentu, spis z natury należy także sporządzić w następujących przypadkach:
- rozpoczęcie działalności gospodarczej,
- zamknięcie działalności gospodarczej – w takim wypadku remanent obejmuje również wyposażenie,
- zmiana wspólnika albo stosunku udziałów,
- na żądanie naczelnika urzędu skarbowego.
Ponadto podatnicy mają prawo sporządzać remanent w każdej chwili w trakcie roku podatkowego.
W jaki sposób przeprowadzić remanent?
Sposób i obowiązek przeprowadzenia remanentu został określony w wyżej wymienionym rozporządzeniu. Zgodnie z nim remanent musi być sporządzony w sposób staranny i trwały oraz zakończony i zaopatrzony w podpisy osób uczestniczących w spisie. Dodatkowo sporządzony remanent powinien zawierać co najmniej następujące dane:
- datę sporządzenia spisu,
- nazwę firmy/ imię i nazwisko właściciela,
- numery pozycji,
- nazwę towaru lub innych elementów objętych spisem,
- cenę jednostkową w złotych i groszach,
- jednostkę miary,
- ilość potwierdzoną podczas inwentaryzacji,
- wartość wynikającą z pomnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
- sumaryczną wartość,
- ponumerowane arkusze,
- klauzulę „Spis zakończono na pozycji…”,
- podpisy osób sporządzających inwentaryzację i uczestniczących w inwentaryzacji,
- podpis właściciela firmy (współwłaścicieli).
W przypadku sporządzenia spisu z natury na dzień 31 grudnia sumę z remanentu wpisuje się do KPIR na koniec roku podatkowego w jej ostatniej pozycji oraz otwiera się nią nowy rok podatkowy, wpisując wartość z końca poprzedniego okresu pierwszym wpisem w księdze. Wówczas nie ma konieczności sporządzania spisu z natury na dzień 1 stycznia.
Wyjątki w spisie z natury
W § 25 ust. 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia KPiR wymieniono także pewne wyjątki dotyczące sporządzenia spisu z natury:
- przy prowadzeniu księgarń i antykwariatów księgarskich - inwentaryzacją można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne
- przy prowadzeniu działalności kantorowej - w niej spisem z natury należy objąć niesprzedane wartości dewizowe
- przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej - spisem z natury należy objąć niezużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.
Podsumowując, remanent jako jedna z metod audytu wewnętrznego ma na celu określenie rzeczywistego stanu majątku przedsiębiorstwa. Solidny, szczegółowy i całościowy remanent umożliwia stwierdzenie faktycznego wyniku finansowego, a w następstwie, dokonanie poprawnych rozliczeń podatkowych.
Dodawanie remanentu w systemie wFirma.pl
System wfirma.pl w pakiecie do księgowości online, umożliwia swoim użytkownikom szybkie i sprawne wprowadzanie wartości remanentów oraz automatyczne ujęcie ich w generowanym z jego pomocą zeznaniu rocznym. Aby dodać wpis do systemu wFirma.pl dotyczący przeprowadzonego spisu z natury na koniec roku należy przejść do zakładki EWIDENCJE » REMANENTY » DODAJ REMANENT » REMANENT KOŃCOWY. Po wprowadzeniu odpowiednich danych remanent zostanie ujęty w KPIR jako ostania pozycja na dzień 31 grudnia oraz jako pierwsza pozycja na 1 stycznia roku następnego.
Szczegółowy schemat wprowadzania remanentu znajduje się w artykule: Remanenty - jak go wprowadzić w systemie?