Środki trwałe
Zbycie środka trwałego w budowie - prezentacja w rachunku zysków i strat
Kwestia tego jak powinno zostać ujęte zbycie środka trwałego w budowie w kontekście ksiąg rachunkowych jednostki może budzić wiele pytań. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak w tej sytuacji wygląda rachunek zysków i strat!
9 maja 2025
Wycofanie nieruchomości ze spółki z o.o. - formalności
Wycofanie nieruchomości ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością prawidłowego rozliczenia tego zdarzenia pod kątem rachunkowym oraz podatkowym. W artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie!
5 maja 2025
Kiedy należy przerwać amortyzację środków trwałych?
W trakcie trwania okresu zawieszenia działalności przedsiębiorca nie ma prawa do prowadzenia działalności, a tym samym do osiągania przychodów. Co w sytuacji gdy posiada środki trwałe w amortyzacji? Kiedy należy przerwać amortyzację środków trwałych?
28 kwietnia 2025
Budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym współwłasność a podatki
Budynek wzniesiony na gruncie stanowiącym współwłasność stwarza unikalne wyzwania prawne i podatkowe, w tym konieczność ustalenia wartości początkowej budynku do amortyzacji, proporcjonalnie do udziałów współwłaścicieli w gruncie. Jak to ustalić? Sprawdź!
24 kwietnia 2025
Metody amortyzacji środków trwałych - warto wiedzieć!
Przedsiębiorca ma do wyboru kilka sposobów amortyzacji środka trwałego. Odpisy amortyzacyjne może księgować miesięcznie, kwartalnie lub raz w roku. Przeczytaj artykuł i poznaj metody amortyzacji środków trwałych. Wybierz najkorzystniejszą dla siebie!
22 kwietnia 2025
Czy brak prawa jazdy pozbawia prawa do rozliczania samochodu w kosztach?
Do podstawowych składników majątku przedsiębiorstwa można zaliczyć samochód. Podatnik w kosztach podatkowych może rozliczyć wydatki jak i nabycie pojazdu oraz związane z nim koszty eksploatacyjne. Czy brak prawa jazdy wyklucza taką możliwość? Sprawdź!
18 kwietnia 2025
Zakup gruntu zabudowanego budynkami i budowlami a zapisy w ewidencji środków trwałych
Zakup gruntu zabudowanego budynkami i budowlami bez podziału ceny wymaga ustalenia ich wartości, by budynki mogły zostać ujęte jako środki trwałe i podlegać amortyzacji w kosztach podatkowych. W jaki sposób ustalić ich wartość początkową? Sprawdź teraz!
15 kwietnia 2025
Inwestycja w obcym środku trwałym w ujęciu podatkowym i bilansowym – różnice i podobieństwa
Inwestycja w obcym środku trwałym to pojęcie występujące na gruncie podatku dochodowego oraz na gruncie ustawy o rachunkowości. Jak wygląda ujęcie podatkowe i bilansowe tej inwestycji? Jakie są różnice i podobieństwa? Sprawdź, w artykule!
8 kwietnia 2025
Krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych – kiedy jest możliwy?
Budynki niemieszkalne mogą być amortyzowane według metody liniowej lub indywidualną stawką amortyzacyjną. Od 1 stycznia weszły jednak przepisy, które umożliwiają krótszy okres amortyzacji budynków niemieszkalnych. Sprawdź, kiedy można z niej skorzystać!
3 kwietnia 2025
Wartości niematerialne i prawne - warto wiedzieć
Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na zakup wartości niematerialnych i prawnych. Czym są wartości niematerialne i prawne oraz w jaki sposób należy je wycenić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
1 kwietnia 2025
Amortyzacja blaszanego garażu - czy jest możliwa?
Garaż blaszany, niezwiązany trwale z gruntem, może rodzić pytania dotyczące jego kwalifikacji jako środka trwałego. W jaki sposób przebiega amortyzacja blaszanego garażu? Czy można uznać go za środek trwały? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
1 kwietnia 2025
Sprzedaż środka trwałego na raty – rozliczenie PIT
W przypadku sprzedaży ratalnej mamy do czynienia z przekazaniem rzeczy przed otrzymaniem zapłaty. Co ważne, taki system zbycia jest możliwy także w odniesieniu do środków trwałych. Jakie skutki podatkowe generuje sprzedaż środka trwałego na raty? Sprawdź!
27 marca 2025
Wycofanie środka trwałego na cele prywatne
Wycofanie środka trwałego na cele prywatne powoduje skutki nie tylko w formie sporządzenia właściwej dokumentacji, ale także skutki na gruncie podatku VAT i PIT. Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy i jaki podatek należy odprowadzić do urzędu skarbowego!
25 marca 2025
Amortyzacja laptopa - czyli jak jej dokonać?
Jednym z podstawowych składników majątku wykorzystywanym w prowadzeniu działalności gospodarczej jest laptop. Jak prawidłowo ująć zakup laptopa w KPiR? Jak powinna wyglądać amortyzacja laptopa i jaką metodę wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
24 marca 2025
Jednorazowa amortyzacja czy bezpośrednie zaliczenie wydatku w koszty
W sytuacji, gdy przedsiębiorca zakupił samochód o wartości poniżej 10 000 zł, może wydatek ten zaliczyć bezpośrednio w koszty. Sprawdź, czy jednorazowa amortyzacja jest korzystniejsza od bezpośredniego zaliczenia wydatku w koszty firmy!
21 marca 2025