Środki trwałe
Złomowanie środka trwałego, przy którego zakupie nie odliczono VAT
Czy złomowanie środka trwałego, gdy nie nadaje się on już do dalszego użytkowania, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jak kwestia ta wygląda w świetle prawa, zwłaszcza gdy nabycie auta nastąpiło na podstawie umowy kupna-sprzedaży lub faktury? Sprawdź!
23 grudnia 2024
Zakup środka trwałego na raty a VAT
Czy na zakup środka trwałego na raty w świetle przepisów prawa, przysługuje możliwość odliczenia podatku VAT? Jak w praktyce wygląda ta kwestia? Zapoznaj się z artykułem i poznaj wyjaśnienia ekspertów!
16 grudnia 2024
Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna przedsiębiorcy
Sprzedaż środka trwałego a składka zdrowotna ta zależność budzi wiele wątpliwości wśród osób prowadzących działalność. W artykule przeanalizujemy, czy sprzedając pojazd przychód uwzględniany jest przy ustalaniu podstawy wyliczenia składki! Sprawdź!
11 grudnia 2024
Amortyzacja jednorazowa - ulga dla firm de minimis
Przedsiębiorcy o statusie małego podatnika oraz rozpoczynający działalność gospodarczą mogą skorzystać z jednorazowej amortyzacji w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy dokładnie może zostać zastosowana amortyzacja jednorazowa.
10 grudnia 2024
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych - limity dla 2025 roku!
Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorcy mają możliwość korzystać z ustawowych ulg. Jedną z nich jest jednorazowa amortyzacja do 100 000 zł dla nowych środków trwałych oraz amortyzacja jednorazowa w ramach pomocy de minimis. Przeczytaj i sprawdź!
6 grudnia 2024
Kto nie ma prawa do amortyzacji jednorazowej z pomocy de minimis?
Jednorazowa amortyzacja środków trwałych w ramach pomocy de minimis przysługuje początkującym przedsiębiorcom oraz małym podatnikom. Dowiedz się, w jakiej wysokości można otrzymać wsparcie z pomocy de minimis i jak uzyskać status małego podatnika PIT!
2 grudnia 2024
Wykorzystanie części budynku w działalności – aspekty księgowe
Wykorzystanie części budynku na cele działalności gospodarczej budzi wątpliwości, czy amortyzacji podlega cały budynek, czy jedynie jego użytkowana część. Sprawdź, jakie przepisy regulują ujęcie środka trwałego w ewidencji i jak dokonać amortyzacji!
19 listopada 2024
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego w drodze wyceny
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego może sprawić podatnikom wiele kłopotów. Czy istnieje możliwość ustalenia wartości początkowej środka trwałego na podstawie wyceny podatnika? Sprawdź interpretacje organów podatkowych w tym zakresie!
28 października 2024
Wycofanie nieruchomości ze spółki z o.o. - formalności
Wycofanie nieruchomości ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością prawidłowego rozliczenia tego zdarzenia pod kątem rachunkowym oraz podatkowym. W artykule wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić w tym zakresie!
24 października 2024
Mieszkanie przeznaczone na biuro - czy podlega amortyzacji?
Przedsiębiorcy często posiadają w majątku firmowym mieszkanie przeznaczone na biuro, w którym prowadzona jest działalność. Czy takie mieszkanie pomimo zakazu amortyzacji lokali mieszkalnych może być amortyzowane podatkowo? Sprawdź, przełomowy wyrok WSA!
21 października 2024
Droga dojazdowa jako środek trwały - jak przebiega amortyzacja?
Droga dojazdowa może być składnikiem majątku firmowego, który podlega amortyzacji podatkowej. Czy wiesz, jak wygląda kwestia amortyzacji drogi dojazdowej? Jak prawidłowo rozliczyć podatek od nieruchomości od drogi dojazdowej? Wyjaśniamy w artykule!
18 października 2024
Amortyzacja elektrowni wiatrowej - jak przebiega?
Podatnik posiadający środki trwałe w majątku firmowym dokonuje ich amortyzacji, dzięki czemu odpisy amortyzacyjne zostają zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdź, jak przebiega amortyzacja elektrowni wiatrowej oraz jak dobrać odpowiednie KŚT!
17 października 2024
Ogrodzenie wokół budynku a zwiększenie wartości budynku
Budowa ogrodzenia wokół budynku firmowego wiąże się z obowiązkiem prawidłowej klasyfikacji. Czy wiesz, czy ogrodzenie wokół budynku klasyfikuje się jako odrębny środek trwały, czy może zwiększa on wartość budynku? Wyjaśniamy w artykule!
16 października 2024
Korekta stawki amortyzacyjnej - czy dokonanie wstecz jest możliwe?
Czy korekta stawki amortyzacyjnej może zostać dokonana wstecz? Stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych nie jest jednolite w tym zakresie. W artykule przedstawiamy, jakie stanowisko prezentuje fiskus, a jakie sądy administracyjne!
10 października 2024
Wartość graniczna dla środków trwałych - jak ją ustalić?
Wartość graniczna dla środków trwałych określa jasno zasady w zakresie klasyfikacji nabywanych składników majątku dotyczące ujęcia danego wydatku bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów lub amortyzowania w czasie. Sprawdź, jak należy ją ustalić!
20 września 2024