Środki trwałe
Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku a korekta kosztów
W ramach prowadzonej działalności przedsiębiorcy używają środków trwałych, które są często przez nich zbywane. Co jeśli ma miejsce sprzedaż środka trwałego przed upływem roku? Czy należy go przekwalifikować na towar? Odpowiedź w artykule!
8 grudnia 2021
Odnowienie pomieszczeń firmowych w kosztach uzyskania przychodu
W trakcie użytkowania lokali w prowadzonej działaności często staje się konieczne odnowienie pomieszczeń firmowych. Czy tego typu prace określa się mianem remontu czy modernizacji? Jakie to ma znaczenie podczas rozliczenia poniesionych wydatków? Sprawdź!
13 kwietnia 2022
Sprzedaż środka trwałego wycofanego z działalności lub po jej zakończeniu
Używanie środków trwałych jest nieodłącznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Jak w świetle prawa podatkowego wygląda sprzedaż środka trwałego, jeśli jest on wycofywany z działalności lub firma zostaje zlikwidowana? Przeczytaj!
7 grudnia 2021
Sprzedaż środka trwałego z ujemną marżą - kiedy jest możliwa?
W działalności gospodarczej często wykorzystuje się środki trwałe, które w trakcie prowadzenia firmy są sprzedawane i na gruncie podatku VAT podlegają opodatkowaniu. W jakich sytuacjach możliwa jest sprzedaż środka trwałego z ujemną marżą? Przeczytaj?
25 marca 2022
Zakup gruntu na cele budowlane a koszty uzyskania przychodów
Zakup gruntu budowlanego to jedna z powszechnych działalności inwestycyjnych przedsiębiorców. Czy wiesz, że pomimo obowiązku ujęcia zakupionego gruntu w ewidencji środków trwałych nie podlega on amortyzacji? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Amortyzacja nowego samochodu osobowego - warto wiedzieć
W przypadku zakupu nowego samochodu osobowego przedsiębiorca ma możliwość zastosowania wyłącznie jednego rodzaju amortyzacji. Sprawdź, jaka amortyzacja jest dostępna w takiej sytuacji. Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
17 stycznia 2022
Wartość początkowa tylko wyjątkowo może być ustalana w drodze wyceny
W jaki sposób określana jest wartość początkowa środków trwałych? Czy podatnik może sam określić wartość początkową środka trwałego, czy potrzebna jest opinia biegłego? Sprawdź, o czym należy pamiętać dokonujący wyceny wartości środka trwałego!
7 kwietnia 2021
Najczęściej popełniane błędy w czasie inwentaryzacji
Poznanie błędów popełnianych najczęściej w trakcie dokonywania inwentaryzacji pomoże uchronić się przed nimi w praktyce.
3 maja 2021
Kredyt mieszkaniowy a koszty uzyskania przychodu
Jedną z metod finansowania zakupu mieszkania jest kredyt mieszkaniowy. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na zakup mieszkania, które będzie wykorzystywane w firmie powinni wiedzieć, że czasem odsetki od kredytu można zaliczyć do kosztów firmy. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Rozliczenie zniszczenia środka trwałego - warto wiedzieć!
Praktycznie każdy przedsiębiorca posiada w swoim majątku środki trwałe. Co w przypadku, gdy środek trwały ulegnie zniszczeniu a jego naprawa nie jest opłacalna Dowiedz się, jak rozliczenie zniszczenia środka trwałego powinno zostać przeprowadzone!
17 grudnia 2021
Remont środka trwałego przed wprowadzeniem go do ewidencji
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może nabyć środek trwały, który wymaga remontu. By móc go wprowadzić do ewidencji środków trwałych, konieczna jest jego naprawa. Dowiedz się, jak rozliczyć koszty poniesione na remont środka trwałego!
17 stycznia 2022
Jednorazowy odpis amortyzacyjny w KPiR - jak ująć?
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy wykorzystują rożnego rodzaju składniki majątku. Niektóre z nich zostają zaliczone do środków trwałych i podlegają amortyzacji. Przeczytaj i dowiedz się, kiedy możliwy jest jednorazowy odpis amortyzacyjny!
17 stycznia 2022
Ustalenie wartości początkowej firmowego samochodu osobowego
Samochód osobowy stanowi podstawowy majątek w większości firm. Zastanawiasz się nad kupnem samochodu do swojej firmy? Dowiedz się, jak powinno przebiegać ustalenie wartości początkowej środka trwałego i jak rozliczyć koszty związane z zakupem. Sprawdź!
17 stycznia 2022
Inwestycja w leasingowany środek trwały po upływie umowy leasingowej
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na leasingowany środek trwały. Problemy z popularną formą użytkowania pojawiają się najczęściej podczas wykupu przedmiotu z leasingu. Jak rozliczyć koszty związane z amortyzacją środka trwałego? Przeczytaj o tym!
12 stycznia 2022
Środek trwały w działalności gospodarczej małżonków
Występujący środek trwały w działalności gospodarczej małżonków podlega amortyzacji, jednak w niektórych przypadkach może być to problematyczne. Z taką sytuacją możemy mieć do czynienia, gdy środki trwałe należą również do współmałżonka.
1 listopada 2020