0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Biała lista podatników VAT – jakie konsekwencje czekają podatników?

Od 1 stycznia 2020 roku w życie weszły przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej za wpłaty na rachunek spoza wykazu podatników VAT. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie konsekwencje obowiązują podatników, których dotyczy biała lista podatników VAT!

10 marca 2022

Podatek VAT

Usługa udostępniania serwerów a podatek VAT

Na czym polega usługa udostępniania serwerów? Jakie konsekwencje podatkowe wywołują usługi hostingowe? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak ustalić miejsce świadczenia usług oraz jak należy opodatkować usługi udostępniania serwerów!

8 czerwca 2022

Podatek VAT

Split payment a kompensata - sposób na zachowanie płynności finansowej

Wraz z wprowadzeniem obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności wśród przedsiębiorców pojawiają się pytania: split payment a kompensata, split payment a zakup prywatny. Czy ustawodawca wprowadził ograniczenia w sposobie regulowania płatności? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Podatek VAT

Split payment w przypadku sprzedaży abonamentów

Zastosowanie split payment sprawia wiele trudności przedsiębiorcom. Jak wygląda stosowanie mechanizmu podzielonej płatności podatku VAT przy sprzedaży abonamentów? Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy występuje obowiązek użycia modelu split payment!

10 marca 2022

Ordynacja podatkowa

Zwrot podatku - ile wynoszą ustawowe terminy?

Rozliczenia z fiskusem to nie tylko wpłaty podatku, ale i nadwyżki do zwrotu. Czy w przypadku nadwyżki możliwy jest zwrot podatku? Dowiedz się, jakie są ustawowe terminy zwrotu w przypadku podatku VAT i podatku dochodowego oraz jak się o niego ubiegać!

11 kwietnia 2021

Samochód w firmie

Samochód w firmie - najważniejsze informacje

Samochód w firmie jest bardzo powszechny, więc przedsiębiorcy decydują się często na jego używanie w działalności. Czy wiesz, kiedy przysługuje 100% i 50% odliczenie VAT oraz jaką stawkę amortyzacji do samochodu zastosować? Dowiedz się więcej!

7 marca 2022

Podatki dochodowe

Odszkodowanie z ubezpieczenia za uszkodzoną maszynę na gruncie PIT – odszkodowanie OC i koszty za naprawę

Prowadząc działalność, przedsiębiorcy użytkują środki trwałe. Naprawa uszkodzonej maszyny może być jednak kosztowna. Ubezpieczenie ogranicza ryzyko związane z prowadzeniem działalności. Jak rozliczyć otrzymane odszkodowanie z ubezpieczenia na gruncie PIT?

10 marca 2022

Podatek VAT

Sprzedaż alkoholu a zwolnienie z VAT - czy przysługuje?

Wielu przedsiębiorców korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Są jednak takie artykuły, które niezależnie od wartości sprzedaży, uniemożliwiają korzystanie z tego zwolnienia. Czy sprzedaż alkoholu tez ma taki skutek? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Zakaz ponownego wszczęcia kontroli podatkowej - kiedy występuje?

Niekiedy zdarza się, że urząd postanawia skontrolować ponownie dany zakres, który został już uprzednio skontrolowany. Sprawdź, kiedy występuje zakaz ponownego wszczęcia kontroli podatkowej i w jaki sposób Ministerstwo Finansów wskazuje, aby się bronić!

30 czerwca 2022

Podatek VAT

Metoda kasowa a szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy usługach budowlanych

Przykładem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego są usługi budowlane oraz usługi budowlano-montażowe. Jak określić zasadę nadrzędną do momentu powstania obowiązku podatkowego? Jak metoda kasowa rozliczania VAT wpływa obowiązek podatkowy?

30 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Zachowek nie zawsze jest kosztem w PIT

Interes pomiętej najbliższej rodziny w testamencie spadkodawcy zabezpiecza zachowek. Czym jest zachowek i kto powinien zapłacić od niego podatek PIT? Przeczytaj artykuł i sprawdź, kiedy wypłata zachowku wiąże się z powstaniem zobowiązania podatkowego!

10 marca 2022

Podatek VAT

Wykreślenie z VAT - możesz nie wiedzieć, że nie jesteś VAT-owcem!

W określonych okolicznościach urząd skarbowy może wykreślić podatnika z listy czynnych podatników VAT m.in. w przypadku, gdy nie wywiązuje się z podatkowych obowiązków. Dowiedz się, kiedy może nastąpić wykreślenie z VAT podatnika bez jego wiedzy!

16 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Towar od nievatowca otrzymany wcześniej niż faktura

Współpracując z różnymi kontrahentami, może się zdarzyć, że towar trafi do nas wcześniej od faktury. Co w przypadku, gdy kontrahent nie jest vatowcem? Jak zaksięgować zakup w sytuacji gdy towar od nievatowca został dostarczony przed fakturą? Przeczytaj!

30 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek akcyzowy - czym jest i kto go płaci?

Podatek akcyzowy jest takim obciążeniem, który jest wliczony w cenę sprzedaży towarów, a jego koszty ponosi ostateczny nabywca Zobacz, jakie czynności określone w ustawie obejmuje, co jest podstawą opodatkowania i jakie deklaracje muszą złożyć podatnicy.

2 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Ulga na złe długi niezgodna z prawem UE - wyrok TSUE

Polskie przepisy ustawy o VAT regulujące możliwość skorzystania z ulgi na złe długi są niezgodne z prawem UE? Dlaczego ulga na złe długi jest niezgodna z obowiązującym prawem UE? Przeczytaj artykuł i sprawdź szczegóły wyroku TSUE w tej sprawie!

10 marca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów