0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Ordynacja podatkowa

Pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego

Księgowość to dla początkującego przedsiębiorcy często nie małe wyzwanie. Prowadzenie ewidencji oraz rozliczanie się z US to tylko część obowiązków. Co w przypadku ich zaniedbania? Sprawdź, jak przygotować pismo wyjaśniające do urzędu skarbowego!

15 lipca 2022

Ordynacja podatkowa

Czynny żal w formie elektronicznej pozostaje skuteczny

Przedsiębiorca zobowiązany jest m.in. do opłacania podatków oraz składania w US odpowiednich deklaracji. Pomyłki mogą wywołać nieprzyjemne skutki. Aby uniknąć kary składany jest czynny żal. Czy czynny żal w formie elektronicznej jest równie skuteczny?

23 lutego 2022

Podatki dochodowe

Obowiązek comiesięcznego składania JPK_PKPIR oraz JPK_EWP od 2025 roku

Nowelizacja ustawy o PIT oraz CIT wskutek Polskiego Ładu wprowadzi nowe obowiązki rozliczeniowe dla podatników, a mianowicie obowiązek comiesięcznego składania JPK_PKPIR oraz JPK_EWP. Sprawdź, od kiedy podatnicy będą zobowiązani składać nowe struktury!

21 września 2022

Ordynacja podatkowa

Handel wirtualnymi walutami przez przedsiębiorcę

Przedsiębiorcy prowadząc działalność mogą sprzedawać i wymieniać wybrane przez siebie przedmioty, czy usługi. Ostatnimi czasy na popularności zyskuje handel wirtualnymi walutami, które przynieść mogą duże zyski. Jak rozliczyć przychód z takich transakcji?

23 lutego 2022

Podatek VAT

Zmiana przeznaczenia inwestycji a konsekwencje na gruncie VAT

Z wielu względów przedsiębiorcy zostają czasami zmuszeni do weryfikacji swoich planów i zmiany przeznaczenia inwestycji. Takie działanie ma swoje konsekwencje na gruncie podatkowym. Jakie skutki na gruncie podatku VAT ma zmiana przeznaczenia inwestycji?

18 lutego 2022

Podatek VAT

Rozliczenie VAT - poznaj najważniejsze informacje!

Co do zasady podatek VAT płacą wszyscy podatnicy, niemniej w przypadku przedsiębiorców nie każdy zobowiązany jest do jego rozliczania. Jak zatem wygląda rozliczenie VAT w praktyce? O czym warto pamiętać rozliczając VAT? Na pytania odpowiadamy w artykule!

1 czerwca 2022

Ordynacja podatkowa

Nabycie spadku w najbliższej rodzinie a podatek od spadku

Wchodząc w posiadanie spadku konieczne jest, by dopełnić określone formalności po stronie spadkobiercy. W niektórych przypadkach podatek od spadku będzie konieczny do uiszczenia, nawet jeśli dochodzi do dziedziczenia w najbliższej rodzinie.

20 czerwca 2022

Podatek VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT przy rozpoczęciu działalności

Zwolnienie podmiotowe z VAT przysługuje przedsiębiorcom z uwagi na limit obrotów. W niektórych sytuacjach, pomimo nieprzekroczenia limitu podatnikowi nie przysługuje zwolnienie. Kiedy? Jak ustalić limit rozpoczynając działalność w trakcie roku? Sprawdź!

18 lutego 2022

Podatki dochodowe

Progi podatkowe a działalność gospodarcza

Forma rozliczenia z fiskusem, którą obligatoryjnie musi wybrać przedsiębiorca na początku prowadzenia działalności ma wpływ na wysokość opłacanych podatków. Od czego zależy wybór formy opodatkowania? Jakie progi podatkowe obowiązują przedsiębiorców?

15 lutego 2022

Ordynacja podatkowa

Podatek od nieruchomości – kto musi płacić i jak się go wylicza?

Coraz więcej osób wchodzi w posiadanie nieruchomości, co wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku. Podatek od nieruchomości zależy od wielkości nabytej nieruchomości. Czy podatek ten dotyczy każdego typu nieruchomości? Kto jest zwolniony z podatku?

29 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Spółka komandytowa jako mały podatnik CIT a 9% stawka podatku

Mali podatnicy w podatku CIT mają możliwość skorzystania z wielu preferencyjnych rozwiązań podatkowych lecz status ten otrzymuje podmiot po spełnieniu pewnych warunków. W artykule przeanalizujemy zagadnienie: spółka komandytowa jako mały podatnik CIT.

7 marca 2022

Podatek VAT

Zarząd sukcesyjny a podatek VAT - o czym warto wiedzieć?

Zarząd sukcesyjny to instytucja, która po śmierci przedsiębiorcy przejmuje prowadzenie jego przedsiębiorstwa. Choć ustanowienie takiego zarządu nie jest obowiązkowe, może okazać się ratunkiem zapewniającym ciągłość funkcjonowania firmy. Przeczytaj więcej!

16 lutego 2022

Podatki dochodowe

Ryczałt dla testera oprogramowania - jaka stawka podatku?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to preferencyjna forma opodatkowania dla branży IT. Jakie ona ma zalety dla testera oprogramowania? Sprawdź, ile wynosi ryczałt dla testera oprogramowania i jakie warunki należy spełnić aby korzystać ze stawki 8,5%!

1 czerwca 2022

Podatki dochodowe

Rodzaje opodatkowania – wybierz odpowiednie dla swojej firmy

Wybór formy opodatkowania jest jedną z pierwszych decyzji przedsiębiorcy, który zakłada działalność gospodarczą. Jakie rodzaje opodatkowania przedsiębiorca ma do wyboru? W artykule omawiamy dostępne formy opodatkowania wraz ze wskazaniem ich wad i zalet!

1 czerwca 2022

Podatek VAT

Medycyna estetyczna a zwolnienie z VAT - czy to możliwe?

Zwolnienie z opłacania podatku jest możliwe tylko dla pewnej grupy przedsiębiorców w określonych przypadkach. Usługi medyczne mogą podlegać zwolnieniu z podatku VAT, ale tylko w pewnej kategorii. Czy medycyna estetyczna a zwolnienie z VAT jest możliwe?

15 lutego 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów