Serwis Podatkowy
Nieprzyjęcie darowizny a podatek od spadków i darowizn
Umowa darowizny zapewnia opodatkowanie podatkiem od spadków i darowizn. Jednak jakie skutki podatkowe powoduje nieprzyjęcie darowizny? Czy istnieje w takich przypadkach obowiązek podatkowy? Czy obdarowany powinien zgłosić ten fakt? Sprawdź w artykule!
11 lutego 2022
Podzielona płatność a kompensata umowna - warto wiedzieć!
Mechanizm podzielonej płatności jest stosowany coraz częściej. Czy dotyczy on wszystkich form rozliczania należności? Czy można stwierdzić, że podzielona płatność a kompensata umowna są pojęciami powiązanymi? Na pytania odpowiadamy w niniejszym artykule!
15 lipca 2022
Podatek od nieruchomości od pustostanów - czy jest wymagany?
Podatek od nieruchomości jest zobowiązaniem podatkowym, które obciąża dla właścicieli nieruchomości. W artykule przedstawiamy czy wymagany jest podatek od nieruchomości od pustostanów, które nie zostały wykorzystane w działalności gospodarczej! Sprawdź!
11 lutego 2022
Termin rejestracji do VAT OSS upływa 10 lutego 2022!
Aby móc rozliczać sprzedaż towarów na odległość tzw. WSTO w procedurze VAT OSS musisz złożyć formularz rejestracyjny VIU-R w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa śródmieście. Termin rejestracji do VAT OSS dla transakcji od 1 stycznia 2022 upływa 10 lutego!
9 lutego 2022
Szczególna procedura VAT IOSS w zakresie importowanych towarów
Podatnicy, który dokonują sprzedaży do innych państw UE, mają możliwość skorzystania z uproszczonych procedur rozliczania podatku VAT. Jedną z nich jest procedura VAT IOSS. Co jednak w sytuacji, gdy podatnik nie korzysta z żadnej z procedur? Sprawdź!
15 lipca 2022
Zwrot nakładu na cudzą nieruchomość - skutki podatkowe
Zdarzają się sytuacje, że podatnik ponosi nakłady na nieruchomość, która nie jest jego własnością, a które następnie zostają zwrócone. Jak należy traktować zwrot nakładu na cudzą nieruchomość na gruncie podatkowym? Przeczytaj i dowiedz się z artykułu!
10 lutego 2022
Porozumienie inwestycyjne a WIS - jak uzyskać?
Porozumienie podatkowe to instytucja funkcjonująca na gruncie Ordynacji podatkowej. Jedną ze zmian, wprowadzonych przez Polski Ład w 2022 w tej instytucji jest porozumienie inwestycyjne. Jaka jest między nimi różnica różnica? Sprawdź w artykule!
5 kwietnia 2022
Działalność nieewidencjonowana a podatki VAT I PIT
Przedsiębiorcy zakładając działalność muszą liczyć się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, jak rejestracja w CEIDG lub KRS. W odróżnieniu do innych form biznesu, działalność nieewidencjonowana umożliwia ominięcie zbędnych formalności.
8 lutego 2022
Podział majątku po rozwodzie a podatek PIT
Podział majątku wspólnego jest koniecznością, którą skutkuje rozwód. Wiążą się z tym również zobowiązania podatkowe, które mogą nastąpić na gruncie podatku PIT. Podział majątku wspólnego po rozwodzie, sposoby oraz skutki - o tym piszemy w artykule!
8 lutego 2022
Zmiany w estońskim CIT w 2022 roku w praktyce
Estoński CIT to sposób opodatkowania, który stworzony został na wzór estońskiego podatku dochodowego i w założeniu miał być dostępny dla większości podatników. Sprawdź, jakie zmiany w estońskim CIT przyniósł 2022 rok? Zobacz jak jest w praktyce!
12 maja 2022
Nieunijna procedura VAT OSS w pakiecie VAT e-commerce
Celem procedury VAT OSS jest uproszczenie rozliczenia podatku VAT za usługi na rzecz osób prywatnych z innego kraju UE. Do tej pory wyłączeni z niej byli podatnicy spoza UE. Pojawiła się jednak nowa nieunijna procedura VAT OSS. Dowiedz się o niej więcej!
15 lipca 2022
Materiały reklamowe i informacyjne na gruncie podatku VAT
Przedsiębiorcy w ramach prowadzonej działalności ponoszą wiele kosztów, w tym na promocje i reklamę przedsiębiorstwa. Jednym z kosztów tego typu są materiały reklamowe. Jak rozliczyć materiały reklamowe i informacyjne na gruncie podatku VAT? Odpowiadamy!
8 lutego 2022
Ulgi w zeznaniu rocznym dla firm wprowadzone przez Polski Ład od 2022!
Polski Ład od 2022 roku wprowadza szereg preferencji podatkowych dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jakie nowe ulgi w zeznaniu rocznym zostały wprowadzone przez reformę? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj nowe ulgi w zeznaniu rocznym już dziś!
25 czerwca 2022
Usługi transportowe - jaka stawka ryczałtu?
Przedsiębiorcy decydujący się na rozliczanie dochodu za pomocą ryczałtu muszą odpowiednio zakwalifikować rodzaj działalności i świadczone w tym zakresie usługi, gdyż od tego zależy stawka ryczałtu. Dowiedz się, jak opodatkowane są usługi transportowe!
24 sierpnia 2022
Ulga dla klasy średniej na praktycznych przykładach
Ulga dla klasy średniej jako nowe rozwiązanie prawno-podatkowe Polskiego Ładu w 2022 roku. Kogo ona obowiązuje i jak prawidłowo obliczyć jej wartość? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule na praktycznych przykładach z życia przedsiębiorców!
12 maja 2022