Serwis Podatkowy
Paragon jako dowód księgowy - ujęcie w KPIR i VAT
Przeczytaj artykuł i dowiedz się kiedy można zaksięgować wydatek w KPIR na podstawie paragonu fiskalnego, jakie wymogi formalne powinien spełnić taki dokument ? Kiedy paragon można uznać za fakturę uproszczoną i kiedy konieczny jest numer NIP nabywcy?
15 lipca 2022
Zapłata ZUS za kilka miesięcy z góry a podatek dochodowy
Zapłacone składki na ubezpieczenia i Fundusz Pracy mogą zostać zaliczone bezpośrednio do kosztów lub odliczone od podatku w miesiącu ich opłacenia. Jak postąpić, w sytuacji, gdy następuje zapłata ZUS za kilka miesięcy z góry? Przeczytaj i sprawdź!
22 maja 2022
Skonto przy zagranicznej transakcji WNT - rozliczenie VAT
Polscy przedsiębiorcy coraz lepiej współpracują z zagranicznymi podmiotami. Dzięki temu, przedsiębiorcy mogą liczyć na różne zniżki. Popularną formą jest skonto. Warto się dokładniej przyjrzeć jak wygląda skonto przy zagranicznej transakcji WNT
24 czerwca 2022
Opodatkowanie usług finansowych - zmiany w Polskim Ładzie
Opodatkowanie usług finansowych stanie się możliwe w 2022 roku, wszystko dzięki rewolucji wprowadzonej przez rząd o nazwie Polski ład. Dzięki opodatkowaniu usług finansowych podmioty świadczące usługi finansowe będą mogły zrezygnować ze zwolnienia z VAT.
8 maja 2022
Zaniechanie inwestycji - jak rozliczyć powstałe koszty podatkowe?
Wydatki na inwestycje nie są uznawane za koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Pomimo to wydatki dotyczące ich zaniechania można rozliczyć w kosztach pod pewnymi warunkami. Zaniechanie inwestycji - jak rozliczyć powstałe koszty podatkowe?
23 listopada 2021
Import towarów w łańcuchu dostaw – rozliczenie VAT
Szczególnie skomplikowane dla podatników bywają transakcje łańcuchowe. Miejsce ustalenia opodatkowania VAT jest dla wielu trudne. Na wstępie warto ustalić kraj rozpoczęcia oraz zakończenia importu. Jak zatem rozliczyć import towarów w łańcuchu dostaw?
22 maja 2022
Dzierżawa przedsiębiorstwa – skutki w PIT i VAT
Co do zasady kodeks cywilny umożliwia przedsiębiorcy dzierżawę przedsiębiorstwa. Należy mieć jednak na uwadze, że ten rodzaj czynności może rodzić zobowiązania na gruncie PIT i VAT. Kiedy zatem dzierżawa przedsiębiorstwa rodzi skutki podatkowe? Sprawdź!
22 maja 2022
Polski Ład a likwidacja karty podatkowej
Resort finansów chce ograniczyć korzystanie z karty podatkowej, która jest jedną z najprostszych form opodatkowania podatkiem dochodowym. Kogo dotyczy likwidacja karty podatkowej? Do kiedy będzie można ją stosować? Przeczytasz w naszym artykule!
2 lipca 2022
Internetowe programy partnerskie - opodatkowanie przychodów
Internetowe programy partnerskie to ostatnimi czasy popularny zarobek. Jednak wiele wątpliwości przysparza ich prawidłowe rozliczanie. Jak wygląda opodatkowanie takich przychodów? Jakie przepisy regulują takie przychody? Dowiedz się więcej z artykułu.
25 lipca 2022
Paragon - czy może być podstawą do ujęcia wydatku w księdze?
Przedsiębiorca prowadzący księgę przychodów i rozchodów, co do zasady, może ujmować w niej koszty w oparciu o faktury i rachunki. Istnieją jednak ściśle określone sytuacje, w których może to być również paragon. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź!
22 marca 2022
Prawo do odliczenia VAT od usług doradczych
Usługi doradcze obejmują rozległy obszar czynności. Doradztwo odnosi się bowiem do wielu dziedzin. Kiedy przysługuje prawo do odliczenia vat od usług doradczych? Przeczytaj i dowiedz się! Sprawdź, jaka jest interpretacja indywidualna Dyrektora KIS!
22 maja 2022
Opodatkowanie kuponów rabatowych - jakie warunki muszą być spełnione?
Konkurencja na rynku sprawiła, że firmy rozpoczęły akcje promocyjne. Popularną formą są kupiony rabatowe, przez które klienci mogą kupować w niższych cenach. Wielu podatników zastanawia się na jakich zasadach odbywa się opodatkowanie kuponów rabatowych.
22 maja 2022
Korekta VAT po likwidacji działalności - poznaj system korekt!
Likwidacja działalności gospodarczej wiąże się z obowiązkami rozliczeniowymi dla przedsiębiorcy. Do tych obowiązków należy między innymi korekta VAT. W artykule przedstawiamy, jakie składniki podlegają pod system korekt podatku VAT! Przeczytaj i sprawdź!
18 stycznia 2022
Korekta JPK V7 bez czynnego żalu od 2022 roku
Nowy rok dla wielu podatników będzie przełomowy pod względem ilości zmieniających się regulacji, jednak jedną z korzystnych zmian jest z pewnością korekta JPK V7 bez czynnego żalu. Sprawdź, od kiedy podatnicy nie będą zobowiązani go składać z korektą JPK!
18 marca 2022
Limit wydatków na zakup usług niematerialnych
Zakup usług niematerialnych objęty jest limitem ujęcia go w kosztach dla podatników podatku CIT. W momencie wystąpienia nadwyżki usług niematerialnych obliczenie wartości wyłączonej z kosztów odbywa się w oparciu o ściśle określony wzór. Sprawdź jaki!
14 grudnia 2021