Serwis Podatkowy
Sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich w procedurze VAT-marża
Podatnicy, u których występuje sprzedaż przedmiotów kolekcjonerskich często rozpatrują, czy mogą skorzystać ze specjalnej formy opodatkowania sprzedaży podatkiem VAT, czyli procedurą VAT marża. Czy procedura ta obejmuje unikaty? Wyjaśniamy!
17 lipca 2024
Korzystanie ze służbowej karty kredytowej a przychód pracownika
Czym się różni korzystanie ze służbowej karty kredytowej przez pracownika w interesie pracodawcy od korzystania z niej w interesie pracownika? Co na ten temat mówią przepisy i jak w tej sytuacji wyglądają kwestie podatkowe? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
17 lipca 2024
Opodatkowanie zapisu testamentowego - jakie są zasady?
Zapis testamentowy umożliwia przekazanie majątku bez dziedziczenia. Jak wygląda opodatkowanie zapisu testamentowego? Kto i kiedy musi zapłacić podatek oraz w jakiej wysokości? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na pytania!
17 lipca 2024
Grupa VAT - jak wygląda odliczenie podatku VAT naliczonego?
Grupa VAT to odrębny podmiot na gruncie podatku od towarów i usług. Czy wiesz, jak wygląda odliczenie podatku VAT naliczonego w grupie VAT? Jak prawidłowo ustalić współczynnik odliczenia w grupie VAT? Przeczytaj artykuł i poznaj więcej informacji!
16 lipca 2024
Zamknięcie rachunku VAT - czy jest możliwa wypłata środków?
Część podatników zobowiązana jest do posiadania rachunku technicznego VAT w celu przyjmowania płatności w mechanizmie split payment. Czy podatnik może swobodnie wypłacić środki, gdy miejsce ma zamknięcie rachunku VAT? Wyjaśniamy w artykule!
16 lipca 2024
Obowiązek zapłaty zaliczki na podatek od pensji pracownika
Niezależnie od tego, na podstawie jakiej umowy zatrudniony jest pracownik, pracodawca jest zobowiązany do naliczania oraz odprowadzania zaliczki na podatek od pensji pracownika. Co czeka pracodawcę, który nie płaci PITu za pracownika? Sprawdź!
16 lipca 2024
Składki z tytułu premii pracowniczych w kosztach podatkowych
Pracodawca ma możliwość nagrodzenia pracowników premią i wówczas składki z tytułu premii pracowniczych ująć w kosztach podatkowych. Czy wiesz, jak prawidłowo ustalić okres rozliczeniowy, w którym można zaksięgować składki jako koszty uzyskania przychodów?
15 lipca 2024
Wydatek na nabycie ruchomości przeznaczonych na wynajem w ramach działalności
Podatnik, prowadzący działalność gospodarczą, może zajmować się nie tylko wynajmem nieruchomości, ale także ruchomości. W artykule omówimy, jak prawidłowo księgować wydatek na nabycie ruchomości przeznaczonych na wynajem w KPiR. Sprawdź!
15 lipca 2024
Uczestniczenie w nieodpłatnym szkoleniu - jaka stawka ryczałtu?
Przedsiębiorca, który otrzymuje nieodpłatne świadczenia powinien opodatkować je podatkiem dochodowym. Czy wiesz, jaką stawką ryczałtu należy opodatkować uczestniczenie w nieodpłatnym szkoleniu organizowanym przez kontrahenta? Wyjaśniamy w artykule!
15 lipca 2024
Szkoda całkowita pojazdu firmowego - rozliczenie w KPiR
Przedsiębiorca, którego pojazd firmowy uległ szkodzie całkowitej powinien odpowiednio zaewidencjonować takie zdarzenie w księdze podatkowej. Dowiedz się, jak powinna zostać rozliczona w księdze przychodów i rozchodów szkoda całkowita pojazdu firmowego!
15 lipca 2024
Zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w rejestrach VAT i PKPiR
Paragony na kwotę nieprzekraczającą 450 zł i zawierające odpowiednie dane, w tym NIP nabywcy, stanowią faktury uproszczone. Pojawiają się jednak wątpliwości co do ich ewidencjonowania. Czy możliwe jest zbiorcze ujęcie paragonów z NIP w PKPiR? Przeczytaj!
15 lipca 2024
Puste faktury – konsekwencje podatkowe wystawiania fikcyjnych faktur
Puste faktury to dokumenty, które zostały wystawione jednak nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Jakie konsekwencje rodzi wystawienie pustej faktury oraz odliczenie podatku VAT naliczonego? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
12 lipca 2024
Anulowanie faktury - kiedy jest możliwe?
Przedsiębiorca w wyjątkowych sytuacjach ma możliwość anulowania wystawionej faktury. Dowiedz się, jakim dokumentem poprawić błędy na fakturze i kiedy możliwe jest anulowanie faktury, a kiedy konieczne jest wystawienie faktury bądź noty korygującej!
12 lipca 2024
Otrzymanie należności w wirtualnej walucie a przychód podatkowy
Rosnąca popularność kryptowalut wpływa na sposób rozliczeń podatkowych w działalności gospodarczej. Artykuł szczegółowo analizuje, jak rozliczać otrzymanie należności w wirtualnej walucie na gruncie podatku PIT i jak rozliczyć zbycie tych walut.
12 lipca 2024
Powrót do zwolnienia z VAT - wypełnienie formularza VAT-R
Czynni podatnicy VAT mają możliwość powrotu do zwolnienia po spełnieniu ustawowych warunków. Czy wiesz, jak prawidłowo zgłosić powrót do zwolnienia z VAT na formularzu VAT-R? W artykule omawiamy, które pozycje w formularzu VAT-R należy uzupełnić!
12 lipca 2024