Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Podatkowy

Podatek VAT

Mechanizm podzielonej płatności a odsetki od zaległości podatkowych

Split payment polega na dokonywaniu płatności za pomocą specjalnego komunikatu przelewu. Czy stosowanie split payment przynosi korzyści podatkowe? W jaki sposób mechanizm podzielonej płatności wpływa na naliczanie odsetek od zaległości podatkowych?

12 lipca 2024

Podatek VAT

Wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego na gruncie VAT

Przedsiębiorstwo w spadku jest prowadzone przez zarządcę sukcesyjnego. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczyć podatek od towarów i usług w sytuacji, gdy miejsce ma wygaśnięcie zarządu sukcesyjnego? Jak wykazać to zdarzenie na gruncie VAT? Wyjaśniamy!

12 lipca 2024

Samochód w firmie

Laweta w działalności – czy można odliczać 100% VAT?

W artykule omówiono kwestie związane z odliczaniem podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów samochodowych w działalności gospodarczej. Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu, jak rozliczana powinna być laweta w działalności. Przeczytaj i sprawdź!

11 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Tajemnica skarbowa pomiędzy urzędami skarbowymi - czy obowiązuje?

Organy podatkowe zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy skarbowej w odniesieniu do zgromadzonych danych podatników. Czy w przypadku czynności sprawdzających organy podatkowe mogą przekazywać pomiędzy sobą informacje, które chroni tajemnica skarbowa?

11 lipca 2024

Podatki dochodowe

Samodzielnie ustalane przez pracownika wyższe koszty dojazdu do pracy

Jeżeli chodzi o wyższe koszty dojazdu do pracy, przepisy podatkowe przewidują samodzielne ich ustalanie przez pracownika. Co dokładnie zawarte jest w przepisach i jak wygląda kwestia udokumentowania poniesienia wydatków na zakup biletów? Przeczytaj!

11 lipca 2024

Podatek VAT

Wykreślenie podatnika z rejestru VAT podatników

Naczelnik Urzędu Skarbowego ma możliwość wykreślenia podatnika z rejestru VAT. Czy urząd musi powiadomić o wykreśleniu podatnika czy też może dokonać tego bez zawiadomienia zainteresowanego? Zobacz, kiedy wykreślenie podatnika z rejestru VAT jest możliwe!

11 lipca 2024

Podatek VAT

Faktura korygująca a nota - podstawowe różnice

Zdarza się, że na wystawionej już fakturze pierwotnej jedna ze stron transakcji znajdzie błąd. Nieprawidłowości te może skorygować sprzedawca lub (w niektórych przypadkach) nabywca. Sprawdź, kiedy może zostać wystawiona faktura korygująca a kiedy nota!

11 lipca 2024

Podatek VAT

Czy zapłata gotówką za usługi ciągłe musi trafić na konto z białej listy?

Przedsiębiorcy nie mają obowiązku posiadania firmowego rachunku bankowego do czasu gdy nie dokonają transakcji split payment. Sankcje dotyczą płatności za fakturę kosztową której wartość przekracza 15 000 zł. Jak dokonać płatności za usługi ciągłe?

11 lipca 2024

Podatek VAT

Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu?

Jednym z kluczowych założeń podatku VAT jest zasada powszechności opodatkowania, która obejmuje wszelkie działania podatników. Czy zwrot poniesionego wydatku podlega opodatkowaniu oraz czy w takim przypadku należy wystawić fakturę dokumentującą zwrot?

10 lipca 2024

Podatek VAT

Prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej

Transakcja łańcuchowa na terenie UE może korzystać z uproszczonego rozliczenia w postaci procedury wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej. Czy wiesz, jak wygląda prawidłowe dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej? Wyjaśniamy!

10 lipca 2024

Ordynacja podatkowa

Spłata kredytu za podatnika a zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

Można spotkać się z sytuacjami, w których podatnicy decydują się wspólnie spłacać kredyt. Najczęściej jest to kredyt mieszkaniowy. Jak wygląda wspólna spłata kredytu za podatnika w kontekście zwolnienia z podatku od spadków i darowizn? Sprawdź!

10 lipca 2024

Transakcje zagraniczne

Rejestracja do VAT i VAT UE - wszystko co warto wiedzieć!

Rejestracja do VAT i VAT UE dokonywana jest na formularzu VAT-R. Kto zobowiązany jest do dokonania rejestracji a kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT? W jakim terminie należny dokonać rejestracji? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

9 lipca 2024

Podatek VAT

Przejście z miesięcznego rozliczania VAT na kwartalny

Przejście z miesięcznego rozliczania VAT na kwartalny nie zawsze jest możliwe. Kwartale rozliczanie VAT mogą wybrać podatnicy rozliczający VAT metodą kasową. Sprawdź, kto może rozliczać VAT kwartalnie, kim jest mały podatnik VAT oraz kto składa JPK_V7K!

9 lipca 2024

Podatek VAT

Jak rozliczyć WNT przy zakupie od sprzedawcy zwolnionego z VAT?

Czy możliwa jest transakcja WNT przy zakupie od sprzedawcy zwolnionego z VAT? Wyjaśniamy, dlaczego transakcje te nie stanowią wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i jakie to ma skutki dla rozliczeń podatku VAT należnego i naliczonego. Sprawdź!

9 lipca 2024

Podatek VAT

Nieodliczony VAT w terminie a sposób księgowania faktury

Czynni podatnicy VAT mogą odliczać podatek VAT naliczony od transakcji zakupu, jednak mają na to ściśle określony termin. Czy wiesz, jak należy wykazać w ewidencjach podatkowych nieodliczony VAT w terminie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się!

9 lipca 2024

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów