Serwis Podatkowy
Ulga na pełnoletnie dziecko - kiedy przysługuje?
Prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie dziecko zależne jest od wielu uwarunkowań. Czy w przypadku dorosłych potomków może zostać zastosowana ulga na pełnoletnie dziecko? Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z ulgi!
24 czerwca 2024
Sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych a PIT i VAT
Szeroki wybór i stały rozwój portali aukcyjnych sprawia, że coraz więcej osób korzysta z tej formy sprzedaży. Jakie skutki podatkowe może wywołać sprzedaż prywatnych rzeczy na aukcjach internetowych na gruncie podatku PIT i VAT? Przeczytaj artykuł!
24 czerwca 2024
Rejestracja do VAT-UE - obowiązek przy transakcjach unijnych
Czy dla potrzeb handlu wewnątrzwspólnotowego podatnik powinien posługiwać się numerem VAT-UE? Kogo i w jakich okolicznościach obowiązuje rejestracja do VAT-UE? Kiedy należy składać informację VAT-UE? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czym jest VAT-UE!
24 czerwca 2024
Czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe?
Wysyłając pracownika na wyjazd służbowy, pracodawca musi wziąć pod uwagę kwestie finansowe. Dowiedz się, czy koszty podróży służbowych mogą stanowić koszty podatkowe? Sprawdź, kiedy wydatki na wizę i szczepienia pracownika mogą być ujęte w kosztach!
21 czerwca 2024
Usługi doradztwa przez internet a podatek VAT - co musisz wiedzieć?
Analizując rozliczenie usługi doradztwa przez internet w kontekście podatku VAT należy zwrócić uwagę na aspekt miejsca świadczenia usługi oraz możliwości zwolnienia podmiotowego z VAT. Jak w takim przypadku właściwie rozliczyć podatek VAT? Sprawdź!
21 czerwca 2024
Ulga na złe długi przy sprzedaży na rzecz konsumenta - czy można rozliczyć?
Ulga na złe długi funkcjonuje w ustawach o PIT i VAT, jednak różni się w zależności od rodzaju podatku. W artykule analizujemy, czy możliwe jest ulga na złe długi przy sprzedaży na rzecz konsumenta, uwzględniając specyfikę obu regulacji. Sprawdź!
21 czerwca 2024
Wyłudzona dostawa, czyli zagrożenie dla przedsiębiorców
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą może zostać ofiarą oszustwa jakim jest wyłudzona dostawa. Czy taka transakcja podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? Przeczytaj artykuł i poznaj opinię Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego!
21 czerwca 2024
Jakie są skutki naruszenia mechanizmu podzielonej płatności?
Skutki naruszenia mechanizmu podzielonej płatności mogą dotknąć sprzedawcy, jak i nabywcy. Podatnicy muszą być świadomi konsekwencji za niestosowanie się do obligatoryjnego MPP, które są określone bezpośrednio w ustawie o VAT. Co to za sankcje? Sprawdź
21 czerwca 2024
Opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady jako koszt firmowy
Wielu podatników w ramach prowadzonej działalności wykonuje zagraniczne podróże służbowe z wykorzystaniem samochodu osobowego prywatnego lub firmowego. Sprawdź, czy opłaty ponoszone za granicą za paliwo oraz autostrady podlegają ujęciu w KPIR?
7 października 2024
Zasady rozliczania podatku od WNT nowych środków transportu
Artykuł szczegółowo omawia zasady opodatkowania transakcji WNT nowych środków transportu. Sprawdź, jakie warunki muszą być spełnione, aby transakcja była uznana za WNT i jaka jest definicja nowych środków transportu w świetle ustawy VAT!
20 czerwca 2024
Konto firmowe a konto prywatne w działalności gospodarczej
Zakładając działalność gospodarczą przedsiębiorcy często zadają pytanie, czy trzeba zakładać osobne konto firmowe? Przeczytaj i sprawdź, jakie są zalety posiadania konta firmowego oraz kiedy transakcje powinny być wykonane za pomocą przelewów bankowych!
3 października 2024
Wydatki na rzecz kontrahentów w kosztach firmowych
Wydatki na rzecz kontrahentów są często wyłączane z kosztów firmowych. Zazwyczaj są kwalifikowane do kosztów reprezentacji ze względu na koszty żywności, napojów czy usług gastronomicznych. Sprawdź, jak odpowiednio kwalifikować i dokumentować te koszty!
20 czerwca 2024
Sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca - zasady ewidencji
W kontekście ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, istotnym zagadnieniem jest sposób w jaki powinna być ewidencjonowana sprzedaż bezrachunkowa u ryczałtowca. Sprawdź, jak prawidłowo udokumentować i zaksięgować taką sprzedaż w ewidencji przychodów!
19 czerwca 2024
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. - zobowiązania za podatki
Przekształcenie JDG w spółkę z o.o. niesie za sobą wiele konsekwencji. Czy wiesz, jak przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wpływa na dotychczasowe podatki i zaległości? Wyjaśniamy w artykule
19 czerwca 2024
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania w CIT
Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania obowiązuje na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Czy wiesz, jakie małe klauzule przeciwko unikaniu opodatkowania obowiązują na gruncie ustawy podatku dochodowego od osób prawnych? Wyjaśniamy w artykule!
18 czerwca 2024