Ordynacja podatkowa
STIR - System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej
STIR - System Teleinformatycznej Izby Rozliczeniowej ma służyć do wykrywania i przeciwdziałania wyłudzeniom podatkowym. Jakie korzyści dla podatników weszły w życie w związku z ustawą STIR? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Jak rozliczyć zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej?
Zwrot podatku VAT w państwie Unii Europejskiej, następuje na podstawie złożonego wniosku przez system e-Deklaracje, dostępny na stronie Ministerstwa Finansów. Kto może się ubiegać o zwrot podatku VAT? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!
17 stycznia 2022
Automatyczny wpis w KRS o wznowieniu działalności gospodarczej
Automatyczny wpis w KRS o wznowieniu działalności, który ma wejść na mocy ustawy o Prawie przedsiębiorców w 1 lutego 2019 roku, ma znacznie zautomatyzować "odwieszanie" działalności. Dowiedź się, na czym ma on polegać!
17 stycznia 2022
Książka kontroli w przedsiębiorstwie - czy jest obowiązkowa?
Kontrole ze strony różnych instytucji państwowych mają na celu sprawdzenie czy działalność prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami. Sprawdź, w jakim celu prowadzona jest książka kontroli w przedsiębiorstwie oraz jakie skutki grożą za jej brak?
17 stycznia 2022
Uniemożliwienie kontroli w firmie - jakie kary mogą zostać nałożone?
Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest umożliwienie organom podatkowym przeprowadzenia kontroli w firmie. Sprawdź, jakie konsekwencje mogą być wyciągnięte w przypadku gdy nastąpi uniemożliwienie kontroli spowodowane przez działania przedsiębiorcy!
25 czerwca 2022
Kontrola podatkowa - wszystko co musisz wiedzieć!
Czy wiesz, jakie masz prawa i obowiązki w trakcie przebiegu kontroli podatkowej? Jaki jest czas jej przebiegu i gdzie przebiega? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak przebiega kontrola podatkowa oraz jak przedsiębiorca powinien się do niej przygotować!
17 stycznia 2022
Przyjęcie zaliczki podczas zawieszenia działalności
Podczas zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może prowadzić firmy. Możliwe jest jedynie wykonywanie niezbędnych czynności związanych z zabezpieczeniem źródła przychodów. Czy przyjęcie zaliczki podczas zawieszenia działalności jest dopuszczalne?
17 stycznia 2022
Limit płatności gotówką - kary dla unikających płatności przelewem!
Wprowadzone w 2017 roku przepisy wprowadziły kary dla firm unikających płatności za pomocą przelewu. Z tego względu warto zapoznać się z limitem płatności gotówką jaki obowiązuje przedsiębiorców. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Jednolity Plik Kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy
JPK na wszystkich płaszczyznach będzie dotyczył przedsiębiorców od lipca 2018. Od stycznia 2018 roku natomiast obowiązuje JPK dla ewidencji z rejestru zakupu i sprzedaży VAT. Sprawdź od kiedy obowiązuje jednolity plik kontrolny dla mikroprzedsiębiorcy.
19 lutego 2022
Limit 15 000 zł dla transakcji gotówkowych
Ustawa Prawo przedsiębiorców określa limit 15 000 zł dla transakcji gotówkowych. Rozliczenia wykonywane w tej formie po przekroczeniu powyższego limitu nie mogą być zaliczane do kosztów podatkowych. Dowiedz się więcej na ten temat!
17 stycznia 2022
Odpowiedzialność za długi podatkowe - kogo może dotyczyć?
Spłata długów podatkowych jest obowiązkiem każdego podatnika, który je posiada. W niektórych sytuacjach, na przykład w niewypłacalności podatnika, zobowiązania mogą przejść na osoby trzecie. Na kim może ciążyć odpowiedzialność za długi podatkowe?
17 stycznia 2022
Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego przez potrącenie
Zobowiązaniem podatkowym nazywamy zobowiązanie podatnika do zapłacenia określonej kwoty na rzecz Skarbu Państwa. Wygaśnięcie zobowiązania podatkowego następuje w kilku sytuacjach. Może wygasnąć poprzez zapłatę zobowiązania ale także wskutek potrącenia.
17 stycznia 2022
Odsetki od zaległości podatkowych a niższe oprocentowanie
Przedsiębiorcy rozliczając się z urzędem skarbowym, mogą popełniać błędy w deklaracjach. W przypadku gdy deklaracja zostanie sporządzona z opóźnieniem, powstaną odsetki od zaległości podatkowych. Kiedy można skorzystać z niższych odsetek?
25 czerwca 2022
Korekta deklaracji po wykreśleniu z rejestru VAT
Obowiązkiem każdego podatnika VAT jest składanie deklaracji podatkowych. Jak należy się zachować, gdy w deklaracji pojawi się błąd a podatnik zakończył działalność i został wykreślony z rejestru VAT? Kiedy powinna być złożona korekta deklaracji?
17 stycznia 2022
Sprzeciw wobec kontroli w firmie - to możliwe
W sytuacji gdy w czasie kontroli podatkowej urzędnicy swoje obowiązki wykonują niezgodnie z procedurami przedsiębiorca może wnieść sprzeciw wobec kontroli w firmie. Sprawdź, w jakich sytuacjach można wnieść sprzeciw oraz w jaki sposób tego dokonać!
17 stycznia 2022