Podatek VAT
Opłata rezerwacyjna na gruncie VAT - poznaj stanowisko Dyrektora KIS!
Opłata rezerwacyjna na rzecz dewelopera może mieć różny status podatkowy a decydujące o skutkach podatkowych są okoliczności transakcji. Jak powinna być potraktowana opłata rezerwacyjna na gruncie VAT? Przedstawiamy stanowiska Dyrektora KIS w tej sprawie!
11 stycznia 2024
Nieodebranie towaru przez kontrahenta a podatek VAT
Czy wiesz, czym skutkuje nieodebranie towaru przez kontrahenta na gruncie VAT? Czy takie kwoty należy traktować jako wynagrodzenie za dostawę/usługę, które podatnik zobowiązany jest opodatkować podatkiem VAT? Sprawdź, jak udokumentować to zdarzenie!
9 stycznia 2024
Najem biura położonego za granicą - rozliczenie na gruncie podatku VAT
Przedsiębiorcy mogą wynajmować pomieszczenia biurowe na terenie kraju, ale również za granicą. Jak w takim przypadku ustalić miejsce świadczenia? Czy najem biura położonego za granicą będzie stanowił u polskiego przedsiębiorcy import usług? Wyjaśniamy!
8 stycznia 2024
Import usług dokonany przed rejestracją VAT-UE - jak rozliczyć?
Import usług dokonany przed rejestracją VAT-UE jest często spotykaną sytuacją. Czy w przypadku złożenia VAT-R, ale braku unijnego NIP? Czy można dokonać wtedy importu usług? Jak dokonać rozliczenia VAT w tym przypadku? Odpowiadamy w artykule!
5 stycznia 2024
Pakiet ViDA - obowiązek e-fakturowania w całej UE
ViDA jest to skrót od pakietu VAT w cyfrowej epoce. Pakiet ten związany jest z unijnym celem sprawnie działającego rynku wewnętrznego w ramach VATu, który zakłada obowiązkowe e-fakturowanie w UE. Jakie założenia ma pakiet ViDA? Sprawdź!
4 stycznia 2024
Rozliczenia SOTI - jakie obowiązują zasady gdy przesyłki mają różną wartość?
W przypadku sprzedaży na odległość towarów importowanych (SOTI) sposób rozliczenia podatku zależny będzie od wartości przesyłki. Rozliczenia SOTI w zależności od wartości przesyłek - jakie obowiązują zasady? Dowiedz się więcej!
2 stycznia 2024
Jakie opodatkowanie VAT dostawy energii z paneli fotowoltaicznych?
Zmiana metody rozliczania energii elektrycznej wytworzonej poprzez panele fotowoltaiczne zastąpiły model net-meteringu, modelem net-bilingu, w którym występuje depozyt prosumencki. Jakie opodatkowanie VAT dostawy energii z paneli fotowoltaicznych? Sprawdź
29 grudnia 2023
Sprzedaż wysyłkowa towarów w krajach trzecich – rozliczenie VAT w Polsce
W przypadku dostawy i importu towarów należy określić, gdzie taka dostawa ma miejsce w rozumieniu przepisów ustawy o VAT i kryterium terytorialności. Omawiamy, jak na gruncie rozliczenia VAT w Polsce wygląda sprzedaż wysyłkowa towarów w krajach trzecich!
28 grudnia 2023
Refakturowanie międzynarodowych usług transportowych - jak ustalić miejsce usługi?
W krajowym obrocie często spotykamy się z refakturą. Jednak z refakturą możemy mieć do czynienia również w obrocie międzynarodowym. Jak powinno wyglądać refakturowanie międzynarodowych usług transportowych? Jak ustalić miejsce świadczenia? Sprawdź!
22 grudnia 2023
Przekazanie towarów w zamian za usługę reklamową - sponsoring
Pomiędzy przedsiębiorcami może dojść do zawarcia umowy sponsoringu czyli przekazanie towarów w zamian za usługę reklamową. Omawiamy sposób rozliczenia i udokumentowania takiego przekazania towarów oraz kwestię podatku VAT rozliczanego w tym przypadku.
21 grudnia 2023
Faktura VAT marża - wszystko co warto wiedzieć
Faktura VAT marża jest szczególnym rodzajem faktury, która związana jest z odrębną procedurą rozliczania podatku VAT. Podstawą opodatkowania jest marża, od której odprowadza się podatek VAT. Przeczytaj i dowiedz się, jak wystawić fakturę VAT marża!
21 grudnia 2023
Pierwsze zasiedlenie na podstawie wyroków – studium przypadków
Ustalenie kwestii, jaką jest pierwsze zasiedlenie, ma znaczenie w celach określenia, czy dana transakcja sprzedaży nieruchomości będzie opodatkowana VAT, czy nie. Jednakże określenie pierwszego zasiedlenia jest problematyczne dla wielu przedsiębiorców.
19 grudnia 2023
Jak dokumentować sprzedaż na rzecz pracowników na gruncie VAT?
Sprzedaż na rzecz pracowników opodatkowana jest podatkiem VAT i co do zasady powinna być ewidencjonowana na kasie fiskalnej. Możliwe jest niekiedy zwolnienie z tego obowiązku. Sprawdź, jak wygląda sprzedaż na rzecz pracowników na gruncie VAT.
15 grudnia 2023
Zaliczka otrzymana przez czynnego podatnika VAT a powrót do zwolnienia z VAT
Przedsiębiorcy będący dotychczas czynnymi podatnikami VAT po wyliczeniu opłacalności, często powracają do zwolnienia z VAT. Powstaje zatem pytanie co, kiedy miejsce ma zaliczka otrzymana przez czynnego podatnika VAT a a powrót do zwolnienia z VAT? Sprawdź
15 grudnia 2023
Instytucja kuratora spadku a podatek VAT
Instytucja kuratora spadku pozwala na zarządzanie masą spadkową do czasu objęcia spadku przez spadkobierców. Prowadzony przez kuratora zarząd masą spadkową nie wyklucza możliwości uzyskania wynagrodzenia. Czy kurator spadku jest podatnikiem VAT? Sprawdź!
14 grudnia 2023