Podatek VAT
Księgowanie faktur zakupu z poprzednich okresów z przykładami
Z wielu przyczyn może zdarzyć się, że faktura kosztowa z poprzedniego okresu nie została zaksięgowana. W związku z tym, podatnicy zastanawiają się, czy możliwe jest księgowanie faktur zakupu z poprzednich okresów do rejestru VAT oraz KPiR.
26 kwietnia 2023
Nabycie towaru od zagranicznego kontrahenta – skutki w VAT
Otwarty rynek umożliwia handlowanie towarami zagranicznymi na terenie Polski. Czy nabycie towaru od zagranicznego kontrahenta w Polsce wywoła skutki na gruncie podatku od towarów i usług dla polskiego podatnika? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
26 kwietnia 2023
Czy numer rachunku bankowego na fakturze jest obowiązkowy?
Przedsiębiorcy wystawiający fakturę sprzedaży często zamieszczają informację o numerze rachunku bankowego. Umieszczony numer rachunku bankowego na fakturze nie należy jednak do jej obowiązkowych elementów. W jaki sposób dokonać korekty wskazanego numeru?
24 kwietnia 2023
Koszty wysyłki a podstawa opodatkowania VAT
Przedsiębiorcy zajmujący się sprzedażą towarów ponoszą wydatki związane z transportem. Najczęściej koszty wysyłki można spotkać jako odrębną pozycję na fakturze. Czy koszty wysyłki są odrębną usługą, czy może świadczeniem pomocniczym? Co z podatkiem VAT?
24 kwietnia 2023
Likwidacja działalności - co zrobić z towarem handlowym?
Likwidacja działalności to nie łatwy temat dla przedsiębiorcy. Często z dniem likwidacji na stanach magazynowych pozostają jeszcze towary, które nie zostały sprzedane. Co z nimi zrobić? Czy możemy je sprzedać czy może przekazać jako darowiznę? Przeczytaj!
24 kwietnia 2023
Umowa pożyczki - czy wywołuje konsekwencje na gruncie podatku VAT?
Umowa pożyczki regulowana jest Kodeksem cywilnym. Jej stroną mogą być osoby fizyczne lub osoby fizyczna i osoby prawne. Czy umowa pożyczki opodatkowana jest podatkiem VAT? Jak rozliczyć takie zdarzenie na gruncie podatku VAT? Wyjaśniamy w artykule!
20 kwietnia 2023
Matryca stawek VAT – jak ustalić stawkę VAT w 2023 roku?
Matryca stawek VAT nadal stanowi wyzwanie dla podatników, gdyż musza oni przeanalizować, czy stosują właściwą stawkę VAT w stosunku do sprzedawanych przez nich towarów bądź usług. Sprawdź, jak ustalić stawkę VAT w 2023 roku!
20 kwietnia 2023
Faktura od niezarejestrowanego podatnika VAT - konsekwencje podatkowe
Zgłoszenie się do VAT nie daje gwarancji bycia czynnym podatnikiem. Sprawdź, w jaki sposób powinna być rozliczona faktura od niezarejestrowanego podatnika VAT i jakie są konsekwencje rozliczenia współpracy w transakcjach z niezarejestrowanym podatnikiem!
19 kwietnia 2023
Faktura zaliczkowa i końcowa w walucie obcej
Dokonując transakcji międzynarodowych przedsiębiorcy niejednokrotnie mają do czynienia z zaliczkami na poczet przyszłych zamówień. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak prawidłowo powinna być zaksięgowana faktura zaliczkowa i końcowa w walucie obcej!
18 kwietnia 2023
Refakturowanie w praktyce - warto wiedzieć
Przedsiębiorcy często spotykają się z pojęciem refaktury, jednak nie zawsze wiedzą jak należy ją wystawić w praktyce. Sprawdź, na czym polega refakturowanie i jak należy je właściwie przeprowadzić oraz jaką stawkę VAT należy zastosować na fakturze.
14 kwietnia 2023
Przedsiębiorstwo w spadku a przekazanie towarów spadkobiercom
Podatnik, który kontynuuje prowadzenie działalności zmarłego podatnika jest traktowany jako osobny podatnik VAT w stosunku do spadkobierców. Jak wygląda przekazanie towarów przez przedsiębiorstwo w spadku na rzecz spadkobierców? Co z VAT? Sprawdź!
13 kwietnia 2023
Umorzenie postępowania egzekucyjnego - czy ma wpływ na podatki?
Umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje z różnych przyczyn. Jeśli dłużnik ujął wcześniej wierzytelności w przychodach może mieć to wpływ na podatek PIT oraz VAT. W jaki sposób umorzenie postępowania wpływa na ujęte przez dłużnika wierzytelności?
12 kwietnia 2023
Jak odzyskać środki zgromadzone na rachunku VAT? Warto wiedzieć!
Środki zgromadzone na rachunku VAT mogą być wykorzystane w ściśle określony sposób – na zapłatę podatku od towarów i usług lub na zapłatę podatku wynikającego z pliku JPK_V7. Czy wiesz, jak odzyskać środki zgromadzone na rachunku VAT? Przeczytaj!
6 kwietnia 2023
Faktura VAT RR wystawiana przez nabywcę płodów rolnych
Zgodnie z ustawą o VAT, przedsiębiorca zarejestrowany jako czynny podatnik VAT, nabywający płody rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę VAT dokumentującą transakcję. Jakie dane powinna zawierać faktura VAT RR? Sprawdź!
5 kwietnia 2023
Czy możliwe jest przedawnienie prawa ulgi na złe długi?
Ulga na złe długi to możliwość skorygowania przez wierzyciela podstawy opodatkowania VAT oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju. Czy możliwe jest przedawnienie prawa ulgi na złe długi? Odpowiadamy!
4 kwietnia 2023