Podatek VAT
Mechanizm podzielonej płatności w praktyce - warto wiedzieć (cz.2)
Wejście w życie regulacji normującej mechanizm podzielonej płatności przysparza wielu pytań dotyczących prawidłowego zastosowanie split payment. W artykule odpowiadamy, kogo obowiązuje split payment i jakie transakcje należy opłacać tą metodą!
5 lipca 2022
Rozliczenie pakietów medycznych dla pracowników i członków rodzin
Jednym z często gwarantowanych benefitów pozapłacowych są pakiety medyczne dla samych pracowników i ich najbliższych rodzin. Czy wydatki na prywatną opiekę medyczną stanowią koszty podatkowe dla pracodawcy? Jak wygląda rozliczenie pakietów medycznych?
21 lipca 2022
Zniszczenie towaru – jakie są skutki podatkowe?
Przedsiębiorca zajmujący się sprzedażą towarów powinien wziąć pod uwagę ryzyko związane z utratą lub zniszczeniem towaru. Jakie skutki powoduje zatem zniszczenie towaru na gruncie podatku VAT? Czy od każdego uszkodzonego towaru można odliczyć ten podatek?
8 maja 2022
Formaty numerów identyfikacyjnych VAT w krajach członkowskich
Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej posiadają indywidualne oznaczenie numerów VAT. Potwierdzenie aktywności numeru VAT kontrahenta z UE można sprawdzić na stronie VIES. Jakie formaty numerów identyfikacyjnych VAT posiadają poszczególne kraje?
3 września 2022
Korekta in minus w transakcjach zagranicznych a SLIM VAT 2
Coraz więcej przedsiębiorców dokonuje transakcji z zagranicznymi kontrahentami. Transakcje te niekiedy są korygowane. Jak zatem powinna zostać prawidłowo rozliczona korekta in minus w transakcjach zagranicznych w związku ze SLIM VAT 2? Sprawdziliśmy!
25 czerwca 2022
Opodatkowanie sponsoringu - rozliczenie na gruncie podatku VAT
Umowa sponsoringu to coraz częściej wykorzystywane przez przedsiębiorców narzędzie marketingowe. Ze względu na jej charakterystykę, pojawiają się wątpliwości odnoście rozliczenia jej na gruncie VAT. Opodatkowanie sponsoringu - co należy wiedzieć? Sprawdź!
9 maja 2022
Sprzedaż miejsca postojowego na gruncie VAT, PIT i ulgi mieszkaniowej
Obecnie coraz częściej podatnicy decydują się na sprzedaż miejsca postojowego jako osobnej nieruchomości. Czy taka sprzedaż może być transakcją neutralną podatkowo? Jaką stawkę VAT należy zastosować przy sprzedaży? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
10 maja 2022
Zwolnienie z VAT korepetycji a posiadanie statusu nauczyciela
Prywatne udzielanie korepetycji jest praktykowane przez coraz większą ilość nauczycieli. Czy udzielnie korepetycji podlega opodatkowaniu VAT? Czy status nauczyciela wpływa na zwolnienie z VAT korepetycji? Na te pytania odpowiadamy w artykule!
26 kwietnia 2022
Korekta podatku naliczonego przy wpłaconej zaliczce
Otrzymana faktura zaliczkowa od sprzedawcy upoważnia nabywcę do odliczenia VAT. Jak jednak należy podstąpić, jeśli transakcja nie dojdzie do skutku, a nabywca nie zwraca zaliczki? Czy powinna zostać dokonana korekta podatku naliczonego po stronie nabywcy?
26 kwietnia 2022
Opodatkowanie VAT sprzedaży działki objętej umową dzierżawy
czy wiesz, że sprzedaż majątku prywatnego nie jest opodatkowana podatkiem VAT? Dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie VAT sprzedaży działki objętej umową dzierżawy i czy może być ona potraktowana jako prowadzenie działalności gospodarczej? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Korekta importu usług - jak ją rozliczyć?
Korzystanie z usług zagranicznych kontrahentów jest równie częste, jak korzystanie z usług krajowych. Należy jednak pamiętać o prawidłowym rozliczeniu pod kątem podatku VAT. Jak powinna wyglądać korekta importu usług w przypadku błędu w rozliczeniu?
22 kwietnia 2022
Jak rozliczyć import towarów przez podatnika zwolnionego z VAT?
Importu towarów dokonują zarówno podatnicy VAT czynni i korzystający ze zwolnienia. Sprawdź, czy import towarów przez podatnika zwolnionego z VAT zwalnia również z opodatkowania VAT transakcji oraz czy import towarów ma wpływ na limit zwolnienia VAT!
25 czerwca 2022
Split payment – czy można dzielić faktury?
Split payment rodzi wiele wątpliwości co do właściwego rozliczania. Podatnicy chcąc uniknąć obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności, zastanawiają się czy mogą podzielić faktury w celu uniknięcia stosowania MPP? Przeczytaj artykuł!
25 czerwca 2022
Odliczenie VAT w transakcjach łańcuchowych
W przypadku rozliczania transakcji łańcuchowych, szczególnie problematyczną kwestią jest prawidłowe ustalenie miejsca dostawy towaru, co ma jednocześnie wpływ na odliczenie VAT w transakcjach łańcuchowych. Przeczytaj, jak wygląda rozliczenie podatku VAT!
25 czerwca 2022
Faktura VAT RR - jaką formę płatności zastosować?
Kupno produktów rolnych wymaga od przedsiębiorcy szczególnego udokumentowania. Dla transakcji z rolnikiem ryczałtowym wymagana jest faktura VAT RR. Przeczytaj w artykule czym charakteryzuje się faktura RR i z jakich elementów powinna się składać!
14 kwietnia 2022