Podatek VAT
Kilometrówka u podatnika zwolnionego z VAT - czy jest obowiązkowa?
Prowadzenie ewidencji kilometrów dla celów VAT jest koniecznym warunkiem do spełnienia przez czynnych podatników VAT, aby odliczyć 100% VAT z faktur. Jednak czy kilometrówka u podatnika zwolnionego z VAT również musi być prowadzona? Sprawdź!
3 lipca 2022
Leasing zwrotny - możliwe zmiany rozliczania na gruncie VAT
Leasing zwrotny jest doskonałym sposobem na poprawę płynności finansowej w firmie. Polega na sprzedaży środka trwałego firmie leasingowej, która oddaje go nam z powrotem w leasing. Jakie zmiany planowane są w tym zakresie na gruncie podatku VAT? Sprawdź!
25 czerwca 2022
Faktura VAT RR a struktura JPK VAT- warto wiedzieć!
Co do zasady rolnicy ryczałtowi, wystawiają faktury VAT RR. Nowelizacja przepisów wprowadziła możliwość generowania i przesyłania tych faktur w formie elektronicznej. Jak wpływa ma ta zmiana na plik JPK? Sprawdź, faktura VAT RR a struktura JPK V7!
25 czerwca 2022
Przekazywanie kart paliwowych usługą finansową?
Świadczeni usług transportowych na terytorium Unii Europejskiej, to szeroka gałąź naszej gospodarki. Często nieodłącznym elementem tych usług jest przekazywanie kart paliwowych. Jak należy klasyfikować udostępnienie kart paliwowych? Odpowiadamy w artykule
30 czerwca 2022
Mechanizm podzielonej płatności - dokonanie wpłaty bez wymaganego MPP
Przedsiębiorcy mają obowiązek stosować mechanizm podzielonej płatności, jeśli wymają tego przepisy. Czy dokonanie transakcji bez obowiązkowego MPP jest karalne dla podatnika? W artykule omawiamy konsekwencje za dokonanie wpłaty bez obowiązkowego MPP!
24 maja 2022
JPK V7M od kiedy zmiany w raportowaniu objęły podatników?
Struktura JPK V7M od kiedy zaczęła obowiązywać, zastąpiła obecną deklarację VAT-7 i plik JPK_VAT, tworząc ujednoliconą, nową strukturę JPK która zawiera szczegółowe informacje o transakcjach. Celem jest jest zachowanie prawidłowości rozliczeń VAT.
19 października 2021
JPK V7M MF wskazuje o jakich kwestiach technicznych należy pamiętać!
Od października 2020 roku została zlikwidowana deklaracja VAT-7 oraz JPK_VAT (3) w związku z wprowadzeniem nowego JPK. Czy wraz z wprowadzeniem JPK V7M MF nałożyło na przedsiębiorców nowe obowiązki sprawozdawcze i jakie są wymogi techniczne nowego JPK?
13 grudnia 2021
Likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym a rozliczenie na gruncie PIT i VAT
Inwestycje w obcym środku trwałym to nakłady jakie przedsiębiorca ponosi na środek trwały, który nie jest własnością firmy, ale jest używany na podstawie umowy dzierżawy bądź najmu. Kiedy ma miejsce likwidacja inwestycji w obcym środku trwałym?
25 czerwca 2022
Kontrakt menedżerski a podatek od towarów i usług
Kontrakt menedżerski to często występująca umowa cywilnoprawna między menadżerem, który za wynagrodzenie, zobowiązuje się sprawować zarząd danego przedsiębiorstwa, a zleceniodawcą. Jakiemu opodatkowaniu podatkiem VAT podlega? Wyjaśniamy w artykule!
25 czerwca 2022
Termin wystawienia faktury dla usług budowlanych – kiedy wystawić fakturę?
Co do zasady, faktura powinna być wystawiona do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprzedaży. Czy ta zasada będzie miała zastosowanie w każdym przypadku? Jaki jest termin wystawienia faktury dla usług budowlanych? Przeczytaj i sprawdź!
25 czerwca 2022
Usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy - opodatkowanie
Co do zasady usługi kształcenia zawodowego kierowców korzystają ze zwolnienia w zakresie podatku VAT, jednak czy na pewno spełniają definicję kształcenia zawodowego? Sprawdź, usługi świadczone przez szkoły nauki jazdy a opodatkowanie na gruncie VAT i PIT!
25 czerwca 2022
Procedura magazynu call-off stock a brexit – wyjaśnienia MF
Procedura magazynu call-off stock uległa zmianie w związku z opuszczeniem Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię, której nie dotyczą już przepisy UE w zakresie podatku od towarów i usług. Wyjaśnienie w tej sprawie opublikowało Ministerstwo Finansów.
25 czerwca 2022
Mechanizm Podzielonej Płatności dobrowolny a obowiązkowy – na co zwracać uwagę po stronie sprzedawcy i nabywcy?
Mechanizm Podzielonej Płatności jest formą podzielenia na dwa osobne rachunki zapłaty za nabyty towar lub usługę na rzecz innych podatników VAT. Taki obowiązek stoi po stronie nabywcy, który opłaca fakturę jak i sprzedawcy, który wystawia fakturę.
25 czerwca 2022
Usługi świadczone przez internet - moment powstania obowiązku podatkowego
Usługi świadczone przez internet stają się coraz bardziej popularne. Przedsiębiorcy mogą mieć wątpliwości jak poprawnie określić moment powstanie obowiązku podatkowego przy świadczeniu usług przez internet. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się!
25 czerwca 2022
Sprzedaż kosmetyków zawierających alkohol - oznaczenia GTU
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów dotyczących kodów GTU narodziły się wątpliwości jak dokonywać poprawnego oznaczania sprzedaży kosmetyków zawierających alkohol. Czy sprzedaż kosmetyków zawierających alkohol powinna zawierać oznaczenia GTU? Sprawdź
25 czerwca 2022