Podatki dochodowe
Podatek dochodowy od korepetycji - jak wygląda rozliczenie?
W czasach ciągłego rozwoju osobistego oraz podążania za sukcesem udzielanie korepetycji stało się bardzo popularną i atrakcyjną formą dorobienia do budżetu. Czy wiesz, jak prawidłowo powinien zostać rozliczony podatek dochodowy od korepetycji? Wyjaśniamy!
25 października 2023
Dopłaty do spółki a ich zwrot wspólnikowi
Wspólnik występujący ze spółki cywilnej ma prawo do otrzymania wniesionej dopłaty do spółki. Jakie są podatkowe skutki zwrotu? A jakie związane z rezygnacją z pobrania zwrotu w momencie wystąpienia? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!
25 października 2023
Ulga sponsoringowa (CSR) – wydatki na wynagrodzenia sportowców
Ulga sponsoringowa i zakres finansowania działalności sportowej. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, aby było możliwe zastosowanie ulgi w zakresie finansowania wynagrodzenia sportowców i trenerów w klubie sportowym. Sprawdź to!
20 października 2023
Ulga dla seniora u zleceniobiorcy - omówienie
Omawiamy sytuację seniorów zatrudnionych na umowie zlecenie, w tym na przykład: jak wygląda ulga dla seniora u zleceniobiorcy? Jakie warunki trzeba spełnić aby móc z tego skorzystać oraz jakie dokumenty należy wypełnić?Odpowiedzi na pytania w artykule!
19 października 2023
Towary otrzymane w darowiźnie a remanent początkowy
Nierzadko przedsiębiorcy otrzymują w darowiźnie towary handlowe. To zdarzenie nie pozostaje jednak bez echa, co oznacza dla podatnika obowiązek dopełnienia kilku formalności. Czy towary otrzymane w darowiźnie należy ująć w remanencie początkowym? Sprawdź!
19 października 2023
Koszty pracy zdalnej - jak zaksięgować w ewidencji podatkowej?
Wraz ze wzrostem znaczenia pracy zdalnej podniosły się wydatki ponoszone przez pracodawcę. Czy koszty pracy zdalnej podlegają księgowaniu? Czy przekazanie pracownikowi sprzętu do pracy zdalnej jest wolne od PIT? Odpowiadamy w artykule!
18 października 2023
Zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu hipotecznego
Czy wiesz, w jakich sytuacjach może mieć miejsce zaniechanie poboru podatku od umorzonego kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe? Dowiedz się, czym jest inwestycja mieszkaniowa i jak rozliczyć zaniechanie poboru podatku w przypadku małżonków!
17 października 2023
Współwłasność środka trwałego - zasady dotyczące amortyzacji
Współwłasność środka trwałego należącego do dwóch lub więcej osób a amortyzacja. Jak określana jest wartość początkowa takiego środka trwałego? Jak dokonywane są odpisy amortyzacyjne przez współwłaścicieli? Co w przypadku osobnych działalności? Sprawdź!
17 października 2023
Polska spółka holdingowa - jakie są warunki jej założenia?
Uzyskanie statusu polskiej spółki holdingowej może okazać się korzystnym rozwiązaniem podatkowym pozwalającym na zwolnienie od opodatkowania dywidend oraz dochodów ze zbycia udziałów. Czym jest Polska Spółka Holdingowa oraz kto może ją założyć? Sprawdź!
16 października 2023
Sprzedaż nieruchomości położonej w Ukrainie – gdzie odprowadzić podatek?
Wojna na Ukrainie spowodowała, że spora grupa tamtejszych obywateli stała się polskimi rezydentami podatkowymi. Sprawdźmy, jak powinna zostać opodatkowana sprzedaż nieruchomości położonej w Ukrainie przez obywatela Ukrainy mieszkającego w Polsce!
13 października 2023
Wynajem mieszkania a koszty uzyskania przychodów
Czy można prowadzić działalność gospodarczą w wynajętym mieszkaniu? Czy wydatki, które zostały poniesione na wynajem mieszkania mogą stanowić koszt uzyskania przychodu? Dowiedz się, jak należy zaksięgować koszty związane z wynajętym mieszkaniem!
13 października 2023
Opodatkowanie przedsiębiorcy z Ukrainy wykonującego pracę w Polsce
W przypadku uchodźców z Ukrainy kluczowe jest poprawne określenie rezydencji podatkowej przedsiębiorcy. Dowiedz się, jak wygląda opodatkowanie przedsiębiorcy z Ukrainy i jakie są ustalenia umowy polsko-ukraińskiej o unikaniu podwójnego opodatkowania.
12 października 2023
Metody ustalania cen transferowych - szczegółowe omówienie
Metody ustalania cen transferowych to narzędzia, które pozwalają podatnikom na wykazanie, że ceny ustalane w transakcjach między podmiotami powiązanymi są zgodne z warunkami rynkowymi. Kiedy należy je stosować oraz w jaki sposób, dowiesz się z artykułu!
11 października 2023
Dokumentacja cen transferowych na żądanie fiskusa
Dokumentacja cen transferowych to zestaw, który ma na celu wykazanie, że ceny transferowe są zgodne z warunkami rynkowymi. Poznaj ustawowe progi dokumentacyjne i sprawdź, kiedy musi zostać przesłana dokumentacja cen transferowych na żądanie fiskusa!
10 października 2023
Sporządzenie dokumentacji cen transferowych - kiedy jest obowiązkowe?
Ceny transferowe to ceny stosowane w transakcjach dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Po przekroczeniu progów konieczne jest sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Wyjaśniamy, kto może skorzystać w tym zakresie ze zwolnienia!
10 października 2023