Podatki dochodowe
Naprawa i wynajem samochodu zastępczego – rozliczenie na gruncie VAT i PIT
W przypadku szkody komunikacyjnej firmowego samochodu osobowego, na czas naprawy przedsiębiorca zwykle decyduje się na wynajem samochodu zastępczego. Jak przebiega rozliczenie naprawy pojazdu oraz wynajmu pojazdu na gruncie PIT i VAT? Sprawdź!
10 października 2023
Dokumentacja cen transferowych - co wchodzi w jej skład?
Dokumentacja cen transferowych to zestaw dokumentów, który ma na celu wykazanie, że ceny transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi są zgodne z zasadami rynkowymi. Kto jest zobligowany do ich sporządzenia oraz jakie ma ona elementy? Sprawdź w artykule!
9 października 2023
Nieodpłatne świadczenie - opodatkowanie korzystania z cudzego sprzętu
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają obowiązek opodatkowania również przychód z nieodpłatnych świadczeń. Jakie podatkowe skutki związane są z korzystaniem z cudzego sprzętu? Przeczytaj i dowiedz się czym jest nieodpłatne świadczenie.
6 października 2023
Przekazanie majątku w ramach umowy dożywocia na gruncie PIT i VAT
Umowa dożywocia umożliwia przekazanie nieruchomości wykorzystywanej w firmie. Jej zawarcie może mieć skutki podatkowe, które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o jej zawarciu. Czy należy opodatkować przekazanie majątku w ramach umowy dożywocia?
6 października 2023
Spółka cicha a estoński CIT - czy się wykluczają?
CIT estoński to korzystna alternatywa dla klasycznej formy opodatkowania CIT-em. Aby móc z niej skorzystać przedsiębiorca musi jednak spełnić szereg wymagań. W artykule omawiamy jak wygląda spółka cicha a estoński CIT. Czy jedno drugiego nie wyklucza?
4 października 2023
Nadwyżki i niedobory w inwentaryzacji w KPiR - sposób rozliczenia
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w oparciu na KPiR, na koniec roku podatkowego są zobowiązani sporządzić spis z natury i uwzględnić go w ewidencji podatkowej. Czy należy wykazać powstałe nadwyżki i niedobory w inwentaryzacji w KPiR? Dowiedz się!
4 października 2023
Zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej przy spłacie kredytu - czy jest zasadne?
Przy rocznym rozliczeniu PIT przedsiębiorcy mają możliwość dokonania odliczeń w ramach przysługujących ulg podatkowych. Przykładem może być ulga termomodernizacyjna. Czy zasadne jest zastosowanie ulgi termomodernizacyjnej przy spłacie kredytu? Sprawdź!
3 października 2023
Jak opodatkować nabycie spadku a podział majątku w PIT?
Spadkobiercy, którzy otrzymali równe części majątku po zmarłym spadkodawcy, nie dysponują często konkretnymi składnikami majątku wchodzącymi w skład danego spadku. Możliwy jest zatem podział majątku. Jak opodatkować nabycie spadku a podział majątku w PIT?
3 października 2023
Zmiana przeznaczenia towarów handlowych - studium przypadków
W każdym przedsiębiorstwie może mieć miejsce zmiana przeznaczenia towarów handlowych. Wyróżnić można kilka przypadków od których zależy sposób opodatkowania takiej zmiany. Sprawdź na przykładach, jak rozliczyć taką transakcję na gruncie podatku PIT i VAT!
3 października 2023
Fundacja rodzinna na estońskim CIT - czy to możliwe?
Temat fundacji rodzinnej w dalszym ciągu powoduje pytania wśród podatników. Jednym z nich jest wątpliwość, czy fundacja rodzinna na estońskim CIT może funkcjonować w obrocie gospodarczym? Sprawdź, jaka forma opodatkowania dla fundacji jest możliwa!
2 października 2023
Odszkodowanie za nieuregulowane faktury a przychód podatkowy
Nieuregulowane faktury to częsty problem w biznesie. W wielu przypadkach strony zawierają ugody, w której przedsiębiorca otrzymuje odszkodowanie za nieuregulowane faktury. Sprawdź, jakie skutki na gruncie PIT powoduje wspomniane odszkodowanie!
2 października 2023
Hipotetyczne odsetki w estońskim CIT a koszty podatkowe
Hipotetyczne odsetki to instytucja związana z kosztami podatkowymi i należy kojarzyć ją z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Czy hipotetyczne odsetki w estońskim CIT stanowią koszty uzyskania przychodów? Sprawdź stanowisko organów podatkowych!
29 września 2023
Podnoszenie kwalifikacji w okresie zawieszenia działalności a KUP
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą powinni stale się rozwijać, aby nie pozostać w tyle za konkurencją. Czy wydatek na podnoszenie kwalifikacji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej może stanowić koszt uzyskania przychodu? Sprawdź!
28 września 2023
Wydatki na sponsoring w kosztach uzyskania przychodu
Sponsoring zyskuje coraz większą popularność poprzez zmniejszenie skuteczności tradycyjnych sposobów reklamy. Czy ponoszone wydatki na sponsoring mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w ramach działalności gospodarczej? Odpowiadamy w naszym artykule!
28 września 2023
Strata podatkowa z lat ubiegłych a CIT Estoński
W jaki sposób powinna zostać rozliczona strata podatkowa przez podatników rozliczających się na zasadach CIT-u estońskiego? Jakie limity przy tym obowiązują oraz ile czasu ma przedsiębiorca na rozliczenie takiej straty? Kwestie te omawiamy w artykule!
26 września 2023