0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Prawo spółek

Umowa spółki cywilnej - jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

Umowa spółki cywilnej zawierana jest przez wspólników zakładających wspólną działalność. Charakteryzuje się prostotą w zakładaniu i dużą elastycznością w zakresie tworzenia umowy, dlatego jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Numer REGON - co to jest i do czego służy?

W danych identyfikacyjnych każdej firmy znajduje się numer REGON. Czym on jest, co oznacza i do czego służy? Dla jakich podmiotów gospodarczych jest niezbędny oraz jak go uzyskać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Najem instytucjonalny a zawarcie umowy najmu

Umowa najmu instytucjonalnego jest umową dotyczącą lokalu mieszkalnego która jest zawierana między wynajmującym a osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu lokalu. Najem instytucjonalny a umowa - jak ją skonstruować?

29 grudnia 2023

Prawo spółek

Dokumenty akcji spółki - co w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia?

W spółkach akcjonariusze na potwierdzenie posiadanych akcji posiadają dokumenty. Czy ich zniszczenie lub zgubienie powoduje konsekwencje, jak wówczas postąpić? Sprawdź, jak wygląda procedura, jeśli dokumenty akcji spółki zostaną zgubione lub zniszczone!

2 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Własność przemysłowa – jak przedsiębiorca może ją chronić?

Własność przemysłowa to m.in. patenty na wynalazki, wzory przemysłowe czy znaki towarowe. Ich ochronę uzyskuje się poprzez zgłoszenie lub rejestrację w przeznaczonej do tego instytucji. Sprawdź, co należy zrobić w przypadku poszczególnych własności!

25 czerwca 2022

Prawa autorskie

Czym jest licencja open source?

Korzystanie z dzieł pod ochroną prawną, które zostały zamieszczone w internecie odbywa się pod warunkiem uiszczenia stosownej opłaty lub bezpłatnie. Licencja open source pozwala na bezpłatne korzystanie z utworu tj. programu lub aplikacji komputerowej.

30 grudnia 2021

Windykacja

Zajęcie komornicze w firmie

Zajęcie komornicze to specjalne uprawnienie komornika lub sądu, których zadaniem jest odzyskanie należnego długu, również od przedsiębiorcy. Do takich zajęć nie mają prawa żadne firmy windykacyjne. Jak przebiega zajęcie komornicze w firmie? Sprawdź!

29 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – czym jest?

Jak wiadomo, wszelkie wątpliwości nie do rozstrzygnięcia w sprawie prawa podatkowego, są rozstrzygane na korzyść podatnika. Kogo dokładnie dotyczy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika? Jakie są zasady stosowania tej reguły?

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Zgromadzenie wspólników – kiedy można zwołać, a kiedy przeprowadzić elektronicznie?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podejmuje kluczowe dla własnego funkcjonowania decyzje w formie uchwał podejmowanych przez zgromadzenie wspólników. Sprawdź, kiedy takie zgromadzenie może być zwołane i czy może być przeprowadzone elektronicznie!

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Udostępnienie dokumentów spółki z o.o. wspólnikowi

Popularną formą prowadzenia działalności jest spółka z ograniczona odpowiedzialnością. Sprawdźmy, czy możliwe jest udostępnienie dokumentów spółki z o.o. każdemu wspólnikowi i na jakich zasadach. Z jakimi ograniczeniami należy się liczyć w tej kwestii?

25 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zmiany w prawie wekslowym i dochodzeniu roszczeń z weksli

Weksel to rodzaj papieru wartościowego. Stanowi zabezpieczenie umowy zawartej pomiędzy stronami. Jakie zaszły zmiany w prawie wekslowym i dochodzeniu roszczeń z weksli? Odpowiadamy w tym artykule! Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat!

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Zmiana nazwy firmy po przejęciu jej przez zarządcę

Firma dla przedsiębiorcy jest jego indywidualną wizytówka. Wyróżnia go indywidualna nazwa oraz forma prawna. Firma może ulec zmianie w czasie przejęcia przedsiębiorstwa przez zarządcę sukcesyjnego. Czy zmiana nazwy firmy po przejęciu jest wtedy konieczna?

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Nadzorca układu, nadzorca sądowy, zarządca – co ich odróżnia?

W związku z tym, że koniunktura gospodarcza nie rozpieszcza przedsiębiorców, coraz częściej decydują się na upadłość lub restrukturyzację firmy. Wybierając restrukturyzacje warto dowiedzieć się jakie role ma nadzorca układu, nadzorca sadowy oraz zarządca.

25 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w obrocie produktami spożywczymi

Na czym polega nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej? Jak regulowane jest nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej w obrocie produktami spożywczymi? Przeczytaj artykuł i sprawdź odpowiedzi na te pytania! Dowiedz się więcej!

25 stycznia 2022

Windykacja

Windykacja b2b - na czym polega?

Przedsiębiorcy, którzy borykają się z niepłacącymi kontrahentami mogą skorzystać z windykacji b2b, która jest jest formą zwykłej windykacji, choć różni się od niej kręgiem podmiotów w niej występujących. W artykule przedstawiamy, czym jest windykacja b2b!

27 grudnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów