0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Serwis Prawny

Windykacja

Porozumienie w sprawie spłaty zobowiązania – jak prawidłowo przygotować?

W przypadku, kiedy dłużnik unika opłacania zaciągniętych zobowiązań na rzecz wierzyciela możliwe jest zastosowanie porozumienia w sprawie spłaty zobowiązania. W artykule przedstawiamy, jak prawidłowo przygotować porozumienie w sprawie spłaty zobowiązania!

14 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Zgłoszenie CEEB – czym jest i kiedy należy je złożyć?

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel i zarządca budynku ma obowiązek zgłosić źródła ogrzewania i spalania paliw do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jakie informacje powinno zawierać zgłoszenie CEEB i kiedy należy je złożyć? Sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Sprzedaż piwa przez Internet - czy jest możliwa?

Popularność zakupów online rośnie. Coraz częściej Polacy decydują się na to, by zaspokoić braki bez wychodzenia z domu, dlatego sprzedawcy oferują przez Internet już niemal wszystko. Warto zastanowić się, czy sprzedaż piwa przez Internet jest możliwa?

10 stycznia 2022

Prawo gospodarcze

Apelacja karna. Co powinno się w niej znaleźć?

W polskim prawie wyróżniamy tzw. dwuinstancyjność postępowania, czyli prawo do zaskarżenia orzeczeń wydanych przez sąd pierwszej instancji. W celu poddania weryfikacji wyrok sądu należy złożyć apelację. Apelacja karna - co powinna zawierać? Sprawdź!

1 czerwca 2022

Prawo gospodarcze

Czy przeciwdziałanie praniu pieniędzy przez prawników jest ich obowiązkiem?

Od 31 października 2021 roku niektóre podmioty zobowiązane są do stosowania regulacji w zakresie przeciwdziałaniu praniu pieniędzy. Czy przeciwdziałanie praniu pieniędzy przez prawników jest również ich nowym obowiązkiem? Przeczytaj i dowiedz się!

15 kwietnia 2022

Ochrona danych

Rejestr czynności przetwarzania, czyli centrum utrzymania zgodności z RODO w firmie

Rejestr czynności przetwarzania jest jednym z podstawowych dokumentów RODO, dlatego powinien go prowadzić każdy administrator - w tym firma. Nieprawidłowe prowadzenie tego rejestru wiąże się z surowymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie robić to dobrze!

4 kwietnia 2022

Prawo spółek

Umowa spółki cywilnej - jakie elementy powinny się w niej znaleźć?

Umowa spółki cywilnej zawierana jest przez wspólników zakładających wspólną działalność. Charakteryzuje się prostotą w zakładaniu i dużą elastycznością w zakresie tworzenia umowy, dlatego jest chętnie wybierana przez przedsiębiorców. Dowiedz się więcej!

10 marca 2022

Prawo gospodarcze

Numer REGON - co to jest i do czego służy?

W danych identyfikacyjnych każdej firmy znajduje się numer REGON. Czym on jest, co oznacza i do czego służy? Dla jakich podmiotów gospodarczych jest niezbędny oraz jak go uzyskać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

6 lipca 2022

Prawo gospodarcze

Najem instytucjonalny a zawarcie umowy najmu

Umowa najmu instytucjonalnego jest umową dotyczącą lokalu mieszkalnego która jest zawierana między wynajmującym a osobą fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu lokalu. Najem instytucjonalny a umowa - jak ją skonstruować?

29 grudnia 2023

Prawo spółek

Dokumenty akcji spółki - co w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia?

W spółkach akcjonariusze na potwierdzenie posiadanych akcji posiadają dokumenty. Czy ich zniszczenie lub zgubienie powoduje konsekwencje, jak wówczas postąpić? Sprawdź, jak wygląda procedura, jeśli dokumenty akcji spółki zostaną zgubione lub zniszczone!

2 lutego 2022

Prawo gospodarcze

Własność przemysłowa – jak przedsiębiorca może ją chronić?

Własność przemysłowa to m.in. patenty na wynalazki, wzory przemysłowe czy znaki towarowe. Ich ochronę uzyskuje się poprzez zgłoszenie lub rejestrację w przeznaczonej do tego instytucji. Sprawdź, co należy zrobić w przypadku poszczególnych własności!

25 czerwca 2022

Prawa autorskie

Czym jest licencja open source?

Korzystanie z dzieł pod ochroną prawną, które zostały zamieszczone w internecie odbywa się pod warunkiem uiszczenia stosownej opłaty lub bezpłatnie. Licencja open source pozwala na bezpłatne korzystanie z utworu tj. programu lub aplikacji komputerowej.

30 grudnia 2021

Windykacja

Zajęcie komornicze w firmie

Zajęcie komornicze to specjalne uprawnienie komornika lub sądu, których zadaniem jest odzyskanie należnego długu, również od przedsiębiorcy. Do takich zajęć nie mają prawa żadne firmy windykacyjne. Jak przebiega zajęcie komornicze w firmie? Sprawdź!

29 grudnia 2021

Prawo gospodarcze

Zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika – czym jest?

Jak wiadomo, wszelkie wątpliwości nie do rozstrzygnięcia w sprawie prawa podatkowego, są rozstrzygane na korzyść podatnika. Kogo dokładnie dotyczy zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika? Jakie są zasady stosowania tej reguły?

25 stycznia 2022

Prawo spółek

Zgromadzenie wspólników – kiedy można zwołać, a kiedy przeprowadzić elektronicznie?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podejmuje kluczowe dla własnego funkcjonowania decyzje w formie uchwał podejmowanych przez zgromadzenie wspólników. Sprawdź, kiedy takie zgromadzenie może być zwołane i czy może być przeprowadzone elektronicznie!

25 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów