Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Wpis do KRS konstytutywny a deklaratoryjny na przykładach

Założenie spółki handlowej możliwe jest, jeśli zrobimy wpis do KRS. W trakcie trwania działalności, niektóre czynności wymagają ponownego złożenia wniosku. Przedstawiamy na przykładach, kiedy należy złożyć wpis deklaratoryjny a kiedy konstytutywny!

18 marca 2022

Prawo spółek

Organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – rodzaje i kompetencje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną ze spółek kapitałowych regulowaną KSH. Podmiot reprezentowany jest przez wewnętrzne organy. W artykule przedstawiamy, jakiego rodzaju kompetencje mają organy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

18 marca 2022

Prawo spółek

Walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej

Z dniem 1 lipca br. weszły w życie nowe regulacje w Kodeksie spółek handlowych, które to wprowadziły nowy rodzaj spółki - prosta spółka akcyjna. W artykule przedstawiamy, jak będzie wyglądać walne zgromadzenie akcjonariuszy w prostej spółce akcyjnej!

6 lipca 2021

Prawo spółek

Dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z o.o. – kiedy możliwe i co trzeba udowodnić?

Z zasady członek zarządu spółki z.o.o. nie odpowiada za nieuregulowane zobowiązania i długi spółki. Czy rzeczywiście jest on bezkarny? Przeczytaj artykuł i sprawdź kiedy prawo pozwala na dochodzenie roszczeń od członków zarządu spółki z.o.o.!

2 lipca 2021

Prawo spółek

Wygaśnięcie mandatu członka zarządu spółki z.o.o.

Wygaśnięcie mandatu członka zarządu spółki z o.o. może nastąpić wskutek zaistnienia wielu różnych zdarzeń. Jakie są to zdarzenia oraz jakie konsekwencje mogą powstać z tego tytułu? Odpowiadamy! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Emisja akcji w prostej spółce akcyjnej

Co powinna określać uchwała o emisji akcji w nowej spółce akcyjnej? Kto ma prawo do pierwszeństwa objęcia nowych akcji? Kto zgłasza emisję akcji i jakie należy spełniać warunki? Sprawdź, jak wygląda emisja akcji w prostej spółce akcyjnej!

18 marca 2022

Prawo spółek

Akcje w prostej spółce akcyjnej

Jakie są rodzaje akcji w nowej spółce akcyjnej oraz jakie zasady związane są z obrotem tymi akcjami? Kiedy następuje wpis do rejestru akcjonariuszy? Przeczytaj artykuł i sprawdź, co należy wiedzieć o akcjach w prostej spółce akcyjnej!

18 lipca 2022

Prawo spółek

Przekształcenie spółki cywilnej w inną spółkę a odpowiedzialność za długi

Prowadząc działalność można ponosić korzyści majątkowe i straty. Czy przekształcenie spółki w inną może uchronić nas przed odpowiedzialnością za długi? W artykule opisujemy jak to wygląda, gdy następuje przekształcenie spółki cywilnej! Dowiedz się więcej!

18 marca 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność cywilnoprawna w prostej spółce akcyjnej - na jakich zasadach?

Prosta spółka akcyjna jest to nowy, trzeci rodzaj spółki kapitałowej, który zostanie wprowadzony polskiego systemu prawnego. Członkowie zarządu powinni wiedzieć jaka jest odpowiedzialność cywilnoprawna w prostej spółce akcyjnej. Przeczytaj i sprawdź!

18 lipca 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność solidarna w spółce cywilnej

Prowadzenie spółki cywilnej może wiązać się z sytuacjami, które opatrzone będą pewnym ryzykiem względem kontrahentów. Jak wówczas kształtuje się odpowiedzialność wspólników? Poznaj i dowiedź się, czym jest odpowiedzialność solidarna w spółce cywilnej!

21 maja 2021

Prawo spółek

Nieuczciwa reklama - kiedy mamy z nią do czynienia?

Można wyróżnić różne rodzaje czynów nieuczciwej konkurencji. Nieuczciwa reklama jest jednym z nich. Nielegalne jest nieuczciwe promowanie swoich towarów i usług kosztem innego przedsiębiorcy. Sprawdź kiedy mamy do czynienia z nieuczciwą reklamą.

23 maja 2022

Prawo spółek

Przekształcenie spółki komandytowej – jak dokonać?

Spółka komandytowa stała się również podatnikiem podatku od osób prawnych. W związku z tym dochodzi do podwójnego opodatkowania podatkiem od zysków wspólników PIT i podatkiem CIT. Rozwiązaniem może być przekształcenie spółki komandytowej. Jak to zrobić?

16 lutego 2022

Prawo spółek

Czy konsorcjum to szansa na rentowną formę współpracy gospodarczej?

Przedsiębiorcy tworzą konsorcja w przypadku ryzykownych przedsięwzięć, należy pamiętać o spełnieniu warunków formalnych jakie musi zawierać umowa konsorcjum. Czy konsorcjum to szansa na rentowną formę współpracy gospodarczej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Zmiana organów do reprezentacji spółki prawa handlowego

Zmiana organów do reprezentacji spółki prawa handlowego może zajść w każdej chwili. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co zrobić gdy dochodzi do takiej zmiany w trakcie postępowania sądowego i jakie może to mieć skutki oraz wpływ na taką sytuację!

30 czerwca 2022

Prawo spółek

Zmiana umowy spółki cywilnej - czy powoduje konieczność zapłaty PCC?

Czy zmiana umowy spółki cywilnej powoduje konieczność zapłaty PCC? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy w związku ze zmianą stosunku udziałów w zyskach i stratach spółki cywilnej wspólnik ma obowiązek odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych!

30 czerwca 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów