Prawo spółek
Odpowiedzialność członka zarządu po rezygnacji
Zarząd spółki bez względu na jego wielkość oraz to, jakiej spółki dotyczy posiada identyczny zakres odpowiedzialności za sprawy związane z tym podmiotem. Czy w przypadku rezygnacji odpowiedzialność członka zarządu nadal występuje? W artykule odpowiadamy!
9 grudnia 2021
Zaskarżenie uchwały spółki kapitałowej do sądu – najważniejsze informacje
Działalności prowadzone w formie spółek kapitałowych kluczowe decyzje podejmują za pośrednictwem uchwał. Czy uchwałę można unieważnić na drodze postępowanie sądowego? W artykule przedstawiamy kiedy zaskarżenie uchwały spółki kapitałowej jest możliwe!
9 listopada 2021
Wniosek o upadłość – najważniejsze informacje i wzór wniosku dłużnika
Spółka w przypadku niewypłacalności zobowiązana jest do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Jakie dane powinien zawierać wniosek o upadłość? W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące wniosku wraz z jego wzorem do pobrania!
19 lipca 2022
Oddział a przedstawicielstwo spółki - czym się różni?
Zgodnie z KSH każda spółka podlegająca pod regulacje wspomnianego aktu prawnego zobowiązania jest posiadać siedzibą główną, w której mieści. Możemy także rozróżnić oddział i przedstawicielstwo. Czy oddział a przedstawicielstwo spółki się różnią? Sprawdź!
9 listopada 2021
Jak zgłosić adresy członków spółki do KRS?
Podmioty regulowane przez kodeks spółek handlowych zobowiązane są posiadać aktualne dane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jedną z informacji, jaka musi widnieć w KRS jest adres do doręczeń. W artykule przedstawiamy, jak zgłosić adresy członków spółki do KRS?
18 października 2021
Sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych
Podatnicy CIT a także grupy kapitałowe w celu zabezpieczenia terminów w transakcjach handlowych zobowiązani są sporządzać sprawozdania o terminach zapłaty. Czym jest sprawozdanie o terminach zapłaty oraz jakie elementy musi zawierać? Przeczytaj i sprawdź!
25 czerwca 2022
Odmowa rejestracji spółki w KRS - co należy zrobić?
Rejestracja spółki w KRS jest warunkiem koniecznym do tego, aby podmiot ten mógł skutecznie nabywać prawa oraz by spółka ta była legalna. Co jeśli podmiot dostanie odmowę? Sprawdź co robić, gdy nastąpi odmowa rejestracji spółki!
6 października 2021
Sprzedaż udziałów – forma, konstrukcja umowy, zasady opodatkowania
Każdy ze wspólników spółki regulowanej przez KSH posiada swoje udziały. Zdarza się, że wspólnik podejmuje decyzję o zbyciu swojej części udziałów, jak nalezy wówczas postąpić? W artykule przedstawiamy, jak powinna być udokumentowana sprzedaż udziałów!
13 czerwca 2022
Czym jest spółka S24?
Spółka S24 to inaczej spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powołana w trybie elektronicznym, przez co nie wymaga wizyty w kancelarii notarialnej oraz zgromadzenia odpowiedniej dokumentacji w formie papierowej. Sprawdź, jak powołać spółkę S24.
7 kwietnia 2022
Dziedziczenie w spółce jawnej a zwolnienie z podatku
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce prawem, dziedziczenie może odbywać się w oparciu o zasady ustawowe, określone w Kodeksie cywilnym lub sporządzony przez spadkodawcę przed śmiercią testament. Czy dziedziczenie w spółce jawnej jest zwolnione z podatku?
16 października 2021
Rada dyrektorów w prostej spółce akcyjnej
Na skutek zmian w Kodeksie spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw, utworzono podstawy prawne do założenia prostej spółki akcyjnej (P.S.A.). Jak powinna być prowadzona rada dyrektorów w prostej spółce akcyjnej? Przeczytaj artykuł i sprawdź!
16 lutego 2022
Organy w prostej spółce akcyjnej – co należy wiedzieć?
Czym jest prosta spółka akcyjna? Jakie kompetencje mają organy w prostej spółce akcyjnej? Przeczytaj artykuł i dowiedz się co należy wiedzieć o nowej spółce oraz czym jest nowy rodzaj organu, czyli Rada dyrektorów! Sprawdź, czym się zajmuje!
16 lutego 2022
E-sprawozdanie – kto je podpisuje i w jaki sposób?
Podmioty prowadzące księgi rachunkowe zobowiązane są na koniec roku obrotowego sporządzić sprawozdanie finansowe. Obecnie jedyną formą złożenia sprawozdanie jest e-sprawozdanie. Kto ma uprawnienia do podpisania elektronicznego sprawozdania finansowego?
19 maja 2022
Warunkowa umowa o zakazie konkurencji – czy jest możliwa?
Spora część umów cywilnoprawnych jest zawierana pod określonym warunkiem lub z wyznaczeniem konkretnego terminu. Pracodawcy zabezpieczają się przed ewentualna konkurencją. Czym jest warunkowa umowa o zakazie konkurencji? Odpowiadamy w artykule!
4 sierpnia 2021
Zajęcie wynagrodzenia pracownika przez Komornika Sądowego
Do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Poza dłużnikiem informowany jest również pracodawca. Sprawdź, z jakimi obowiązkami trzeba się liczyć gdy następuję zajęcie wynagrodzenia pracownika przez Komornika Sądowego!
23 lutego 2022