0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Powołanie członka zarządu - wzór uchwały

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zasadniczą funkcję pełni zarząd, który jest organem wykonawczym. Powołanie członka zarządu dokonywane jest na podstawie uchwały wspólników spółki. W naszym artykule znajdziesz darmowy wzór uchwały do pobrania!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Przeniesienie spółki w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Przeniesienie spółki na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego nazywane jest inaczej przekształceniem transgranicznym. Przeniesienie polskich spółek możliwe jest dzięki Traktatowi o funkcjonowaniu UE. Jak proces ten wygląda w praktyce? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej 

Spółka komandytowa charakteryzuje się tym, że musi mieć co najmniej dwóch wspólników - komplementariusza oraz komandytariusza. Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania spółki komandytowej? Jaki jest zakres odpowiedzialności wspólników? Sprawdź!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o.

Stanowisko w zarządzie spółki z o.o. wiąże się nie tylko z prestiżem, lecz także z odpowiedzialnością. Odpowiedzialność zarządu spółki z o.o. może dotyczyć zobowiązań wobec wierzycieli, wspólników czy też samej spółki. Sprawdź jaki jest jej zakres!

4 maja 2022

Prawo spółek

Czy możliwa jest likwidacja zadłużonej spółki z o.o.?

Warunkiem likwidacji spółki z o.o. jest spłacenie przez nią zaciągniętych zobowiązań. Zdarza się jednak, że zobowiązania ciążące na spółce są przedawnione. Czy taki podmiot można wykreślić z rejestru? Czy likwidacja zadłużonej spółki jest możliwa?

5 lipca 2022

Prawo spółek

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem w praktyce

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem został ustanowiony w polskim prawie, aby ułatwić prowadzenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej po śmierci przedsiębiorcy. W jaki sposób można ustanowić zarząd sukcesyjny i jak długo może on trwać?

17 marca 2021

Prawo spółek

Która forma prawna działalności gospodarczej jest najlepsza?

Chcąc założyć firmę, przyszły przedsiębiorca zastanawia się, która forma prawna działalności gospodarczej jest najlepsza, którą wybrać? Każda forma ma ma swoje wady i zalety. Poznaj je wszystkie i dokonaj optymalnego wyboru. Przeczytaj artykuł!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Rezygnacja z funkcji członka zarządu w spółce z o.o. - jak ją złożyć?

Rezygnacja z funkcji członka zarządu jest jednostronną czynnością prawną, która jest skuteczna w momencie przekazania oświadczenia o rezygnacji do spółki. W jakiej formie powinno być złożone oświadczenie o rezygnacji? Jakie są jej skutki?

18 lutego 2022

Prawo spółek

Jakie mogą być popełniane błędy przy rejestracji spółki z o.o.?

Przy rejestracji spółki ważną rzeczą jest zebranie wszystkich dokumentów oraz skrupulatne wypełnienie formularzy. Należy również spełniać wymogi prawne podczas jej zakładania. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy rejestracji spółki z o.o.?

23 października 2020

Prawo spółek

Spółka cywilna - dziedziczenie udziałów

Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, a jest umową, która stanowi podstawę do działalności wspólników, którzy dążą do wspólnego celu. Czy udziały w spółce cywilnej są dziedziczne? Co się dzieje w przypadku śmierci jednego ze wspólników?

10 maja 2022

Prawo spółek

Prosta spółka akcyjna – rewolucja w świecie spółek?

Prosta spółka akcyjna ma być nowym rodzajem spółki kapitałowej. Taka forma prowadzenia działalności gospodarczej ma być znacznym ułatwieniem w szczególności dla start-upów. Czym dokładnie ma się charakteryzować i jak funkcjonować prosta spółka akcyjna?

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Founders agreement, czyli umowa założycielska

Founders agreement jest to innymi słowy umowa założycielska. Do tej pory nie została uregulowana w przepisach polskiego prawa i pozostaje tzw. umową nienazwaną. Czy founders agreement jest umową spółki? Co powinno się znaleźć w umowie założycielskiej?

5 listopada 2021

Prawo spółek

Czy każda spółka z o.o. musi mieć prezesa?

Spółka z o.o. od momentu rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym powinna posiadać zarząd, który ma kompetencje do prowadzenia spraw spółki i jej reprezentacji. Czy konieczne jest również powołanie prezesa zarządu spółki? Sprawdź w artykule!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Nieuczciwy wspólnik w spółce z o.o. – jak uratować spółkę?

Jeśli jeden ze wspólników stwarza problemy, czy zachowuje się nieuczciwie, naraża spółkę na straty, wówczas pozostali wspólnicy mają możliwość odpowiedniej reakcji. Jaka to reakcja, co może zrobić zarząd, gdy pojawia się nieuczciwy wspólnik w spółce?

27 kwietnia 2022

Prawo spółek

Dziedziczenie udziałów w spółce jawnej - czy jest możliwe?

Spółka jawna jest jedną ze spółek w polskim obrocie gospodarczym. Wpływa na to fakt, iż jest łatwa w założeniu i prosta w obsłudze. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej? Czy możliwe jest dziedziczenie udziałów w spółce jawnej?

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów