0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Dziedziczenie udziałów w spółce jawnej - czy jest możliwe?

Spółka jawna jest jedną ze spółek w polskim obrocie gospodarczym. Wpływa na to fakt, iż jest łatwa w założeniu i prosta w obsłudze. Co w przypadku śmierci jednego ze wspólników spółki jawnej? Czy możliwe jest dziedziczenie udziałów w spółce jawnej?

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Nieprawidłowa reprezentacja spółki i jej skutki

Nieprawidłowa reprezentacja ma wpływ na sferę wewnętrzną, jak i zewnętrzną w spółce. Kiedy skutkiem błędów w reprezentacji będzie odpowiedzialność odszkodowawcza wobec spółki a kiedy bezskuteczność lub nieważność dokonywanych przez spółkę czynności?

23 października 2020

Prawo spółek

Odpowiedzialność wspólników za powołanie zarządu

Odpowiedzialność wspólników za powołanie zarządu to instytucja, która ma na celu rozwiązać problemy z prowadzeniem interesów z tzw. podmiotami martwymi. Jak zatem kształtuje się odpowiedzialność wspólników za powołanie zarządu?

14 kwietnia 2020

Prawo spółek

Odpowiedzialność członków zarządu za zaległości podatkowe spółki

Odpowiedzialność członków zarządu - czy w sytuacji zaległości spółki, urząd skarbowy może siegnąć po prywatny majątek członków zarządu? Czy członkowie wszystkich typów spółek odpowiadają prywatnym majątkiem za zaległości podatkowe firmy? Przeczytaj!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna - jakie są warunki współdziałania wspólników spółki?

Czym jest spółka cywilna? W jakiej formie powinna być zawarta umowa spółki? Kto może zostać wspólnikiem spółki i co należy do praw i obowiązków wspólnika spółki cywilnej? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat spółki cywilnej.

1 listopada 2021

Prawo spółek

Reklamacja przy sprzedaży między przedsiębiorcami

Reklamacja przysługuje każdemu konsumentowi, który kupił dany towar lub usługę. Ponadto takie prawo przysługuje przedsiębiorcom, gdy dokonują transakcje między sobą. Jakie więc są różnice w reklamacji między konsumentem i sprzedawcą a przedsiębiorcami.

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Szczególne zasady reprezentacji - kiedy taka forma jest konieczna?

Kogo dotyczą szczególne zasady reprezentacji? Kiedy taka forma jest konieczna? Jakie informacje na ten temat zawiera Kodeks spółek handlowych? Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, do kogo odnoszą się szczególne zasady reprezentacji!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Czym jest kapitał własny jednostki gospodarczej?

Kapitał własny jest podstawowym źródłem finansowania działalności jednostki gospodarczej. Stanowi wkład finansowy lub rzeczowy wspólników oraz wypracowane przez jednostkę zyski. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej o kapitale własnym!

14 grudnia 2021

Prawo spółek

Jednoosobowa spółka z o.o. - charakterystyka

Skład spółki z o.o. może być wieloosobowy lub jednoosobowy. Prawo reguluje w sposób szczególny funkcjonowanie tej ostatniej. Jednoosobowa spółka z o.o. obwarowana jest znacznymi uproszczeniami formalnymi. Dowiedz się więcej.

10 kwietnia 2019

Prawo spółek

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – jak stwierdzić nieważność uchwały?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najważniejszych rodzajów podmiotów prawa handlowego w Polsce. Decyzje w sprawach istotnych dla spółki podejmowane są za pomocą uchwał. Jak stwierdzić nieważność uchwały? Dowiedz się więcej z artykułu!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna a spółka jawna – jakie są między nimi różnice?

Wielu przedsiębiorców nie zauważa różnic dzielących spółkę cywilną a spółkę jawną, sprowadzając je do skali prowadzenia działalności gospodarczej. Jakie różnice niesie za sobą spółka cywilna a spółka jawna? Co to oznacza dla przedsiębiorcy?

24 marca 2022

Prawo spółek

Zaliczka na poczet zysku w spółkach osobowych - jakie są zasady jej przyznawania?

Możliwość uczestniczenia w zyskach spółki osobowej w trakcie roku obrotowego wywodzi się ze swobody kontraktowania. Zaliczka na poczet zysku może być wypłacona na podstawie wspólnej decyzji wspólników. Jakie zasady rządzą procesem wypłaty zaliczek?

21 kwietnia 2022

Prawo spółek

Jakie prawa ma spółka z o.o. w organizacji?

Spółka z o.o. w organizacji jest tzw. ułomną osobą prawną. Powstaje z chwilą zawarcia umowy spółki i trwa do chwili wpisu spółki do rejestru KRS, wówczas samoistnie przeistacza się w spółkę z o.o. Jakie prawa i obowiązki ma spółka z o.o. w organizacji?

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Krajowy Rejestr Sądowy - wpis do KRS - kto podlega?

Rozpoczęcie niektórych działalności wiąże się z dopełnieniem wielu obowiązków formalnych, wpis do KRS jest jednym z nich. Kto podlega wpisowi do KRS oraz jakie są sankcje za niedopełnienie obowiązku rejestrowego? Dowiedz się czytając nasz artykuł!

12 września 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe w przypadku zmiany zarządu spółki

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa wskazuje sytuacje, w których członkowie zarządu mogą odpowiadać swoim majątkiem prywatnym za zobowiązania podatkowe spółki. Sprawdź kiedy członek zarządu odpowiada za długi spółki?

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów