Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Czym charakteryzuje się prokura łączna i jakie ma uprawnienia?

Prokura łączna uprawnia do działania wyłącznie wraz z drugim prokurentem i jednocześnie z członkiem zarządu. Kodeks cywilny wyróżnia jeszcze dwie inne prokury: samoistną i oddziałową. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

1 listopada 2020

Prawo spółek

Odpowiedzialność zarządu za podatki spółki - kiedy się przedawnia?

Członkowie zarządu spółki z o.o. i akcyjnej odpowiadają swoimi prywatnymi majątkami za zaległości podatkowe spółek. Jak długo trwa odpowiedzialność zarządu za podatki? Ile lat musi minąć, żeby urząd skarbowy nie mógł się domagać zapłaty?

7 lutego 2021

Prawo spółek

Brak PESEL w KRS - jak powołać do zarządu spółki cudzoziemca?

Brak PESEL nie stanowi przeszkody do powołania do zarządu polskiej spółki czy objęcia w niej udziałów. Cudzoziemcy mieszkający w Polsce mogą PESEL łatwo wyrobić - wystarczy, że się zameldują na pobyt trwający dłużej niż 30 dni.

3 kwietnia 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe - kogo dotyczy?

Odpowiedzialność zarządu za zobowiązania podatkowe spółki z o.o. lub akcyjnej może spowodować zlicytowanie majątków członków zarządu. Odwołanie z zarządu, rezygnacja czy zmiana zarządu nie oznaczają automatycznie uwolnienia od tej odpowiedzialności.

4 września 2019

Prawo spółek

Czym się charakteryzuje spółka partnerska?

Spółka partnerska to najlepsza forma prowadzenia biznesu dla reprezentantów wolnych zawodów. Wynika to m.in. z możliwości uniknięcia odpowiedzialności za tzw. błędy w sztuce partnerów. Przeczytaj i dowiedz się więcej na ten temat! Wyjaśniamy w artykule!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Spółka komandytowa - majątek spółki

Spółka komandytowa jest spółką, w której komplementariusze odpowiadają za zobowiązania bez ograniczeń, a odpowiedzialność komandytariusza jest ograniczona. W tym drugim przypadku decydujące znaczenie ma wysokość sumy komandytowej. Dowiedz się więcej!

11 kwietnia 2022

Prawo spółek

Rozwiązanie spółki cywilnej - przyczyny i skutki

Spółka cywilna jest umową wspólników, na mocy której zobowiązują się do działania dla wspólnego celu. Wskutek wystąpienia pewnych okoliczności może się okazać, że prowadzenie jej nie jest już opłacalne i konieczne jest rozwiązanie spółki cywilnej.

7 marca 2022

Prawo spółek

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z o.o.

Odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być solidarna. Jest jednak możliwość uchylenia się od odpowiedzialności za długi spółki. Jakie są przesłanki wyłączające odpowiedzialność członków zarządu?

28 czerwca 2019

Prawo spółek

Jak w praktyce wyglada rejestracja spółki w systemie S24?

Rejestracja spółki w systemie S24 wymaga m.in. posiadania konta w systemie eKRS i wypełnienia odpowiedniego formularza potrzebnego do zarejestrowania spółki. Dokumenty podpisywane są za pomocą profilu zaufanego bądź podpisem elektronicznym. Przeczytaj!

22 stycznia 2022

Prawo spółek

Co może zostać uznane jako wkład wspólników do spółki?

Nie tylko zabezpieczenia o charakterze pieniężnym jak i niepieniężnym mogą być traktowane jak wkład wniesiony do spółki. Świadczenie usług lub pracy również może być traktowane jako wkład wspólników do spółki osobowej. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Jakie skutki wywołuje łączenie i podział spółek handlowych?

Łączenie i podział spółek handlowych wymaga wielu czynności formalnych, takich jak zgłoszenie do właściwego sądu rejestrowego, złożenie sprawozdania, które uzasadnia dokonanie połączenia bądź podziału spółki. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Zakaz konkurencji w spółkach handlowych - kto jest nim objęty?

Zakaz konkurencji w spółkach handlowych jest bardzo istotna w celu zabezpieczenia interesów spółki i ochroną przed dostępem informacji i podejmowanych przez nią decyzjach. Konsekwencją może być odwołanie z zajmowanego stanowiska. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Członek rady nadzorczej sp. z o.o. – kim jest i jakie ma zadania?

Członek rady nadzorczej ma szereg obowiązków w spółce m.in sprawuje nadzór nad działalnością spółki, oraz dokonuje oceny zgodności sprawozdania finansowego za poprzedni rok obrotowy, Dowiedz się więcej o obowiązkach rady nadzorczej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Kapitał i wkład w spółce komandytowo-akcyjnej (cz.10)

W spółce komandytowo-akcyjnej występują dwa kapitały: kapitał zakładowy i kapitał podstawowy, na który wkład wnoszą wspólnicy w zależności od swojego statusu. Jaki powinien być kapitał i wkład w spółce komandytowo-akcyjnej? Przeczytaj artykuł!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Walne zgromadzenie w spółce komandytowo-akcyjnej (cz. 9)

Walne zgromadzenie w spółce komandytowo-akcyjnej jest organem uchwałodawczym, który działa na zasadach zbliżonych do funkcjonowania tego organu w spółce akcyjnej, z pewnymi zmianami. Kiedy jest zwoływane i jak są podejmowane uchwały? Przeczytaj!

17 stycznia 2022

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów