0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Spółka cywilna ma swoje plusy i minusy

Spółkę cywilną mogą założyć minimum dwie osoby. Spółka cywilna uważana jest za najprostszy i najtańszy sposób prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wady i zalety spółki cywilnej!

13 marca 2022

Prawo spółek

Likwidacja spółki jawnej a przekazanie majątku wspólnikom

W momencie zakończenia działalności spółki jawnej, co do zasady pozostaje majątek spółki, który podlega rozdysponowaniu pomiędzy poszczególnych wspólników. Likwidacja spółki jawnej wiąże się więc z przekazaniem majątku wspólnikom.

24 marca 2022

Prawo spółek

Nazwa oddziału spółki - jakie powinno być poprawne brzmienie?

Firmą osoby prawnej jest jej nazwa, firmą osoby fizycznej jest przynajmniej jej imię i nazwisko. Czy nazwa oddziału spółki może być dowolnie ustalona przez samego przedsiębiorcę? Czy są jakieś przepisy, które regulują tę kwestię? Sprawdź

13 czerwca 2019

Prawo spółek

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Zgodnie z przepisami, wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie pozostaje bez echa w dokumentacji podatkowej. Jakich zatem obowiązków należy dopełnić w sytuacji gdy wspólnik występuje ze spółki cywilnej? Czy takie zdarzenie ma wpływ tylko na podatki?

15 grudnia 2021

Prawo spółek

Spółka cywilna - cechy charakterystyczne

Spółka cywilna to najprostszą ze spółek tworzona dla osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Podlega przepisom kodeksu cywilnego a nie kodeksu spółek handlowych jak pozostałe spółki. Sprawdź, jak ją założyć i jak czerpać z niej korzyści!

14 marca 2022

Prawo spółek

Przekształcenie spółki z o. o. w spółkę komandytową

Przekształcenie spółki z o.o. w spółkę komandytową może polegać na całkowitej transformacji spółki przekształcanej w przekształconą, a także na włączeniu spółki z o.o. w strukturę spółki komandytowej. Dowiedz się więcej o skutkach przekształcenia!

16 lutego 2022

Prawo spółek

Zmiana umowy spółki przez internet - przy pomocy wzorca

Zmiana umowy spółki może być dokonana nie tylko w formie pisemnej, ale i przez internet. Taką możliwość przyznaje znowelizowany kodeks spółek handlowych. Przez internet można zmienić umowy spółki jawnej, komandytowej, z ograniczoną odpowiedzialnością.

23 maja 2019

Prawo spółek

Koszty przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Koszty przy zakładaniu spółki zależą od wielu czynników. Przeczytaj nasz rzeczowy artykuł i dowiedz się, jak wysokie koszty musi ponieść przedsiębiorca, który zdecydował się na prowadzenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością!

22 marca 2022

Prawo spółek

Księgowość internetowa dla spółek cywilnych

Informatyzacja społeczna jest obecnie widoczna w różnych sferach życia przedsiębiorcy. Pojawiła się także w kwestiach księgowych. Jest przede wszystkim tańsza i pozwala zaoszczędzić czas. Zobacz, czym jest księgowość internetowa dla spółek cywilnych!

1 grudnia 2021

Prawo spółek

Krajowy Rejestr Sądowy - odpowiedzialność za nieaktualne informacje w KRS

Podmioty wpisane do KRSu mają obowiązek dokonywania aktualizacji danych. Nie wszyscy przedsiębiorcy przestrzegają tego wymogu. Czy wiesz, jakie są sankcje dla przedsiębiorcy za nieaktualne informacje w KRS? Sprawdź!

4 października 2021

Prawo spółek

Spółka cywilna - wszystko, co warto o niej wiedzieć

Spółka cywilna to jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej. Czy wiesz, jak ją zarejestrować i jak wygląda zarządzanie jej majątkiem? Na te i inne pytania, dotyczące spółki cywilnej odpowiadamy w naszym artykule.

17 kwietnia 2022

Prawo spółek

Prokurent reprezentuje spółkę handlową

Spółki handlowe mogą wyznaczać pełnomocników bądź przekazywać specyficzne pełnomocnictwa - prokury. Co należy do obowiązków prokurenta reprezentującego taką spółkę? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jakie ograniczenia ma prokurent!

28 października 2020

Prawo spółek

Rejestracja spółki akcyjnej w KRS - wszystko, co musisz wiedzieć

Spółka akcyjna jest spółką prawa handlowego, mającą charakter kapitałowy. Zanim spółka rozpocznie działalność musi zostać wpisana do Krajowym Rejestrze Sądowym - dowiedz się, jak przebiega rejestracja spółki akcyjnej!

27 grudnia 2021

Prawo spółek

Zmiana statusu wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej

Zmiana statusu wspólników w spółce komandytowo-akcyjnej jest możliwa w obie strony - komplementariusz może stać się akcjonariuszem, a akcjonariusz komplementariuszem. Sprawdź, jakie są sposoby zmiany składu osobowego w spółce komandytowo-akcyjnej!

27 kwietnia 2017

Prawo spółek

Prowadzenie spraw w spółce komandytowo-akcyjnej

Prowadzenie spraw w spółce komandytowo-akcyjnej jest uregulowane przez ogólne zasady, zgodnie z którymi to komplementariusze sprawują zarząd w spółce. Od tej zasady występują jednak liczne odstąpienia. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej!

4 czerwca 2019

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów