Tło strzałki Strzałka
0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Prawo spółek

Prawo spółek

Dane przedsiębiorcy w pismach firmowych i umowach

Nieodłącznym elementem działania firmy, która chce osiągać zyski, jest tworzenie pism handlowych, ofert czy kontakty z klientem. W dokumentach należy podać określone przez ustawę dane - jakie są obowiązkowe dane przedsiębiorcy w pismach?

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Rezygnacja jedynego członka zarządu z funkcji

Rezygnacja jedynego członka zarządu z funkcji była przedmiotem uchwały Sądu Najwyższego. W uzasadnieniu uchwały Sąd wskazuje, że taka osoba może złożyć rezygnację sama sobie. Jaką formę powinna mieć rezygnacja? Dowiedz się więcej czytając artykuł!

25 czerwca 2022

Prawo spółek

Przekształcenie spółki kapitałowej w osobową – podatek PCC

Przedsiębiorcy mają możliwość zmiany formy prowadzonej działalności. Jednak przed zmianą należy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat zmiany rodzaju spółki - czy przekształcenie spółki kapitałowej w osobowe podlega podatkowi PCC?

13 czerwca 2019

Prawo spółek

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej

Wniesienie prawa własności nieruchomości do spółki jawnej jest problematyczne ze względu na formę umowy spółki. Ponieważ przepisy na tym gruncie były różnie interpretowane, stanowisko w tej kwestii zajął Sąd Najwyższy. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Nadzwyczajne zgromadzenie wspólników Sp. z o.o. - co warto wiedzieć?

Zgromadzenie wspólników to organ uchwałodawczy spółki. Decyduje on o sprawach najistotniejszych w spółce. Jeśli występują zdarzenia wymagające nagłej decyzji wszystkich wspólników spółki, powoływane jest wtedy nadzwyczajne zgromadzenie wspólników.

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej - kompendium wiedzy

Rada nadzorcza w spółce komandytowo-akcyjnej zasadniczo nie jest wymagana, jednakże w niektórych sytuacjach musi ona zostać powołana. Czy wiesz, kiedy ten organ musi zostać powołany oraz jak tego dokonać? Sprawdź, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!

1 lutego 2021

Prawo spółek

Członek zarządu a umowa o pracę

Prowadzenie spółki może się wiązać z wyborem członka zarządu. Członek zarządu może, ale nie musi być pracownikiem spółki. Zatrudnianie takich osób w firmie jest częstą praktyką. Dowiedz się więcej w temacie członek zarządu a umowa o pracę!

8 stycznia 2022

Prawo spółek

Prawo kontroli wspólnika w spółce z o.o.

Co do zasady, prawo kontroli wspólnika w spółce z o.o. jest nieograniczone. Jednak wspólnicy powinni pamiętać, że nie należy go nadużywać. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co w przypadku nadużycia prawa przez wspólnika.

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Zgoda osoby trzeciej - jak wpływa na ważność umowy?

W niektórych przypadkach do podpisania umowy konieczna jest zgoda osoby trzeciej. Zgoda ta może wynikać bezpośrednio z prawa lub też z uzgodnień stron. Sprawdź, jak na ważność umowy wpływa udzielanie takiej zgody! Dowiedz się więcej czytając nasz artykuł!

6 października 2020

Prawo spółek

Charakter spółki komandytowo-akcyjnej (cz. 8)

Na charakter spółki komandytowo-akcyjnej składają się zarówno elementy spółek osobowych, jak i kapitałowych. Choć kodeks spółek handlowych zalicza ją do spółek osobowych, w jej budowie przeważają elementy spółek kapitałowych. Dowiedz się więcej!

17 stycznia 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna - odpowiedzialność wspólników

Spółka cywilna jest spółką nieposiadającą osobowości prawnej. Ta forma prowadzenia działalności regulowana jest przez kodeks cywilny. Kto ponosi odpowiedzialność za zobowiązania w spółce cywilnej? Czy odpowiedzialność jest jednostkowa, czy solidarna?

27 kwietnia 2022

Prawo spółek

Spółka cywilna ma swoje plusy i minusy

Spółkę cywilną mogą założyć minimum dwie osoby. Spółka cywilna uważana jest za najprostszy i najtańszy sposób prowadzenia wspólnej działalności gospodarczej. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj wady i zalety spółki cywilnej!

13 marca 2022

Prawo spółek

Likwidacja spółki jawnej a przekazanie majątku wspólnikom

W momencie zakończenia działalności spółki jawnej, co do zasady pozostaje majątek spółki, który podlega rozdysponowaniu pomiędzy poszczególnych wspólników. Likwidacja spółki jawnej wiąże się więc z przekazaniem majątku wspólnikom.

24 marca 2022

Prawo spółek

Nazwa oddziału spółki - jakie powinno być poprawne brzmienie?

Firmą osoby prawnej jest jej nazwa, firmą osoby fizycznej jest przynajmniej jej imię i nazwisko. Czy nazwa oddziału spółki może być dowolnie ustalona przez samego przedsiębiorcę? Czy są jakieś przepisy, które regulują tę kwestię? Sprawdź

13 czerwca 2019

Prawo spółek

Wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej

Zgodnie z przepisami, wystąpienie wspólnika ze spółki cywilnej nie pozostaje bez echa w dokumentacji podatkowej. Jakich zatem obowiązków należy dopełnić w sytuacji gdy wspólnik występuje ze spółki cywilnej? Czy takie zdarzenie ma wpływ tylko na podatki?

15 grudnia 2021

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów