0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Federacje Przedsiębiorców Polskich: 500 plus dla pracowników!

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Format 500 plus w naszym kraju wydaje się formułą wciąż niewyczerpaną. Kolejne grupy zawodowe oraz związki proponują wsparcie od rządu właśnie w wysokości słynnych 500 zł. Nie inaczej jest i tym razem. Pojawił się nowy zaskakujący pomysł od Federacji Przedsiębiorców Polskich. Proponują oni program 500 plus dla pracowników. W jakiej formie miałoby się to odbywać?

Pomysł 500 plus dla pracowników

Federacja proponuje, aby pracodawcy mogli przekazać kwotę 560 zł miesięcznie na posiłki dla pracownika. Na posiłki? Niejeden pracodawca może się zdziwić tą propozycją – wszak przepisy przewidują możliwość finansowania posiłków pracownikom.

Na czym dokładnie ma polegać zmiana? Propozycja FPP mówi o tym, aby przedsiębiorcy mieli możliwość dobrowolnego finansowania pracownikom codziennych posiłków w kwocie 560 zł, ale dodatkowo, żeby ta kwota była zwolniona z podatku oraz składek społecznych.

Jak jest aktualnie?

Aktualnie zwolniona z podatku i składek jest jedynie kwota 190 zł miesięcznie za posiłki dla pracowników, które są finansowane w formie kart żywnościowych lub bonów. Jest to rzeczywiście niewielka kwota, ponieważ w przeliczeniu na dzień roboczy daje jedynie około 9 zł zwolnienia z opodatkowania. Przepisy w tym zakresie nie były aktualizowane od 2004 roku. W rezultacie niewielu pracodawców decyduje się na korzystanie z takiego wsparcia pracowników.

Jakich argumentów użyto?

Federacja w swoim apelu wskazuje, że w innych krajach europejskich, takich jak Belgia czy Słowacja z takiego rozwiązania korzysta około 30% pracodawców, a w Polsce jedynie 3%. Zmiana przepisów według FPP ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie pracowników i regularność ich posiłków, natomiast państwu ma przynieść dodatkowe wpływy.

Czy 500 plus dla pracowników zacznie obowiązywać, przekonamy się dopiero za jakiś czas.  Z pewnością ta propozycja umożliwiająca pracodawcom finansowanie posiłkom pracowników bez konieczności opłaty podatku i składek na ZUS może wpłynąć pozytywnie na benefity pracownicze.

 

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów