Coraz częściej pojawiają się głosy o tym, by wprowadzić w Polsce czterodniowy tydzień pracy. Wkrótce przedsiębiorstwa z całej Polski będą mogły wdrożyć pilotaż skróconego czasu pracy, który obejmuje na przykład sześciogodzinny dzień pracy lub trzydniowy weekend. Kluczowe jest to, że wynagrodzenia pracowników pozostaną bez zmian, a zatrudnienie nie zostanie zmniejszone. W ten sposób Ministerstwo Pracy odpowiada na nowe wyzwania rynku pracy wynikające z rewolucji technologicznej.
Skrócony czas pracy w Polsce
Już od jakiegoś czasu trwa debata na temat wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że jeszcze w bieżącej kadencji rządowej zostaną wprowadzone zmiany w przepisach dotyczących czasu pracy. Pod lupą znajdują się dwa rozwiązania: skrócenie tygodnia do 35 godzin pracy oraz skrócenie go do czterech dni roboczych.
Z dotychczasowych analiz wynika, że ograniczenie dziennego czasu pracy poniżej ośmiu godzin przyczynia się do lepszego samopoczucia pracowników, obniża ryzyko wypalenia zawodowego, zmniejsza absencję chorobową i wpływa na mniejszą liczbę błędów w wykonywanych zadaniach.
Czterodniowy tydzień pracy w Europie
Pilotażowe programy czterodniowego tygodnia pracy pojawiały się już w Europie. Jednym z państw, które testowały taki system pracy, była Islandia. Program prowadzony był tam przez cztery lata na próbie 2,5 tys. pracowników. Gdy program dobiegł końca, rząd Islandii poinformował, że pilotaż zakończył się sukcesem, ze względu na poprawę samopoczucia pracowników, obniżenie poziomu stresu oraz znaczne odczucie równowagi między pracą a życiem prywatnym. Podobne testy są obecnie prowadzone w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.
Do kogo skierowany jest program skróconego czasu pracy?
Każdy pracodawca, bez względu na wielkość przedsiębiorstwa czy sektor działalności, w tym również jednostki budżetowe, ma możliwość uczestniczenia w pilotażowym programie. Kluczowym warunkiem jest utrzymanie dotychczasowego poziomu wynagrodzeń pracowników pomimo skrócenia czasu pracy. Pracodawcy, którzy zdecydują się na udział, otrzymają wsparcie finansowe na wdrożenie nowych rozwiązań. Ministerstwo Pracy przeznaczyło na pierwszy rok pilotażu 10 mln zł z Funduszu Pracy, z potencjałem zwiększenia tej kwoty w przyszłości. Dodatkowo, specjalnie powołany zespół w ministerstwie będzie oferował pracodawcom pomoc w procesie zmian. Wyniki pilotażu posłużą jako podstawa do opracowania przyszłych regulacji prawnych.
Pilotaż skróconego czasu pracy - podsumowanie
Planowany pilotaż skróconego czasu pracy w Polsce, inicjowany przez Ministerstwo Pracy, umożliwi przedsiębiorstwom testowanie rozwiązań takich jak sześciogodzinny dzień pracy czy trzydniowy weekend, bez obniżania wynagrodzeń i redukcji zatrudnienia. Jest to odpowiedź na wyzwania rynku pracy związane z postępem technologicznym, a także wynik trwającej debaty nad skróceniem tygodnia pracy, co analizy wskazują jako korzystne dla zdrowia i efektywności pracowników.