Poradnik Przedsiębiorcy

Ekspres do kawy w kosztach działalności gospodarczej

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i chciałabym zakupić ekspres do kawy. Czy będę mogła zaliczyć zakup ekspresu do kawy w kosztach uzyskania przychodu? Czy zakup kawy do tego ekspresu będzie kosztem firmowym?

Alina, Jawornik

 

Ekspres do kawy nie został ustawowo wyłączony z kosztów (nie wymienia się go w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), a zatem może być kosztem podatkowym. Jednak o kwalifikacji przesądza charakter jego użytku - aby być uznanym jako koszt, musi służyć prowadzonej działalności i osiąganiu z niej przychodów. Czyli w przypadku gdy ekspres do kawy służy potrzebom klientów lub pracowników zatrudnionych u przedsiębiorcy, jak najbardziej można uznać zakup takiego sprzętu jako koszt uzyskania przychodu. Natomiast gdy zakupiony ekspres do kawy służy jedynie potrzebom przedsiębiorcy, uznawany jest za wydatek o charakterze osobistym i nie stanowi wówczas kosztu uzyskania przychodu. Analogicznie wygląda kwestia rozliczenia zakupu kawy do ekspresu.