0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Firma zdalnie - kiedy możesz zostać wykreślony z rejestru VAT?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Epidemia koronawirusa nie odpuszcza. Wiele firm decyduje się na zamknięcie biura i przejście na pracę zdalną. Jeżeli urząd skarbowy zweryfikuje siedzibę przedsiębiorcy, która jest zamknięta i tym samym nie można się z nim skontaktować to podatnik zostaje skreślony z rejestrów NIP i VAT, co może nieść negatywne konsekwencje. Firma zdalnie a wykreślenie z działalności - czy to możliwe?

Kontrola skarbowa  a firma zdalnie

Kontrola przedsiębiorcy, która ma na celu sprawdzenie czy pod danym adresem podatnik prowadzi działalność gospodarczą powinna być poprzedzona zawiadomieniem co najmniej na siedem dni przed jej dokonaniem. Ponadto, dokonane oględziny powinny być potwierdzone protokołem. 

Numer NIP nadawany jest w oparciu o dane przekazane do CEIDG lub KRS. Ponadto, podlegają one zatem weryfikacji, eliminując tym samym nadanie numeru NIP podmiotom nieistniejącym lub pozornie założonym.
W praktyce fałszywość lub fikcyjność danych polega na wskazaniu przez podatnika jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej adresu, w którym działalność ta nie jest prowadzona, co skrupulatnie weryfikują organy podatkowe. 

Firma zdalnie a wykreślenie z rejestrów

W dobie koronawirusa, wykreślanie podatników z rejestrów podatkowych stało się niemal codziennością, ponieważ w tym zakresie przepisy dają organom podatkowym szerokie uprawnienia, umożliwiające wykreślenie z VAT i pozbawienie NIP.

Wykreślenie z rejestru VAT lub uchylenie NIP uniemożliwia prowadzenie firmy.
Zgodnie z linią orzecznictwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 12 października 2021 r. o sygnaturze akt I SA/Gd 669/21 organy podatkowe przed wydaniem decyzji o wykreśleniu firmy z rejestru NIP powinny rzetelnie przeprowadzić czynności dowodowe. 

Podsumowując, organy podatkowe powinny z ostrożnością podchodzić do uchylania podatnikom numeru NIP, zwłaszcza, gdy podstawą tych działań jest nadanie NIP na podstawie fałszywych lub fikcyjnych danych.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów