Jednorazowa amortyzacja to ukłon w stronę małych podatników a także przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z handlem czy usługami w danym roku podatkowym. W niektórych przypadkach może się okazać bardzo opłacalnym zabiegiem. Jednak jednorazowa amortyzacja dotyczy wąskiego grona zarówno podatników, jak i składników majątku, które mogą zostać nią objęte.
Jednorazowa amortyzacja de minimis - dla kogo?
Określenie de minimis odnosi się do prawa rzymskiego minimis non curat lex, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: “prawo nie troszczy się o drobiazgi”. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z 18 grudnia 2013, wedle tego prawa określa małych podatników, którym pomoc nie naruszy konkurencji na rynku. Co za tym idzie - wsparcie które udzieli im państwo, nie musi mieć notyfikacji Komisji Europejskiej.
Tym sposobem z amortyzacji jednorazowej mogą skorzystać mali podatnicy. Mały podatnik to przedsiębiorca, którego dochód ze sprzedaży w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył równowartości 1 200 000 euro. W 2016 roku małym podatnikiem zostanie przedsiębiorca, którego przychody nie przekroczyły 5 092 000 zł (przeliczenia dokonuje się na podstawie kursu ogłoszonego przez NBP pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego).
Jednorazowa amortyzacja - jaki limit?
Z amortyzacji jednorazowej mogą także skorzystać nowi podatnicy, którzy w danym roku podatkowym dopiero rozpoczęli działalność. Jednorazowy odpis amortyzacyjny, którego mogą dokonać mali i nowi podatnicy, nie może przekroczyć jednak równowartości 50 tys. euro. W tym wypadku również oblicza się przeliczenia na podstawie kursu z pierwszego dnia roboczego października poprzedniego roku podatkowego.
Jednorazowa amortyzacja - dla jakich środków trwałych?
Klasyfikacja Środków Trwałych mówi, że środki, które można objąć jednorazową amortyzacją zaliczają się do grup 3 - 8, czyli:
kotły i maszyny energetyczne (grupa 3),
maszyny, urządzenia i aparaty ogólnego zastosowania (grupa 4),
specjalistyczne maszyny, urządzenia i aparaty (grupa 5),
urządzenia techniczne (grupa 6),
środki transportu z wyłączeniem samochodów osobowych (grupa 7),
narzędzia, przyrządy, ruchomości i wyposażenie (grupa 8).
Jednorazowa amortyzacja - kogo powiadomić?
Jednorazową amortyzację można zgłosić do urzędu skarbowego w celu kontrolowania czy nie został przekroczony obowiązujący limit pomocy de minimis. Do wniosku składanego w urzędzie należy dołączyć:
dokument potwierdzający zakup środka trwałego,
dowód zapłaty za środek trwały,
ewidencję środków trwałych,
kopię KPiR, która potwierdzi dokonanie odpisu amortyzacyjnego,
oświadczenie o metodzie amortyzacji, jaka byłaby przyjęta dla środka trwałego gdyby nie jednorazowa amortyzacja,
kopie zaświadczeń o uzyskanej pomocy de minimis w okresie bieżącego roku kalendarzowego oraz dwóch poprzedzających go lat kalendarzowych albo oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w tym okresie albo w przypadku, gdy podatnik wcześniej nie korzystał z takiej formy pomocy, oświadczenie o nieotrzymaniu pomocy de minimis w tym okresie,
informacje dotyczące wnioskodawcy, prowadzonej działalności oraz wysokości pomocy de minimis.
Ważne! Łączna pomoc de minimis nie może przekroczyć 200 tys. euro w ciągu trzech kolejnych lat. |