0 0
dni
0 0
godz
0 0
min
0 0
sek

Koronawirus a praca. Jak skutecznie pracować z domu?

Nasz ekspert:
Artykuły autora

Wielkość tekstu:

Wydarzenia ostatnich tygodni wywróciły życie Polaków do góry nogami -również to zawodowe. Firmy, które miały taką możliwość, zleciły swoim pracownikom pracę zdalną. Home office ma wiele zalet ale może też okazać się nie lada wyzwaniem.

Koronawirus a praca - home office, na co zwrócić uwagę?

Pierwsze wyzwanie to znalezienie miejsca do pracy. Odrębne pomieszczenie przeznaczone wyłącznie do pracy to oczywiście najlepsza opcja. Jeśli jednak nie dysponujemy wolnym pokojem to zadbajmy aby nasze miejsce pracy było możliwie jak najlepiej odseparowane od reszty pomieszczenia. Już samo ustawienie biurka lub stołu może pozytywnie wpłynąć na komfort pracy lub sprawić, że nie będziemy mogli skupić się na pracy.

Biurko lub stół przy którym pracujemy powinno być jak najlepiej odseparowane od reszty mieszkania.
Równie ważne jest zachowanie rytmu pracy i przerw, do których przywykliśmy. Zmiana miejsca wykonywania pracy nie musi oznaczać jej dezorganizacji. Zachowanie wypracowanego rytmu pomoże utrzymać odpowiedni balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

Z drugiej strony, dla wielu osób, praca z domu połączona jest z opieką nad dziećmi. Jeśli jesteśmy w stanie wówczas pracować, korzystamy ze wsparcia drugiego rodzica lub dziadków, zaplanujmy to. Opiekunowie mogą ustalić plan - kto pracuje a kto przejmuje opiekę nad dziećmi w danych godzinach. Ustalenia te warto również przekazać współpracownikom. Dzięki temu będą wiedzieli kiedy mogą spokojnie do nas zadzwonić a kiedy powinni ograniczyć się do spraw, które nie mogą zaczekać.

Czy strój ma znaczenie?

Praca z domu to pokusa spędzenia całego dnia w piżamie. Okolicznościowo pewnie każdy z nas potrzebuje takiego dnia. W dłuższej perspektywie nie jest to najlepszy pomysł. Zmiana ubrania na bardziej oficjalne to rytuał, który pomaga przejść nam w rytm pracy, wpływa również na nasze samopoczucie i pewność siebie.

Praca zdalna - bezpieczeństwo

Praca poza biurem nie oznacza, że przestają nas obowiązywać zasady, które w nim obowiązują.

Koronawirus nie zwalnia nikogo z przestrzegania prawa. Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak dbać o bezpieczeństwo pracując zdalnie.

Zrozumienie

Sytuacja jest wyjątkowa i bardzo trudna. Praca z domu to niejednokrotnie wielkie wyzwanie i test zarówno dla pracowników jak i pracodawców. W trudnym czasie bądźmy dla siebie wyrozumiali. Dotyczy to każdej ze stron. Pracodawcy powinni wykazać się zrozumieniem dla trudności jakie może mieć pracownik z organizacją pracy z domu. Pracownicy powinni mieć świadomośc, że praca w domu to wciąż praca i konkretne zadania do wykonania.

Artykuły
Brak wyników.
Więcej artykułów
Wzory
Brak wyników.
Więcej wzorów